• CodeWeek
          • CodeWeek

          • CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.

            Tak jak w tamtym roku nasza szkoła wzięła udział w CodeWeek, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. W tym roku odbył się on w dniach 10-25 października.

            Wszystkie postawione przed naszymi uczniami zadania wykonaliśmy, tym samym przyczyniliśmy się do tego, że Polska zdobyła I miejsce w rankingu państw europejskich.

            Relacje z wykonanych zadań można obejrzeć w zakładce: CodeWeek

            Nad wykonaniem zadań czuwały: pani Edwarda Myrdak i pani Dorota Kołodziej.

        • CAŁA POLSKA PROGRAMUJE
          • CAŁA POLSKA PROGRAMUJE

          • Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim wezwaniu "Cała Polska Programuje" organizowanym przez "Fundację Rozwoju Edukacji Cyfrowej".

            Wydarzenie, zgodnie z nazwą, obejmowało całą Polskę i odbywało się przez 10 dni, od 28 września do 9 października 2020. Podczas trwania wydarzenia "Cała Polska Programuje" uczniowie wykonali 10 przygotowanych specjalnie na tę okoliczność zadań. Były to zadania i zabawy z elementami programowania, a ich zakres obejmował:

            1. Zaprogramuj zdrowie.
            2. Muzyczny Kod.
            3. Marze, myślę, konstruuję.
            4. Rysuję, maluję, koduję.
            5. Kubeczki od A do Z.
            6. Zakodowane gry planszowe.
            7. Gesty, symbole, bloczki – programy na różne sposoby ułożone.
            8. Bezpieczni w sieci.
            9. Pętle, czyli szukamy powtórzeń w życiu.
            10. Debugowanie, czyli błędy są ok.

            Wszystkie zadania zostały wykonane, a relacje z tych zadań można obejrzeć w zakładce: Zadania

            Nad wykonaniem zadań w naszej szkole czuwały: pani Edwarda Myrdak pani Dorota Kołodziej.

        • Tydzień uczniowskiej SuperMocy
          • Tydzień uczniowskiej SuperMocy

          • Tydzień Uczniowskiej SuperMocy to ogólnopolski projekt autorstwa nauczycielek z grupy Superbelfrzy: Joanny Gadomskiej i Katarzyny Włodkowskiej.

            W tym roku wzięło w nim udział około 160 szkół z całej Polski.

            Jedna z autorek wyjaśnia:

            "Dlaczego ważne jest, aby każdy znał swoje mocne strony? Bo warto wiedzieć, na czym można oprzeć swój życiowy fundament, na jakie cechy własnego charakteru można liczyć, na jakie umiejętności można postawić, podczas mierzenia się z nowymi zadaniami i różnymi sytuacjami, często trudnymi i stresującymi. Dzięki wiedzy o swoich mocnych stronach możemy precyzyjnie określić swoje możliwości i podołać wyzwaniu. "

            W dniach 19- 23 października wychowawczynie klas: 4-8 i zerówki przeprowadziły z uczniami pogadanki i ćwiczenia motywacyjne.  Wszyscy znają już swoje zalety, talenty i dobre strony. Uczniowie starszych klas obejrzeli film "Cyrk motyli", który pozwolił im zrozumieć, że jeśli chcą- mogą zrealizować wszystkie swoje cele.

             

             

             

        • Kto jest kim? - akcja czytelnicza
          • Kto jest kim? - akcja czytelnicza

          • W pierwszym tygodniu października uczniowie klas 4-8 wzięli udział w akcji promującej zbiory naszej biblioteki. Na gazetce ściennej zaprezentowano 10 zdjęć z dzieciństwa naszych nauczycieli. Zadaniem uczniów było rozpoznać każdego z nich. Wskazówki mogli czerpać z okładki książki, która towarzyszyła fotografii. Tytuł powieści wskazywał na nauczany przedmiot, cechy wyglądu lub osobowość bohatera zdjęcia.

            Akcja cieszyła się dużą popularnością. 20 października wśród  uczniów, którym udało się trafnie rozpoznać wszystkich nauczycieli, wylosowaliśmy trzech szczęśliwców i wręczyliśmy im nagrody.

            Los uśmiechnął się do: Marleny D. (kl.4), Daniela K. (kl.VI) oraz Macieja F. (kl.VII). Gratulujemy:-)

        • Dzień Drzewa 2020
          • Dzień Drzewa 2020

          • 10 października obchodziliśmy Dzień Drzewa.

            Kilkoro miłośników przyrody ze Szkoły Podstawowej w Komańczy już od wakacji fotografowało drzewa i krzewy rosnące w naszej okolicy. Maja W., Anielka T, Agnieszka K., Dominik D., Julka D., Krzysztof P.  oraz nauczycielka biologii - Maria Ś.  z wykonanych zdjęć utworzyli kolaże, które można zobaczyć w załączonej prezentacji. (Prezentacja umieszczona w linku).

            Indywidualne obserwowanie przyrody, fotografowanie, samodzielne oznaczanie gatunków jest najlepszą metodą uczenia się. 

            Prace uczniów zostały umieszczone w projekcie "Nasze drzewa" na platformie e- Twining i w projekcie "Eko Szkoła".

        • Konkurs - POKAŻ SWOJĄ PÓŁKĘ Z KSIĄŻKAMI
          • Konkurs - POKAŻ SWOJĄ PÓŁKĘ Z KSIĄŻKAMI

          • Na Wasze zdjęcia czekamy do końca października!

             

            Uczniów najmłodszych klas - od przedszkola do klasy III - zapraszamy do udziału w akcji czytelniczej "Pokaż swoją półkę z książkami".

            Proszę, zróbcie selfie na tle swojej półki z książkami. Nie sprzątajcie, nie porządkujcie! Cyknijcie fotkę i wyślijcie na adres: jolkud75@gmail.com W tytule wiadomości napiszcie: "Selfie z książkami" i podajcie swoje imię i nazwisko.

            Wasze zdjęcia zaprezentujemy na gazetce ściennej, na korytarzu obok biblioteki. Wśród uczestników akcji wylosujemy piętnaścioro szczęśliwców, którzy otrzymają nagrody niespodzianki:-)

            Czekamy na Wasze fotki cały październik. Nagrody wręczymy początkiem listopada:-)

             

        • Jesienne zajęcia terenowe z okazji Dnia Drzewa
          • Jesienne zajęcia terenowe z okazji Dnia Drzewa

          • 5 października uczniowie klasy szóstej wzięli udział w zajęciach terenowych w otoczeniu szkoły.

            Młodzi przyrodnicy mieli okazję wykazać się z rozpoznawania gatunków drzew i krzewów, a także poznać mieszkańców martwego drewna. 

            Okazało się, że o tej porze roku kwitnią jeszcze rośliny zielne. 

            Uczestnicy zajęć poćwiczyli również swoje umiejętności w fotografowaniu przyrody i stworzyli fotorelację z lekcji.

             

        • Złóż życzenia bibliotece!
          • Złóż życzenia bibliotece!

          • Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, jaki obchodzimy w październiku, zachęcam wszystkich uczniów do złożenia serdecznych życzeń naszej bibliotece:-)  Akcja trwa cały paździenik, a życzenia można zapisywać na arkuszu, który wisi obok pokoju nauczycielskiego. Nie żałujcie bibliotece ciepłych słów :-)

        • Ogólnopolski projekt "EKO SZKOŁA"
          • Ogólnopolski projekt "EKO SZKOŁA"


          • Ogólnopolski projekt "EKO SZKOŁA"

            powstał w celu stworzenia sieci placówek, które poprzez współpracę, będę dzielić się pomysłami, jak kształtować ekologiczną świadomość młodego pokolenia. 

            Na blogu "Biologia z blondynką", prowadzonym przez p. Joannę Gadomską- autorkę projektu, możemy przeczytać, jakie są jego założenia:


            1. Nadanie problemowi degradacji środowiska właściwej rangi w odbiorze społecznym oraz wywołanie dyskusji na temat jej skutków dla przyszłych pokoleń;

            2.  Uświadomienie każdej osobie, że jej mądre decyzje i działania w życiu codziennym, mają wpływ na stan środowiska przyrodniczego;

            3. Poszerzanie wiedzy uczniów/przedszkolaków o tematy z zakresu ekologii i ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji degradacji środowiska dla życia i zdrowia organizmów, które w nim występują;

            4.   Pobudzanie uczniów do aktywnego działania na rzecz środowiska, dzięki udziałowi w akcjach, imprezach i innych działaniach proekologicznych, co daje im poczucie posiadania osobistego wpływu na zmiany w stanie środowiska;

            5.  Kształtowanie u uczniów postawy ekologicznego Polaka, Europejczyka i obywatela świata, aby poprzez zmiany własnych nawyków, przeciwdziałać degradacji środowiska w środowisku lokalnym, kraju, a także i na świecie;

            6.   Poznawanie środowiska lokalnego, w tym miejsc objętych ochroną (np. parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody) oraz lokalizację pomników przyrody w najbliższej okolicy, co pozwala uczniowi zachwycić się pięknem otaczającej przyrody, a także wyzwolić refleksję o konieczności jej ochrony;

            7.   Nawiązanie współpracy z uczniami i nauczycielami z całej Polski, w celu promowaniu postaw proekologicznych;

            8. Zaprezentowanie efektów ogłoszonych ogólnopolskich konkursów ekologicznych oraz wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursów;

            9.   Przedstawienie wyników ogólnopolskiej ekologicznej ankiety skierowanej dla uczniów szkół partnerskich, na temat posiadanej wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska;

            10. Zaprezentowanie ekologicznych filmów,  przygotowanych przez uczniów i nauczycieli szkół partnerskich;

            11. Stworzenie e-booka ze scenariuszami zajęć ekologicznych, przygotowanymi przez nauczycieli realizujących projekt;

            12. Poszerzenie zagadnień z podstawy programowej z przyrody, biologii, geografii                         i chemii.




        • Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki
          • Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

          • Klasa II, która obecnie uczy się o tym,że owoce i warzywa pomagają nam zachować zdrowie, przygotowała owocowo-warzywne stworki. Na parapecie w klasie zagościły więc brokuły, dynie, pory ... Być może ci, którzy nie do końca są zachwyceni warzywami na talerzu, spróbują się do nich przekonać. 

        • Projekt "Nasze drzewa"
          • Projekt "Nasze drzewa"

          • Grupa uczniów z naszej szkoły zaangażowała się w projekt "Nasze drzewa". Uczniowie pracując na platformie e- Twinning, biorą aktywny udział w realizacji poszczególnych zadań. Celem projektu jest poznanie gatunków rodzimych drzew i krzewów.

        • Spotkanie autorskie z p.Anną Rastawicką
          • Spotkanie autorskie z p.Anną Rastawicką

          • 6 października w klasztorze  Nazaretanek w Komańczy odbyło się spotkanie z panią Anną Rastawicką, autorką książki o życiu kardynała Stefana Wyszyńskiego "Ten zwyciężą, kto miłuje". Jeden egzemplarz książki z dedykacją autorki został podarowany naszej szkole i włączony do zbiorów biblioteki.

        • Misie Ratownisie
          • Misie Ratownisie

          • W  marcu, tuż przed epidemią do naszej szkoły dotarły podziękowania za przyłączenie się do akcji "Misie ratownisie", którą koordynowała z wielkim zaangażowaniem uczennica Lena Witińska- Solan. 

            Celem akcji było przekazanie pluszaków do jednostek straży pożarnych i zespołów Ratownictwa Medycznego, aby były one wsparciem dla najmłodszych w chwili wypadku.

            Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji.

        • Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
          • Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          • W październiku biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą swoje święto. 1 października rozpoczął się Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Tradycja tego święta ma już 20 lat. Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, rozbudzanie i kształtowanie kultury czytelniczej, integracja środowiska szkolnego.

            W związku z tym w naszej bibliotece na wszystkich czytelników czeka wiele atrakcji i niespodzianek.