• Nasz Patron

      • „Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna.

        Tylko rzeczy małe i liche są łatwe”

         

         

        <div style="width: 100%;"><div style="position: relative; padding-bottom: 56.25%; padding-top: 0; height: 0;"><iframe title="Wizyta wyjątkowych gości" frameborder="0" width="1200" height="675" style="position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%;" src="https://view.genial.ly/62540bca6704cf001308af9d" type="text/html" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" scrolling="yes" allownetworking="all"></iframe> </div> </div>

         

         

        https://view.genial.ly/62540bca6704cf001308af9d/video-presentation-wizyta-wyjatkowych-goscihttps://view.genial.ly/62540bca6704cf001308af9d/video-presentation-wizyta-wyjatkowych-gosci

        Szkoła Podstawowa w Komańczy 28 maja 1992 roku w 11 rocznicę śmierci  Kardynała Wyszyńskiego decyzją Kuratora Oświaty w Krośnie otrzymała imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pomysłodawcą oraz organizatorem tego przedsięwzięcia była ówczesna dyrektor szkoły – pani Barbara Warchoł wraz z Radą Pedagogiczną. 15 lat później szkole został nadany sztandar ufundowany przez lokalną społeczność.

         

        Dlaczego patronem szkoły jest Prymas Tysiąclecia.

        Nikt nie pasował do Komańczy bardziej niż Wyszyński, ponieważ był lubiany przez okoliczną ludność.

        Nam też wydaje się to być oczywiste, że nasi poprzednicy wybrali na patrona Kardynała Wyszyńskiego. To nieskazitelny wzór do naśladowania dla młodzieży, a fakt, że przebywał tutaj w Komańczy daje nam poczucie, że był nam szczególnie bliski.

         

        Postać Kardynała to nieskończone źródło do wykorzystania w pracy wychowawczej uczniów. Wytyczne zawarte chociażby w podstawie programowej kształcenia ogólnego mówią o wprowadzaniu uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywaniu wzorców postępowania i budowaniu relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia. W każde z tych słów z podstawy programowej wpisuje się postać Kardynała i jego nauczanie.

        Wychowanie w szkole ma na uwadze kształtowanie ucznia we wszystkich sferach jego osobowości. Wartości w procesie wychowania: społeczne (rodzina, wspólnota (grupa – zespół klasowy), patriotyzm, Ojczyzna, naród, pokój, sprawiedliwość, prawa człowieka (dziecka), przyjaźń, tolerancja, moralność); życia codziennego (uczciwość, rzetelność, odpowiedzialność, szacunek, obowiązkowość, godność, wykształcenie, życzliwość, zdrowie); duchowe (piękno, dobro, szczęście, prawda, wolność, miłość, honor).

        Wszystkie te wartości mają odniesienie do życiorysu naszego patrona, a wiele nawet do samego pobytu w Komańczy.

         

        Na pamiątkowej tablicy z nadania imienia widnieje cytat: „Przyszłość należy do odważnych, którzy ufają i działają z mocą”

        Tak zostaliśmy naznaczeni przez naszych poprzedników, więc nie pozostało nam nic innego – musimy działać.

        Prymas Polski Stefan Kardynała Wyszyński w 1967 roku w liście pasterskim na Wielki Post ogłosił program Społecznej Krucjaty Miłości. Dekalog Prymasa, który jest drogowskazem dla każdego człowieka, przekazuje wartości ogólnoludzkie (np. Szanuj każdego człowieka. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka. Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego.  Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim.) I właśnie w naszej pracy wychowawczej zwracamy uwagę, aby przekazywane uczniom treści miały charakter uniwersalny. Komańcza jest miejscowością wielokulturową i prymas chociażby słowami Krucjaty Miłości zwraca uwagę na tolerancję i bezwzględny szacunek wobec drugiego człowieka.

         

        W szkole:

        • Na korytarzu szkolnym jest baner ze słowami „Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno”, są plansze na których są odnotowane najważniejsze wydarzenia z biografii Wyszyńskiego
        • W każdej klasie jest wywieszony hymn szkoły

        Autorem hymnu jest Aneta Gondela. Uczniowie I klasy podczas pasowania już go znają.

        • Wszystkim ważnym uroczystościom szkolnym towarzyszy sztandar szkoły

        W  programie wychowawczo-profilaktycznym szkoły odwołujemy się do nauczania Prymasa Tysiąclecia. Uczniowie poznają Jego biografię i dokonania:                     

        • na lekcjach i godzinach wychowawczych,
        • wykonują gazetki ścienne,
        • Dróżką Prymasowską idą do klasztoru, uczniowie mają okazję zapoznać się z fragmentami Ślubów Jasnogórskich
        • odwiedzają klasztor Sióstr Nazaretanek  i izbę poświęconą jego pamięci,
        • uczestniczą  w ogólnopolskich zlotach szkół prymasowskich (Częstochowa, Warszawa)

        Dwa razy do roku szczególnie uroczyście podkreślamy istnienie naszego patrona:

        • we wrześniu – w rocznicę internowania Prymasa tutaj w klasztorze odbywają się spotkania szkół prymasowskich, w których zawsze bierzemy udział
        • w maju obchodzimy Dzień Patrona

        Uroczystości odbywają się 28 maja, ale cały miesiąc to czas przygotowań i przybliżania uczniom postaci Patrona. W tym czasie organizujemy dużo konkursów, wiele z nich jest w nowoczesnej i atrakcyjnej formie:

        plastyczne

        fotograficzne

        multimedialne,

        literackie,

        wiedzy o patronie.

        Wiele konkursów organizujemy sami, ale także bierzemy udział w konkursach organizowanych przez innych (stowarzyszenia, inne szkoły).

        Przymierzaliśmy się w roku szkolnym 2019/2020 do zorganizowania konkursu wiedzy o patronie o zasięgu wojewódzkim, ale pandemia pokrzyżowała nam plany.

        Dzień Patrona – staramy się, aby dzień patrona był wyjątkowy. Często mszę celebrują wyjątkowi duchowni – zasługa sióstr (biskup Antoni Długosz, Stanisław Jamrozek, Józef Michalik)

        W dniu Patrona przedstawiamy montaż słowno-muzyczny przypominający wartości bliskie sercu księdza Prymasa oraz uczniowie prezentują talenty i pasje (od tańców narodowych, talenty sportowe, wokalne, muzyczne i artystyczne) 3 lata temu wydaliśmy okolicznościowy numer gazetki szkolnej.

         

        W 2017 roku nasi uczniowie zagrali role dzieci leśników oraz role drugoplanowe  w filmie „Jako w niebie, tak i w Komańczy”. Było to dla nich niezwykłe doświadczenie, a z owoców tej pracy korzystamy w szkole.

         

        https://prezi.com/p/zoyin-e1--3k/?present=1