28 listopada w naszej szkole pojawił się barwny gość, który zaprosił dzieci z przedszkola, zerówki i klas 1-4 na spotkanie andrzejkowe. Tym gościem była animatorka Lady Fama, która poprowadziła animacje taneczne, konkursy i różne ciekawe zabawy. Spotkanie odbyło się z inicjatywy GOK w Komańczy.
Międzynarodowe spotkanie
27 listopada uczniowie klas 5-8 uczestniczyli w zajęciach integracyjnych przygotowanych przez miedzynarodową grupę uczniów szkół średnich, którzy przebywali w Komańczy w ramach wymiany Erazmus. Nasi goście przyjechali z Portugalii, Łotwy i Węgier. Wspólne zabawy, tańczenie belgijki oraz tworzenie kartek z życzeniami było okazją do rozmów i poznania innych kultur.
Pasowanie na czytelnika
23 listopada odbyło się uroczyste pasowanie na czytelników uczniów klasy pierwszej. Podczas spotkania najmłodsi, oglądając teatrzyk kamishibai, wysłuchali historii o tym, co się dzieje nocą w bibliotece. Była ona wstępem do trzech zadań, którym musieli sprostać nasi kandydaci na czytelników. W pierwszym układali puzzle, odgadywali bohaterów znanych bajek i dobierali odpowiednie rekwizyty zgubione przez baśniowych bohaterów. Natępnie zdobyli wiedzę o tym, w jaki sposób powstają książki i ułożyli we właściwej kolejności etapy, które musi przejść każda książka, zanim trafi na półkę w bibliotece. Ostatnim zadaniem było odkodowanie wiadomości od książek - dzieci dowiedziały się, czego książki nie lubią i jak je właściwie traktować.
Ze wszystkimi zadaniami pierwszaki poradziły sobie znakomicie i podczas uroczystego pasowania zostały przyjęte w poczet czytelników naszej biblioteki. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom i książkę jednej z przygód Biura Detektywistycznego Lassego i Mai M. Widmarka i H. Willis.
Książki pochodziły z darów od I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie, które zorganizowało zbiórkę używanych książek dla naszych uczniów.
Dzień Praw Dziecka z UNICEF
W tym tygodniu obchodzony był Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Nasza szkoła przystąpiła do akcji zorganizowanej przez UNICEF i podjęła kilka działań. Na korytarzu pojawiła się gazetka z zapisami Konwencji o Prawach Dziecka, która została przyjęta przez kraje ONZ w 1989 roku. Uczniowie w czasie spotkań z pedagogiem szkolnym mieli możliwość m.in. obejrzenia filmu edukacyjnego, zagrania w grę memory z prawami dziecka i zmierzenia się z quizem w aplikacji Kahoot. Najmłodsi zaś zaznajamiali się z prawami dziecka, rozwiązując proste zadania i łamigłówki.
5
CodeWeek 2023
CodeWeek to inicjatywa promująca naukę kodowania w różnym wieku i na różne sposoby. Bez barier, bez ograniczeń z czerpaniem radości i spokojnym odczarowywaniem słowa „kodowanie”.
Nasi uczniowie również i w tym roku postanowili wziąć udział w tym ogólnoświatowym wydarzeniu. Wykonali 11 zadań o róznej tematyce:
- CodeWeek’ owa wieża.
- Poznajemy europejskie kraje.
- CodeWeek 2023 w instrukcji słownej ukryty.
- 11 edycja w kodzie binarnym ukryta.
- Zakodowane emocje.
- Wspólny taniec symbolami zakodowany.
- Labirynt do zwycięstwa.
- Różne sposoby na stworzenie kodu.
- Biegany kod.
- Tworzymy sieć.
- Korzyści z nauki kodowania dostrzegamy i świetną zabawę mamy.
60
Magiczny dywan
Najskuteczniejsza forma nauki wśród dzieci to oczywiście edukacja poprzez zabawę. Dzięki podłodze interaktywnej z powodzeniem można realizować cele dydaktyczne właśnie poprzez gry i aktywności psychoruchowe. Taki "magiczny dywan" trafił do naszej szkoły. Pierwsze nieśmiałe próby zaprzyjaźnienia się z nim już za nami. Uczniowie szybko polubili naukę z wykorzystaniem nowej technologii, która nie tylko bawi i uczy ale również wspomaga procesy rewalidacyjne!
1
Spotkanie z pisarką Izabelą Klebańską
15 listopada uczniowie najmłodszych klas - od zerówki do czwartej - uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panią Izabelą Klebańską, autorką książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, dobranocek, bajek i piosenek. Pani Izabela czytałą fragmenty swoich książek, w których z humorem zapoznała młodych czytelników z tajnikami muzyki.
Opowiedziała za pomocą jakich znaków można zapisać muzykę, co to jest nuta, partytura, pięciolinia, półnuta, ósemka, klucz wiolinowy. Pisarka rozrysowała na tablicy jak wyglądają poszczególne znaki muzyczne i opowiedziała jakie rodzaje instrumentów występują w jej książkach. Na zajęcia pani Izabella przyniosła skrzypce, na których wygrywała takty melodii. Uczniowie mogli zobaczyć z jakich elementów zbudowany jest instrument. Spotkaniu towarzyszyły gry ruchowe i muzyczne, w trakcie których dzieci świetnie się bawiły :-)
Spotkanie zorganizowała pani Adrianna Hryćko z Biblioteki Gminnej w Komańczy w ramach projektu Biblioteka na Was czeka z Promocji Czytelnictwa 2023.
Wspólne czytanie buduje więzi i miłość
W ramach kolejnej edycji kampanii "Mała książka- Wielki człowiek" uczniowie klasy 1. otrzymali Wyprawki Czytelnicze:
Wnuczka antykwariusza - książka autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak.
Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem! - broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, mówiącym o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania.
Kampania jest projektem ogólnopolskim i w całości finansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz bezpłatnym. Pragnie zachęcić do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych - rodziców , dziadków, rówieśników, opiekunów, nauczycieli.
Mamy nadzieję, że otrzymane książki pomogą naszym pierwszakom rozbudzić wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i pasję czytania:-)
Zajęcia w kuchni arteterapeutycznej
Parafia prawosławna p.w. Opieki Matki Bożej w Komańczy uruchomiła kuchnię arteterapeutyczną, gdzie poprzez ciastoterapię - spotkania i wspólne pieczenie i konsumowanie ciasteczek chcą zintegrować lokalną społeczność oraz sprawić, byśmy stali się szczęśliwsi. Jest udowodnione naukowo, że jedzenie wytwarza w naszym mózgu hormon szczęścia.
W dniach 16-27 października w zajęciach wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.
7
Szkoła do Hymnu 2023
10 listopada o symbolicznej godzinie 11.11 na sali gimnastycznej odśpiewaliśmy wspólnie "Mazurka Dąbrowskiego", włączając się tym samym w kolejną edycję ogólnopolskiej akcji " Rekord dla Niepodległej".
Święto Niepodległości
10 listopada uczciliśmy w naszej szkole 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystej akademii, w której wystąpili uczniowie klasy VI, VII oraz I, przypomnieliśmy okoliczności tego ważnego wydarzenia. Wierszom towarzyszyły pieśni żołnierskie oraz taniec w wykonaniu najmłodszych.
Uczniów przygotowali: pani Irena Koczera i Maria Dołżycka oraz pan Jarosław Krochmal. Nad pocztem sztandarowym czuwał pan Jarosław Szachmat. Sale udekorowały panie: Mariola Baj- Herbut, Danuta Czenczek i Krystyna Krukowska.
Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej
9 listopada, tradycyjnie już w przeddzień Dnia Niepodległości, w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Podczas konkursu zaprezentowali się przedstawiciele wszystkich szkół w gminie. Zaśpiewali 17 utworów w sześciu kategoriach: zespoły i soliści w trzech grupach wiekowych: oddziały przedszkolne, klasy 1-4 oraz klasy 5-8. Wykonawcy zaprezentowali współczesne piosenki patriotyczne, piosenki, które powstały na potrzeby współczesnych produkcji filmowych oraz stare pieśni wojskowe i patriotyczne. Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: pan Paweł Krasulak – przewodniczący jury, siostra Gracjana z klasztoru sióstr Nazaretanek oraz pani Barbara Stanikowska – pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy.
Wyniki konkursu:
Kategoria: zespoły - oddziały przedszkolne
I miejsce - zespół w składzie: Anastazja Kowalska, Maria Sawczyszyn, Nikola Wania, Mikołaj Hołowaty ze Szkoły Podstawowej w Rzepedzi,
II miejsce ex aequo - zespółw skladzia Aneta Guśtak i Alicja Szelast ze Szkoły Podstawowej w Komańczy oraz zespół w składzie: Adrianna Ciepielak-Owsianik, Zofia Guśtak, Aurelia Sokołowska z Publicznej Szkoły Podstawowej imienia świętego brata Alberta Chmielowskiego w Wisłoku Wielkim.
Kategoria: soliści - oddziały przedszkolne
I miejsce - Lara Radzikowska - oddział przedszkolny w Rzepedzi,
II miejsce - Aurelia Sokołowska - oddział przedszkolny w Wisłoku Wielkim,
III miejsce Alicja Być - oddział przedszkolny w Komańczy.
Kategoria: zespoły - klasy I-IV
I miejsce - zespół w składzie: Zofia Socińska, Sophia Farnesi, Melania Tabor, Lena Opalińska, Laura Kopylec ze Szkoły Podstawowej w Komańczy,
II miejsce - zespół w składzie: Milena Błażowska, Klara Krochmal, Liliana Lemcio, Monika Ogrodnik, Zofia Uryć ze Szkoły Podstawowej w Rzepedzi.
III miejsce - zespół w składzie: Lena Krysyna, Antonina Huczko, Martyna Papuga, Sara Wyżycka, Michał Kowalik ze Szkoły Podstawowej w Rzepedzi.
Kategoria: soliści - klasy I-IV
I miejsce - Sophia Farnesi - Szkoła Podstawowa w Komańczy,
II miejsce - Roksana Kułach - Szkoła Podstawowa w W Wisłoku Wielkim.
Kategoria: zespoły - klasy V-VIII
I miejsce - zespół w składzie: Oliwia Jucha, Liliana Klimasz ze Szkoły Podstawowej w Komańczy,
Kategoria: soliści - klasy V-VIII
I miejsce - Martyna Mach - Szkoła Podstawowa w Rzepedzi,
II miejsce - Oliwia Jucha - Szkoła Podstawowa w Komańczy,
II miejsce - Malwina Gancarczyk - Publiczna Szkoła Podstawowa w Nowym Łupkowie.
Wyróżnienie: Nikola Uryć ze Szkoły Podstawowej w Rzepedzi
Dyplom za udział w konkursie otrzymała Wiktoria Dal ze Szkoły Podstawowej w Wisłoku Wielkim.
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom!
Uczniów z naszej szkoły do konkursu przygotowały panie: Bogumiła Fijałkowska, Leokadia Magierowska, Danuta Czenczek.
Wycieczka do Sanoka
8 listopada odbyła się wycieczka do Sanockiego Domu Kultury. Klasa 7 i 8 uczestniczyła w "Projekcie Mickiewicz" w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Uczniowie mieli okazję powtórzyć fragmenty "Pana Tadeusza" oraz ballady "Panią Twardowską" i "Powrót taty". Dzieci z zerówki oraz klas 1-3 obejrzały spektakl teatralny pt."Piotruś Pan".
Po spektaklu najmłodsi skorzystali z atrakcji w sali zabaw, a klasy 7. i 8. uczestniczyły w Dniach Otwartych w Liceum Ekonomicznym .
Dzień Kundelka w zerówce
Uczniowie z samorządu szkolnego - Ksenia, Marlena, Patrycja oraz Tymon - przygotowali dla naszych najmłodszych uczniów zajęcia z okazji Dnia Kundelka. Zerówczaki:-) obejrzały bajkę z psim bohaterem, uczestniczyły w zabawach i wspólnym śpiewaniu.Na koniec każdy pokolorował pieska.
Nad organizacją zajęć czuwała p. Danuta Czenczek - opiekunka samorządu szkolnego.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Lipiec 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Luty 2021
- Styczeń 2021
- Grudzień 2020
- Listopad 2020
- Październik 2020
- Wrzesień 2020
- Sierpień 2020
- Lipiec 2020
- Czerwiec 2020
- Maj 2020
- Kwiecień 2020
- Marzec 2020
- Luty 2020
- Styczeń 2020
- Grudzień 2019
- Listopad 2019
- Październik 2019
- Wrzesień 2019
- Sierpień 2019
- Czerwiec 2019
- Maj 2019
- Kwiecień 2019
- Marzec 2019
- Luty 2019
- Styczeń 2019
- Grudzień 2018
- Listopad 2018
- Październik 2018
- Wrzesień 2018
- Sierpień 2018
- Wszystkie