W tym pięknym czasie Wielkanocy życzymy Wszystkim radości,
nadziei i pokoju:-)
W tym pięknym czasie Wielkanocy życzymy Wszystkim radości,
nadziei i pokoju:-)
Za nami kolejny turniej karate WINGS CUP w Mielcu. Uczestniczyło w nim ponad 600 zawodników z 38 ośrodków. Sekcja komaniecka wywalczyła dwa srebrne medale: Jowita Pawłowska i Wiktor Michalik. Nasi zawodnicy po ciężkich walkach tym razem poza podium. Wytrwałości i woli walki gratulujemy: Zuzie Caban, Ani Berezniak, Lenie Kopylec, Marlenie Derkacz i Lenie Opalińskiej.
21 marca obchodzony jest Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Nasza szkoła także włączyła się w obchody tego święta. Spora grupa naszych uczniów założyła kolorowe skarpetki (nie do pary), chcąc okazać swoją otwartość wobec osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym wobec osób z zespołem Downa. Na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka, z której można się dowiedzieć jak powstaje trisomia 21, a także poznać sylwetki kilku osób z tym schorzeniem. Gazetkę ozdobiły kolorowe skarpetki wykonane przez przedszkolaków.
Miło nam poinformować, że Ewa Wasylów, uczennica klasy 6 wzięła udział w konkursie plastycznym "Spotkania ze sztuką" zorganizowanym przez Fundację PGE i osiągnęła wielki sukces. Zadaniem konkursowym było przedstawienie przez uczestnika własnej interpretacji wybranego obrazu Józefa Chełmońskiego. Ewa do konkursu zgłosiła swoją interpretację obrazu "Dojeżdżacz", który został namalowany przez artystę w 1907 r. a obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
Do konkursu zgłoszono ponad 1000 prac, z których wybrano 150. Ewa została wyróżniona w kategorii klas IV-VI. Oprócz indywidualnej nagrody wygrała wycieczkę dla swojej klasy do Krakowa do Muzeum Narodowego na lekcję muzealną.Gratulujemy!
21 marca jest oficjalnym, kalendarzowym początkiem wiosny. Z inicjatywy samorządu szkolnego w tym roku przywitaliśmy wiosnę z głośnym przytupem. Każda z klas przygotowała plakat na powitanie tej wytęsknionej i oczekiwanej pory roku. W ten sposób szkolny korytarz zmienił się w korowód wielobarwych i radosnych wizerunków Pani Wiosny:-) Uczniowie stanęli na wysokości zadania. Każda praca zostałą wykonana na wysokim poziomie, zachwycała kolorystyką i pomysłem kompozycyjnym.Jury nie było w stanie wyłonić zwycięzcy. Postanowiono, że zdecyduje o tym losowanie, które odbyło się w poniedziałek podczas szkolnego apelu. Szczęśliwy los uśmiechnął się do klasy "0" oraz piątoklasistów. Nagrodzono zwycięzców, a dla pozostałych uczniów przygotowano słodki poczęstunek.
Nad akcją czuwała opiekunka samorządu p. Danuta Czenczek.
22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. W tym roku obchodzony był on pod hasłem "Woda dla pokoju". Uczniowie na lekcjach biologii przypomnieli sobie, jaką rolę woda odgrywa dla żywych organizmów jako składnik ciała i środowisko życia. Na lekcjach chemii przygotowali chemiczną "wizytówkę" wody, określili właściwości ficzyczne i chemiczne, sporządlizli plakat informacyjny o zmianie stanów skupienia wody. Na lekcjach geografii analizowali dane statystyczne informujące o miejscach największego niedoboru wody na całej kuli ziemskiej, a także poznawali różne rodzaje chmur. Uczniowie dyskutowali o sposobach oszczędzania wody i formach wspierania ludzi objętych jej niedostatkiem. Na lekcjach fizyki przeprowadzili doświadczenie i wykonali plakat, który uświadomił odbiorcom, ile wody marnowane jest przez kapiący kran.
Quiz został przygotowany w aplikacji wordwall. Zawierał 10 popularnych związków frazeologicznych, w których pojawia się słowo woda. Zadanie uczniów polegało na wskazaniu właściwego znaczenia każdego z wyrażeń lub zwrotów. Wyzwanie podjęło 15 uczniów. Zwycięstwo wywalczył Bartosz Szelast z klasy VII, który udzielił prawidłowych odpowiedzi na wszystkie pytania w rekordowym czasie 22 sekund. Gratulujemy!
Quiz przygotowała p. J.Kudlik z inspiracji szkolnej koordynatorki akcji p. M.Ślazyk.
Zdjęcia: J.Kudlik
20 marca uczniowie klasy 6 i 7 wzięli udział w teoretycznych zajęciach w Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w ramach progamu "Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów". Młodzi przyrodnicy zdobyli solidną dawka wiedzy o przyrodzie nieożywionej, florze, faunie oraz formach ochrony przyrody od pracowników BPN, którzy dzielili się z nami wiedzą i zarażali pasją do gór. Uczniowie mieli też okazję zwiedzić ekspozycję muzeum.
Szkolnym koordynatorem projektu jest p. Maria Ślazyk. Kolejnym etapem zajęć będą dwudniowe warsztaty terenowe zaplanowane na czerwiec.
Zdjęcia: M.Ślazyk
W zeszłym tygodniu obchodziliśmy Światowy Tydzień Mózgu. Z tej okazji uczniowie klasy siódmej poruszyli swoje szare komórki, aby jak najlepiej poznać ten niesamowity narząd. Poznali budowę anatomiczną mózgu, ośrodki w poszczególnych płatach mózgu. Podczas analizy różnych obrazków okazało się, że mózg każdego człowieka może inaczej odbierać pewne wrażenia. Uczniowie pracowali w grupach i indywidualnie, tworząc plakaty i rozwiązując łamigłówki logiczne. Wykorzystaliśmy programy Mozabook, Wordwall i Kahoot!
14 marca nasi ósmoklasiści z wychowawczynią p. Małgorzatą Dołżycką wybrali się do Nowosielec, gdzie w ramach dni otwartych pod hasłem „Nauka to podróż, która trwa przez całe życie - rozpocznij ją z nami” mogli zobaczyć i poznać ofertę edukacyjną szkoły w Nowosielcach.
Zdjęcia: M.Dołżycka
12 marca uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w spotkaniu poświęconym recyklingowi i właściwej segregacji śmieci, które poprowadziła pani Agata Oskarbska. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne są nawyki właściwej domowej segregacji, by zużyte produkty ponownie można było przetworzyć i wykorzystać. Uświadomili sobie również, że dzięki recyklingowi zmniejszamy zużycie surowców, których zasoby są ograniczone i emisję szkodliwych substancji do środowiska. Dbamy o swoje zdrowie oraz o środowisko, które pozostawimy przyszłym pokoleniom.
Na koniec uczniowie, podzieleni na drużyny, zdobytą wiedzę wykorzystywali w praktyce, grając w grę edukacyjną związaną z recyklingiem.
Zdjęcia: J.Kudlik
Uczniowie naszej szkoły chętnie zgłębiają tajniki projektowania i wydruku 3D. Samodzielnie wykonują projekty i coraz sprawniej obsługują drukarkę 3D. Zachęcamy do obejrzenia filmiku z zajęć.
W ramach ogólnopolskiego projektu "Eko szkoła" uczniowie klasy siódmej i ósmej na lekcji wychowania do życia w rodzinie uczestniczyli w warsztatach, podczas których uczyli się planować zakupy. Zaczęli od wymyślenia tygodniowego jadłospisu dla czteroosobowej rodziny, zrobili listę niezbędnych rzeczy potrzebnych w kuchni i gospodarstwie domowym. Korzystając z gazetek i porównywarek cen orientowali się, jakie są ceny poszczególnych produktów i obliczali, jaki budżet będzie potrzebny na zakupy. W efekcie powstały dopracowane i przemyślane listy zakupów.
Zdjęcia: M. Ślazyk
Dnia 11 marca sześcioro uczniów wzięło udział w szkolnym etapie konkursu w ramach realizowanego programu "Trzymaj formę".
Program "Trzymaj Formę!" pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje ich prozdrowotne nawyki. Realizowany jest metodą projektu, dzięki czemu wykracza poza podstawę programową i programy nauczania szkoły. Projekty powinny służyć promocji aktywności fizycznej, uczyć prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczegółowym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru.
Uczniowie rozwiązywali test składający się z 40 pytań dotyczących między innymi składu i kaloryczności produktów spożywczych, zasad przechowywania żywności, aktywności fizycznej, oznaczeń na produktach.
Pani Dorota Kołodziej, nasza wuefistka i wychowawczyni klasy 4, uczestniczyła w niezwykłym wydarzeniu - Pierwszym Maratonie Fitnessu z Gwiazdami Sportu, zorganizowanym przez Rzeszowski Dom Kultury we współpracy z Rzeszowskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Impreza okazał się strzałem w dziesiątkę dla wszystkich miłośników aktywnego trybu życia. Pani Dorota i 250 niesamowitych kobiet z pasją i zaangażowaniem przez 6 godzin próbowały swoich sił w różnorodnych dyscyplinach, takich jak tabata, piloxing, aerobik, zumba i stretching z relaksacją. To było prawdziwe doświadczenie dla ciała i duszy!
Efekty? Niezwykle imponujące! Nie tylko 250 uśmiechniętych twarzy, ale także imponująca liczba 1000 spalonych kalorii!
Pani Dorota dowiodła, że aktywność fizyczna może być nie tylko korzystna dla zdrowia, ale także niesamowicie przyjemna i inspirująca. Dlatego zachęcamy wszystkich uczniów do podążania za swoimi pasjami i podejmowania wyzwań związanymi ze zdrowym stylem życia. W końcu radość z ruchu jest niezastąpiona!
Zdjęcia: D.Kołodziej
8 marca obchodziliśmy w bibliotece Dzień Kobiet. Chętni uczniowie klas 4-8, którzy odwiedzili bibliotekę, mogli wziąć udział w zabawie pt. "Książka jest kobietą"
Uczniowie wybierali dowolną książkę z półki i zamieniali jeden wyraz z tytułu na słowo KOBIETA. Zapisywali go na karteczce, a karteczkę przyklejali w odpowiednim miejscu na okładce książki. Pomysł cieszył się dużym zainteresowaniem, co zaowocowało powstaniem wielu nowych, nietypowych tytułów książkowych. Zobaczcie te najzabawniejsze :-)
Grafika wygenerowana przy pomocy AI
Zdjęcia J.K.
Zapraszamy do udziału w XVII edycji wojewódzkiego konkursu ortograficznego „Wirtualne potyczki ortograficzne”
Regulamin XVII edycji wojewódzkiego
konkursu ortograficznego
„Wirtualne potyczki ortograficzne”
Organizator:
Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku
Cele konkursu:
◊ utrwalenie znajomości zasad polskiej ortografii oraz polonistycznej wiedzy o świecie roślin;
◊ budzenie kreatywności i wyobraźni twórczej uczniów;
◊ rozwijanie umiejętności wykorzystywania programów komputerowych do poszerzania wiedzy i umiejętności polonistycznych.
Uczestnicy:
Uczniowie szkół podstawowych z województwa podkarpackiego.
Warunki uczestnictwa:
◊ zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie prezentacji za pomocą programu komputerowego PowerPoint (z pakietu biurowego Microsoft Office) z wykorzystaniem hiperłączy do przechodzenia między slajdami;
◊ prezentacja konkursowa powinna zawierać od 5 do 10 ciekawych i oryginalnych zadań, które mogłyby zachęcać innych do pogłębiania swojej wiedzy na temat polskiej ortografii oraz terminologii związanej z roślinami (przynajmniej jedno zadanie powinno dotyczyć polonistycznej wiedzy świecie roślin);
◊ prezentację należy przygotować indywidualnie;
◊ prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII;
◊ komisja konkursowa będzie oceniała przede wszystkim oryginalność i różnorodność zadań, poprawność merytoryczną, a także estetykę i kompozycję całej prezentacji;
◊ prezentację można złożyć u pani Edwardy Myrdak do 16 kwietnia 2024 r. (proszę dołączyć także: Oświadczenia rodziców (opiekunów prawnych) uczniów biorących udział w konkursie ortograficzno-informatycznym „Wirtualne Potyczki Ortograficzne”);
◊ ogłoszenie wyników konkursu i uroczyste podsumowanie odbędzie się w maju 2024 r. (o dokładnej dacie i miejscu zakończenia konkursu zostaną powiadomieni nauczyciele uczniów biorących udział w konkursie).
Nagrody:
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy, zaś autorzy najlepszych prezentacji nagrody książkowe oraz puchary.
Chętni uczniowie mogą liczyć na pomoc pani Edwardy Myrdak
Powered by aSc EduPage