• Koronawirus. Jak rozmawiać i wspierać dzieci w tym czasie?
          • Koronawirus. Jak rozmawiać i wspierać dzieci w tym czasie?

          • Czas koronawirusa, to czas trudny dla wszystkich, również dla dzieci. Zostaliśmy zmuszenie do rezygnacji z wielu rzeczy, zmiany przyzwyczajeń, zamknięci w czterech ścianach. Zmiany te mogą być wyjątkowo trudne dla dzieci, które zostały pozbawione bardzo ważnych dla nich relacji z rówieśnikami, wspólnych zabaw na podwórku, spotkań z kolegami w szkole. 

            "Jak więc rozmawiać? Jak zaopiekować się trudnymi emocjami dziecka – np. lękiem, złością – związanymi z pandemią? W jaki sposób wesprzeć dziecko, które tęskni za przedszkolem lub szkołą i znajomymi? Jak rodzeństwo może się wzajemnie wspierać? Jak w tym wszystkim rodzic może zadbać sam o siebie? Na te wszystkie pytania odpowiedzi udziela dr Magdalena Śniegulska, psycholog z Uniwersytetu SWPS".

            https://www.youtube.com/watch?v=T2jKALI0v_A&t=1582s

            Źródło: Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

             

        • ZOSTAŃ W DOMU! Czytaj książki:-)
          • ZOSTAŃ W DOMU! Czytaj książki:-)

          • Na pewno w czasie pandemii brakuje nam spotkań z przyjaciółmi i zwyczajnych kontaktów z ludźmi. Lekiem na samotność i konieczność przebywania w czterech ścianach może być dobra książka.

            Na początek propozycja, którą mogę polecić każdemu od 10 do 110 lat. Książka R.J.Palacio "Cudowny chłopak" opowiada o Auguście, który jest " inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i, zanim skończył 10 lat, musiał przejść 27 operacji. Do tej pory patrzył na siebie oczami bezwarunkowo kochających go rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego?

            "Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki. Jest absolutnie wyjątkowa. Piękna i wzruszająca. Niezwykle mądra"

            Książkę mamy w zbiorach naszej biblioteki, niestety, w obecnej sytuacji jest dla Was niedostępna, ale m.in. można ją kupić - w rozsądnej cenie-  w księgarni internetowej: taniaksiazka.pl

            Życzę wielu wzruszeń podczas czytania, bo "Cudowny chłopiec" to... cudowna książka :-)

             

             

        • Jak skutecznie uczyć się w domu?
          • Jak skutecznie uczyć się w domu?

          • Wszyscy uczniowie, rodzice, nauczyciele zostaliśmy postawieni w nowej sytuacji - kształcenia zdalnego. Zajęcia on line, zadania przesyłane elektronicznie to teraz nasza rzeczywistość. Taki system nauki nie jest łatwy, bo jest nowy, eksperymentalny, odbywa się w innej przstrzeni - w domu, który do tej pory kojarzył się z czasem relaksu i odpoczynku. Jak zmotywować się do nauki (pracy zdalnej), jakie warunki sprzyjają uczeniu się w domu, jak uczyć się skutecznie?

            Polecam zarówno starszym uczniom, jak i rodzicom obejrzenie ciekawego webinaru na You Tube przygotowanego pod patronatem ACCA - dużej, międzynarodowej organizacji skupiającej specjalistów, mi.in. z zakresu zarządzania. Poniżej zamieszczam link. 

            https://www.youtube.com/watch?v=uAz33ELL9hk

        • Nauczanie na odległość
          • Nauczanie na odległość

          • W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych, w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, od 25 marca do 10 kwietnia 2020 roku kształcenie odbywa się na odległość. Podstawowym sposobem komunikacji będzie dziennik elektroiniczny. Prosimy uczniów oraz rodziców o systematyczne logowanie się oraz odczytywanie informacji i wiadomości.

        • Ciekawe propozycje na czas wolny :-)
          • Ciekawe propozycje na czas wolny :-)

          • Wolne od szkoły i nieplanowany pobyt w domu nie muszą być nudne. Po pierwsze - warto wykorzystać ten czas na… naukę.  Tak, tak – to nie są ani ferie, ani wakacje...

            Gdy już się trochę pouczycie, zachęcamy do skorzystania z ciekawych propozycji przygotowanych dla Was na stronie https://www.grarantanna.pl

            Co tam znajdziecie? Sesje gier fabularnych online, zagadki logiczne, webinary, streamingi, turnieje i konkursy związane z grami oraz kreatywnym wykorzystaniem internetu. A jeśli konkursy, to także nagrody!

             

        • Zawieszenie zajęć
          • Zawieszenie zajęć

          • Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.  Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

             

            Rodzicu,

            • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
            • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
            • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
            • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
            • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
            • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

            Uczniu,

            • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
            • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
            • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
            • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.
        • Przyznaliśmy tytuł "Językowego Dżentelmena"
          • Przyznaliśmy tytuł "Językowego Dżentelmena"

          • Miesiąc luty przebiegał w naszej szkole pod hasłem "Troszczę się o kulturę języka - stop wulgaryzmom".W klasach szukaliśmy sposobów na walkę z wulgaryzmami i opracowaliśmy zasady językowego savoir-vivru.Wykonaliśmy szkolną gazetkę zachęcającą do posługiwania się piękną polszczyzną.Wyłoniliśmy klasowego "językowego dżentelmena" i "językową damę". Na koniec z kandydatów poszczególnych klas wybraliśmy metodą ogólnoszkolnego głosowania osobę o wyjątkowej kulturze osobistej, której nieodłącznym elementem jest staranna pozbawiona wulgaryzmów polszczyzna.

            Miło nam zakomunikować, że zaszczytny tytuł Językowego Dżentelmena Szkoły Podstawowej w Komańczy został przyznany Stanisławowi Łataczowi, uczniowi klasy 8. Gratulujemy Staszkowi językowej klasy!

            Podsumowaniem akcji była prezentacja multimedialna propagująca "język bez chwastów".