• Uczymy Dzieci Programować
          • Uczymy Dzieci Programować

          • Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim programie „Uczymy Dzieci Programować”.

            Nauka kodowania to nie tylko przygotowanie do późniejszej nauki programowania, to przede wszystkim rozwój uniwersalnych kompetencji potrzebnych każdemu dziecku, niezależnie od tego, czy w przyszłości będzie interesować się programowaniem, czy nie.

            Kodowanie na dywanie to aktywności około programistyczne, wprowadzające dziecko w świat kodowania w sposób najbardziej dla niego korzystny – poprzez ruch i zabawę.

            W ramach zajęć uczniowie pracowali z malutkim, nowoczesnym robotem edukacyjnym Ozobot. Robot angażował ich w świetną zabawę, a jednocześnie uczył samodzielnego myślenia algorytmicznego i dochodzenia do rozwiązywania problemów bez pomocy urządzeń mobilnych i komputera.

        • Przygoda z robotyką.
          • Przygoda z robotyką.

          • W naszej szkole na lekcjach kodowania i programowania odbywały się lekcje z wykorzystaniem klocków lego. Zestaw LEGO Education SPIKE Prime, który posiadamy, to narzędzie dla uczniów szkoły podstawowej.

            Dzięki połączeniu kolorowych klocków LEGO, prostego w użyciu sprzętu i oprogramowania oraz intuicyjnego języka kodowania opartego na Scratchu, uczniowie chętnie angażowali się w ciekawe zajęcia edukacyjne by zdobyć nowe umiejętności, rozwijać logiczne i algorytmiczne myślenie, rozwijać umiejętność współpracy, rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia, poprzez udział w kreatywnej zabawie. 

            Zadaniem dzieci nie było samo budowanie robotów, lecz rozwiązanie przedstawionego problemu. Kierując się wskazówkami, dzieci musiały osiągnąć przedstawiony w zadaniu cel.

            W projekcie „Na pomoc” – uczniowie budowali psa Kiki i odtwarzali skrypt, zadaniem uczniów było  opisanie tego, co ich zdaniem dzieje, jaką historię można wymyślić. Następnie dzieci wymyślały swoją historie i określiły nowe problemy, wybierając własne dźwięki i aktualizując odpowiednio swoje programy.

            Wyścigi skoczków – uczniowie projektowali różne prototypy, aby znaleźć najbardziej efektywny sposób poruszania się robota bez użycia kół.

        • Wiele tygodni nauki i zabawy z programowaniem
          • Wiele tygodni nauki i zabawy z programowaniem

          • Nauka programowania dla uczniów w naszej szkole stała się świetną zabawą. Zabawki edukacyjne Abilix, które zawierają podstawy programowania, wspierały rozwój dzieci w nauce.

            Rozwijały kompetencje przyszłości takie jak: kreatywność, logiczne myślenie, umiejętność rozwiązywania problemów czy współpracy w grupie. Klocki Krypton zachwyciły uczniów w każdym wieku, a niezliczone możliwości konfigurowania wyglądu zapewniły zabawę na wiele tygodni. Uczniowie wykonali wiele projektów, między innymi: Oczy, Pupil, Tęczowy wiatrak, Motocykl.

             

        • Drzewka na pożegnanie
          • Drzewka na pożegnanie

          • Uczniowie klasy ósmej wraz z rodzicami pożegnali się z całą społecznością szkolną sadząc obok szkoły drzewka owocowe.  Ten piękny gest uczniów i rodziców ma symbolizować trwałość wśród przemijającej rzeczywistości i przyczynić się do umacniania więzi absolwentów ze szkołą. Drzewa całe swoje życie ciągle pozostają w ziemi, z której wyrosły. Zawsze towarzyszą człowiekowi. Ze względu na swą długowieczność często są świadkami historii. Niech te drzewa dają przyszłym pokoleniom świadectwo szacunku dla przeszłości i teraźniejszości oraz niech symbolizują mocne korzenie jakie dała Wam drodzy absolwenci Szkoła Podstawowa im. Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy.

        • O bezpieczeństwie w lesie
          • O bezpieczeństwie w lesie

          • 22 czerwca 2023 roku w naszej szkole odbyła się pogadanka z panią Karoliną Stanikowską z Nadleśnictwa Komańcza. Pani Karolina opowiadała o różnych niebezpieczeństwach, które mogą czyhać podczas wakacyjnych wędrówek w lesie. Radział co zrobić, gdy spotkamy na swej drodze dzikie zwierzę, jak ustrzec się przed ukąszeniem kleszcza, co zrobić gdy się zgubimy w lesie. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, dlaczego nie można jeść nieumytych owoców leśnych, jakie grzyby można zbierać i dlaczego nie powinno się niszczyć grzybów niejadalnych. Bardzo dziękujemy Pani Karolinie za interesującą lekcję.

        • Międzyszkolny konkurs na lapbooka o atrakcjach turystycznych Gminy Komańcza rozstrzygnięty!
          • Międzyszkolny konkurs na lapbooka o atrakcjach turystycznych Gminy Komańcza rozstrzygnięty!

          • 22 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej w Komańczy odbyło się wręczenie nagród dla laureatów międzyszkolnego konkursu "Atrakcje turystyczne Gminy Komańcza". Na konkurs wpłynęło 30 lapbooków. Jury w składzie: Krystyna Galik - Harhaj - dyrektor Gminnego Osrodka Kultury w Komańczy, Karolina Stanikowska z Nadleśnictwa Komańcza i Adrianna Hryćko reprezentująca Bibliotekę Publiczną w Komańczy postanowiło przyznać:

            I miejsce dla Michała Jurkowskiego (SP Komańcza)

            II miejsce dla Zofii Krysyny (SP Rzepedź)

            III miejsce dla Antoniego Krochmala (SP Rzepedź)

            wyróżnienie dla Oliwii Piechockiej (SP Rzepedź)

            Serdecznie gratulujemy!!!