• Pasowanie uczniów klasy I
     • Pasowanie uczniów klasy I

     • 12 października szesnaścioro pierwszoklasistów zostało przyjętych w poczet uczniów szkoły podstawowej. Pasowanie poprzedził program artystyczny w wykonaniu najmłodszych, który tematyką nawiązywał do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.Uczniów klasy pierwszej mogliśmy podziwiać w tańcu, piosence i recytacji wierszy.

      Po uroczystym pasowaniu pierwszaków przedstawiciele samorządu szkolnego złożyli  życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły. Każdy otrzymał różę i słodką niespodziankę:) Prezentem dla grona pedagogicznego był również występ Bartka,naszego utalentowanego gitarzysty:)

    • Złote gody
     • Złote gody

     • 27 września uczniowie naszej szkoły wystąpili z programem artystycznym, który uświetnił uroczystość wręczenia mieszkańcom naszej gminy Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Medal ten ustanowiono jako nagrodę dla osób, które przeżyły 50 lat w związku małżeńskim.

    • Szkolenia z projektu "Cyfrowobezpieczni.pl"
     • Szkolenia z projektu "Cyfrowobezpieczni.pl"

     • W dniu 21 września uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w szkoleniach w ramach projektu "Cyfrowobezpieczni.pl". Do naszej szkoły przyjechał edukator, który najpierw spotkał się ze wszystkimi na sali gimnastycznej, a następnie szkolił uczniów w mniejszych grupach. Na zakończenie spotkał się również z gronem pedagogicznym, aby przypomieć wszystkim jak ważne jest odpowiedzialne korzystanie z cyberprzestrzeni.

    • Czytaj dziecku!
     • Czytaj dziecku!

     • Podczas wrześniowego spotkania wywiadowczego uczniowie klasy III gimnazjum przeprowadzili akcję promującą czytelnictwo. Wręczyli  ulotki z listem pani Ireny Koźmińskiej skierowanym do rodziców, która zachęca ich do systematycznego wspólnego czytania z dziećmi. Przekonuje, że dzieci z którymi czytamy, będą mądrzejsze, znacznie odporne na toksyny współczesnej kultury i  lepiej poradzą sobie w życiu.

      Akcję przeprowadzono w ramach realizowanego przez naszą bibliotekę NPRCz.

    • Udział w uroczystościach 100 lecia ZHP w Sanoku
     • Udział w uroczystościach 100 lecia ZHP w Sanoku

     • W sobotę 15 września reprezentacja naszej drużyny harcerskiej wzięła udział w uroczystych obchodach 100 lecia ZHP w Sanku. Dzień rozpoczął się mszą święta w sanockiej farze, po której udaliśmy się na uroczysty apel na Placu Harcerskim.

      Stamtąd przeszliśmy do Domu Kultury na część oficjalną uroczystości i część artystyczną. Po obiedzie zuchy i harcerze mogli wziąć udział w wybranych zajęciach: na ściance wspinaczkowej, zajęciach ze strzelania, biegu na orientację lub zajęciach z pierwszej pomocy. W tym miejscu należy nadmienić, że nasze dziewczyny spisały się świetnie i w zajęciach ze strzelania zajęły odpowiednio Tosia Kosiorek pierwsze, a Samanta Krzesińska drugie miejsce, co druhna Komendantka skwitowała słowami, "No, teraz to strach jechać do Komańczy:-).

      Ostatnim punktem programu było obrzędowe ognisko rozpalone na brzegu Sanu. 

    • Mała książka - wielki człowiek
     • Mała książka - wielki człowiek

     • Z przyjemnością informujemy, że biblioteki z naszej gminy zakwalifikowały się do

      projektu "Mała książka- wielki człowiek", skierowanego do trzyletnich czytelników biblioteki, czyli dzieci urodzonych w 2015 roku.

      Liczymy, że wspólnie uda nam się sprawić, że czytanie książek stanie się atrakcyjnym sposobem spędzania czasu przez rodziców i dzieci, a biblioteki będą postrzegane jako instytucje, gdzie mały człowiek po raz pierwszy zetknie się z życiem kulturalnym.


      Rozpoczęcie akcji nastąpi w momencie otrzymania wyprawek z Instytutu Książki o czym będziemy informować.

       

      Po wielkich sukcesach projektu bookstartowego na oddziałach położniczych w całej Polsce Instytut Książki rozpoczyna nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze otrzymają nie tylko rodzice nowo narodzonych dzieci w szpitalach, ale także trzylatki, które odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji.

      Pilotażowy projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” rozpocznie się we wrześniu 2018 roku. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna,  przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

      Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

      Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

      Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków można odebrać w prawie 3 tys. bibliotek na terenie całej Polski. W ramach tegorocznej akcji planujemy rozdać około 100 tys. Wyprawek.

      Więcej informacji oraz lista bibliotek biorących udział w projekcie znajduje się na stronie:

      www.wielki-czlowiek.pl

      Projekt nawiązuje do kampanii proczytelniczych realizowanych na całym świecie, a zapoczątkowanych w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust.
       

      Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    • Komańcza w obiektywie - wystawa w Urzędzie Marszałkowskim
     • Komańcza w obiektywie - wystawa w Urzędzie Marszałkowskim

     • W dniu 4 września w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie nastąpiło otwarcie wystawy prac fotograficznych mieszkańców gminy Komańcza, w tym uczniów naszej szkoły. Wystawa jest pokłosiem czerwcowych warsztatów fotograficznych p.t. "Ocalić od zapomnienia - zapiski fotograficzne". Pokazuje bogactwo przyrodniczo-kulturowe naszego regionu, ujęte wrażliwością artystów w subiektywny, ale niepowtarzalny sposób.

      - Serdecznie gratuluję autorom zdjęć. Gratuluję talentów, wrażliwości, spostrzegawczości, umiejętności zachowania - a tym samym ocalenia - ulotnych fragmentów naszej codzienności, dziedzictwa kulturowego i krajobrazu – mówiła Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska otwierając w urzędzie wystawę.

      Na otwarciu wystawy naszą szkołę reprezentowała Pani Dyrektor Maria Grabek wraz z grupą uczniów.

    • Głosuj na wyposażenie naszej biblioteki
     • Głosuj na wyposażenie naszej biblioteki

     • Od 15 sierpnia do 14 października głosujemy na projekt w ramach akcji:

      LOKALNI HEROSI - 100 inicjatyw przędsiębiorców na 100-lecie niepodległości

      WYPOSAŻENIE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ W KSIĄŻKI

      ORAZ KĄCIK CZYTELNICZY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

      Naszym celem jest popularyzacja książki i biblioteki szkolnej jako miejsca przyjaznego uczniom. Chcemy, by stanowiła nowoczesne centrum życia kulturalnego szkoły. Planujemy wyposażenie biblioteki w nowe książki odpowiadające zainteresowaniom czytelniczym uczniów, zarówno w formie tradycyjnej jak i audiobooków oraz gry planszowe. Chcielibyśmy stworzyć w bibliotece atrakcyjną przestrzeń pozwalającą na swobodne czytanie, umożliwiającą organizację warsztatów dla każdej grupy wiekowej i innych działań promujących czytelnictwo.

      Głosy oddajemy codziennie na: https://www.herosiprzedsiebiorczosci.pl/project/wyposazenie-biblioteki-szkolnej-w-ksiazki-oraz-kacik-czytelniczy-dla-dzieci-i-mlodziezy/ 

    • Nauka pływania na basenie w Lesku
     • Nauka pływania na basenie w Lesku

     • Bieszczadzki Klub Sportowy "Lestur" organizuje naukę pływania dla chętnych uczniów. Spotkanie organizacyjne dla rodziców z przedstawicielem klubu odbędzie się we wrześniu. Więcej informacji o klubie na http://lestur.bcrw.pl/

    • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

     • Nowy rok szkolny 2018/2019 rozpoczęliśmy 3 września mszą świętą w Kościele Parafialnym oraz uroczystym apelem.  Pani dyrektor mgr Maria Grabek powitała serdecznie wszystkie dzieci i młodzież oraz przedstawiła nowych nauczycieli. 

      Wszystkim uczniom życzymy w nowym roku szkolnym samych sukcesów.

    • Rozpoczęcie roku szkolnego
     • Rozpoczęcie roku szkolnego

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

       

      8.00 Msza Św. w kościele parafialnym i w cerkwi w Komańczy.

      Po nabożeństwach spotkanie w szkole z dyrektorem

      i wychowawcami klas.

       

    • Udział w uroczystościach 100 rocznicy urodzin patrona Hufca Ziemi Sanockiej
     • Udział w uroczystościach 100 rocznicy urodzin patrona Hufca Ziemi Sanockiej

     • W dniu 25 sierpnia harcerze z Hufca Ziemi Sanockiej spotkali się, aby uczcić 100 rocznicę urodzin swojego patrona - księdza Zdzisława Peszkowskiego. Reprezentacja drużyny, działającej przy naszej szkole, wzięła udział w spotkaniu z zaproszonymi gośćmi, którzy wspominali postać druha Rysia, a następnie uczestniczyła we mszy świętej w sanockiej Farze. 

      Dla zainteresowanych krótki życiorys księdza Peszkoweskiego:

      Ks. prałat Zdzisław Peszkowski - harcerz, żołnierz, kapłan (1918-2007)

      Zdzisław Peszkowski urodził się 23 sierpnia 1918 r. w Sanoku. Po maturze ukończył Szkołę Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. W kampanii wrześniowej walczył jako podchorąży w składzie 20 pu im. Króla Jana III Sobieskiego. Wzięty do sowieckiej niewoli był więziony w Kozielsku. Cudem uniknął egzekucji w Katyniu, uratowany wraz z ostatnim transportem jeńców. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski wstąpił do tworzonej przez generała Andersa Armii Polskiej w ZSRS. Został awansowany do stopnia porucznika, a potem rotmistrza. Dowodził kompanią 1. Pułku Ułanów Krechowieckich. Walczył na Bliskim Wschodzie i we Włoszech. Po demobilizacji studiował w Oxfordzie, na Uniwersytecie Wisconsin i Uniwersytecie w Detroit. Odkrywszy powołanie wstąpił do polskiego seminarium w Orchard Lake. Uzyskał doktora z filozofii i magisterium z teologii. Wyświęcony na kapłana w 1954 roku. Prowadził intensywną działalność naukową i oświatową. Od młodości był harcerzem, uzyskując stopień harcmistrza. Pełnił funkcję Naczelnego Kapelana ZHP na Obczyźnie. Do Polski wrócił na stałe w 1989 r.

      Był kapelanem Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie. Założył i przewodniczył Fundacji „Golgota Wschodu”. Papież Jan Paweł II pobłogosławił przywiezione przez niego kamienie węgielne, których użyto podczas budowy polskich cmentarzy na Wchodzie. Z inicjatywy ks. Peszkowskiego ogłoszono rok 1995 Rokiem Katyńskim.  Zainicjował Motocyklowy Rajd Katyński. Współzałożyciel Komitetu Dobrego Imienia Polski.

      Autor licznych książek oraz kilkuset broszur, rozpraw i artykułów poświęconych teologii, historii Polski, filozofii, literaturze, sprawom moralnym i narodowym. Odznaczony najwyższymi orderami państwowymi. Doktor honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego Bobolanum oraz Polskiego Uniwersytetu na Ojczyźnie w Londynie.

      W styczniu 2006 r. Sejm RP przez aklamację poparł jego kandydaturę do pokojowej Nagrody Nobla.

      Zmarł w szpitalu w Aninie, 8 października 2007 r. W pogrzebie uczestniczył między innymi Prezydent RP Lech Kaczyński i ostatni prezydent Rzeczypospolitej na Uchodźctwie Ryszard Kaczorowski.

    • Podręczniki do religii
     • Podręczniki do religii

     • Rodzice we własnym zakresie kupują swoim dzieciom podręczniki do religii.

      Poniżej spis katechizmów do poszczególnych klas obowiązujących w roku szkolnym 2018/2019 r.w Komańczy

      „0”      "Jezus moim Przyjacielem" (podręcznik dla sześciolatków) Ks. Marian Zając, Gaudium

      Kl. I    „Jesteśmy rodziną Pana Jezusa”ks. Piotr Goliszko, Gaudium

      Kl. II    „Kochamy Pana Jezusa”ks. Piotr Goliszko,Gaudium

      Kl. III   „Przyjmujemy Pana Jezusa" ks. Piotr Goliszko, Gaudium

      Kl. IV

      „Jestem Chrześcijaninem” + karty pracy ks. Waldemar Janiga, Gaudium

      Kl. V

      „Wierzę w Boga” + karty pracy ks. Waldemar Janiga, Gaudium

      Kl. VI

      „Wierzę w Kościół” + karty pracy ks. Waldemar Janiga,Gaudium

      Kl. VII

      „Spotykam Twoje Słowo” + karty pracy ks. Paweł Mąkosa, Gaudium

      Kl. VIII

      „Z tobą idę przez życie” + karty pracy ks. Paweł Mąkosa,Gaudium

      Kl. III G

      „Żyję Twoją Miłością” + karty pracy ks. Paweł Mąkosa, Gaudium

       

    • Otwarcie wystawy "W drodze do niepodległości"
     • Otwarcie wystawy "W drodze do niepodległości"

     • Z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości PERN S.A. przy współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym, Bankiem Pocztowym S.A. i Archiwum Akt Nowych zaangażował się w projekt edukacyjny skierowany do szkół i instytucji kulturalno-oświatowych. Przygotowane zostały wystawy edukacyjne pt.: „W drodze do niepodległości” oraz plansze nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Plansze edukacyjne prezentują najważniejsze wydarzenia oraz sylwetki wybitnych Polaków, związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Projekt jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koordynowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021.  Inicjatywa uzyskała także patronat Ministra Edukacji Narodowej.

      Dzięki staraniom GOK w Komańczy wystawa dotarła do naszej gminy. We wtorek 24.07. nastąpiło jej uroczyste otwarcie w Ośrodku Kultury w Szczawnym, skąd trafi ona również do Rzepedzi i Komańczy. Naszą szkołę reprezentowała Pani Dyrektor Maria Grabek oraz Pani Elżbieta Dołżycka wraz z grupą harcerek z 26 DH. Dziewczyny włączyły się w uroczystość i zaśpiewały dwie piosenki patriotyczne.