W ramach ministerialnego programu POZNAJ POLSKĘ 41 uczniów z klas IV-VIII, pod opieką pań: Marii Grabek, Bożeny Grodzińskiej Doroty Kołodziej i Marii Ślazyk, wzięło udział w trzydniowej wycieczce do Wrocławia, Prudnika oraz na Górę Świętej Anny. Zgodnie z założeniami programu uczniowie mieli zwiedzić 6 punktów edukacyjnych. Dzięki doskonałej organizacji, atrakcyjnych miejsc, które zobaczyli wycieczkowicze, było znacznie więcej. Zwiedzili zespół historycznego centrum Wrocławia, poznając jego bogatą historię. Obejrzeli Panoramę Racławicką oraz wystawy w Muzeum Narodowym. Podziwiali panoramę Wrocławia ze Sky Tower oraz zobaczyli imponującą makietę miasta Kolejkowo. Odwiedzili największe ZOO w Polsce z przepięknym Afrykarium oraz byli w nowoczesnym Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis. Mogli na żywo doświadczyć atmosfery Jarmarku Bożonarodzeniowego. Odwiedzili miejsce internowania Kardynała Wyszyńskiego w Prudniku Śląskim oraz zwiedzili Górę Świętej Anny i poznali jej bogatą historię. Poniżej fotorelacja
Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada swoje święto miała niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu - miękki i puchaty, pluszowy miś. Również i my pamiętaliśmy o pluszakach i tym miłym święcie, które kojarzy się z dzieciństwem. Miś Bonifacy zawitał do przedszkolaków i zaprosił je na zajęcia czytelniczo-plastyczne. Dzieci wysłuchały opowiadania Marii Kownackiej "Stary, zielony miś", obejrzały przygody "Misia uszatka" oraz wzięły udział w quizie, w którym rozpoznawały oznaki jesieni. Na koniec najmłodsi kolorowali, wycinali i kleili. I tak powstało osiem wspaniałych miśków z recyklingu.Twórczej pracy towarzyszyły również gry i zabawy.
Bonifacy zawitał również do zerówki. Tu uczniowie złożyli solenizantowi piękne życzenia i zaśpiewali uroczą piosenką.
Na koniec krótka historia tego święta.
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
fragment ze strony: mistodzieci.pl
5
Zdrowo jem, więcej wiem!
Uczniowie klasy I biorą udział w ogólnopolskim projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem”!
Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.
Jednym z zadań projektu jest konkurs klasowy na wykonanie plakatu „Dbam o zdrowie”.
Oto laureaci konkursu:
I miejsce ex aequo zajęły: Laura Kopylec, Kamila Winkowska, Justyna Dołżycka
II miejsce ex aequo zajęły: Martyna Jucha, Melania Tabor
III miejsce ex aequo zajęły: Adriana Klimasz, Milena Dołżycka
Wyróżnienie zdobyły: Zofia Socińska i Sophia Farnesi
Wszystkie nagrody za zwycięstwo i udział w konkursie zasponsorowane przez Radę Rodziców.
8
20 listopada - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zachęcamy do przeczytania mądrego wiersza pani Agaty Widzowskiej pt. "Małe cuda" oraz do zapoznania się z zapisami konwencji (na plakacie pod wierszem).
To nieprawda, ze dorośli najmądrzejsi są pod słońcem,
bo kto uczy ich radości? Małe, roześmiane brzdące!
Tak wspaniale być maluchem, biegać boso, liczyć mrówki,
koniec tęczy mieć za uchem, łowić ryby na sznurówki!
Wszystkie dzieci są ciekawe, chcą znać pismo i cyferki,
badać to, co piszczy w trawie, wiedzieć czemu słoń jest wielki!
Gdy się dziecku coś nie uda i popada w tarapaty,
wspieraj je, a sprawisz cuda, nie krzycz głośniej od armaty!
Dzieci lubią być słuchane, kiedy mówią coś z powagą,
a gdy czasem chcą być same, mają też do tego prawo.
Nikt nie może szturchać dziecka, straszyć klapsem albo pasem,
śmiać się, gdy mu leci łezka lub nazywać go głuptasem!
Czasem dzieci są marudne, płaczą z żalu lub ze złości,
są samotne, śpiące, brudne, ale zawsze chcą miłości!
Gdy się duzi bawią z dziećmi w śmichy - chichy, poczytajki,
świat jest piękny i bezpieczny, lepszy od zmyślonej bajki.
Góra Grosza
Nasza szkoła bierze udział w akcji Góra Grosza, której celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Akcja pomaga w tworzeniu programów pozwalających dzieciom wrócić do ich domu bądź stworzeniu takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego.
Zachęcamy do udziału w akcji. Wystarczy przynieść do szkoły monety o różnym nominale i przekazać na ten szczytny cel. Akcja trwa do 31.12.2021 r. Więcej informacji u opiekuna Samorządu Uczniowskiego pani Doroty Kołodziej.
Warsztaty profilaktyczne
4 listopada uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych przeprowadzonych przez Polskie Centrum Profilaktyki z Krakowa. Tematem warsztatów we wszystkich grupach wiekowych był fonohilizm, czyli uzależnienie od telefonu (smartfona) oraz innych nowoczesnych narzędzi. Celem warsztatów było zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na poważny problem, jakim jakim jest zjawisko fonoholizmu oraz skutki jakie ze sobą niesie. Niemieccy naukowcy zbadali mózgi osób uzależnionych i odkryli ubytki w istocie szarej oraz obniżoną aktywność w wybranych obszarach mózgu.
Rozsądne gospodarowanie czasem to kluczowa umiejętność jeśli chodzi o korzystanie z nowoczesnych technologii.
Tydzień Uczniowskiej Supermocy 2021
Za nami Tydzień Uczniowskiej Supermocy
"Nie jest najważniejsze, abyś był lepszy od innych. Najważniejsze jest to, abyś był lepszy od samego siebie z dnia wczorajszego".
Uczniowie odkrywali pasje, zdolności i ukryte moce, aby wciąż się rozwijać i rozpoznawać swój potencjał.
Poznając swoje mocne strony, szanujemy i doceniamy się wzajemnie, czujemy się ważni, potrzebni i wyjątkowi bez względu na indywidualne zdolności i talenty. To sprawia, że mamy motywację do działania, która dodaje nam skrzydeł.
Eko - Szkoła 2022
W zeszłym roku zdobyliśmy tytuł "Eko- szkoła 2021". W tym roku szkolnym nasz placówka również przystąpiła do projektu. Od września realizujemy różne zadania związane z ekologią, bioróżnorodnością, ochroną środowiska i przyrody.
Pasowanie uczniów klasy I
14 października pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. Pasowanie, którego uroczyście dokonała pani dyrektor Maria Grabek, poprzedziła część artystyczną w wykonaniu najmłodszych.
Uroczystość przygotowała wychowawczyni, pani Bogumiła Fijałkowska, a o słodki poczęstunek i upominki dla uczniów zadbali rodzice.
Ten dzień był również okazją, by uczcić Dzień Edukacji Narodowej oraz złożyć życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły.
3
Podwieczorek czytelniczy
29 listopada siedmnaścioro uczniów wzięło udział w imprezie promującej czytelnictwo. Na podwieczorku godzinę poświęciliśmy na ciche czytanie książek. Po podzieleniu się wrażeniami z lektur, był czas na małe co nieco:-) Pizza i gorąca herbata dostarczyła nam energii do twórczej pracy podczas warsztatów poetyckich. Uczniowie dowiedzieli na nich, co to jest limeryk, poznali zasady układania tych zabawnych wierszyków i sami napisali kilka wierszy.Podwieczorek podsumowaliśmy grami i zabawami integracyjnymi.
20
Lektura w pudełku
Uczniowie klasy 5. rozpoczęli omawianie książki C.S.Lewisa od prezentacji projektu "Lektura w pudełku".Na czym ów projekt polega? Podczas czytania uczniowie wkładają do pudełka przedmioty, które kojarzą się z treścią lub nawiązują do bohaterów lektury. W każdym uczniowskim pudełku znalazło się 10 takich elementów oraz list do jednego z bohaterów. Piątacy wykazali się pomysłowością i dowiedli, że treść lektury mają w jednym palcu.
Zobaczcie jakie skarby zostały zgromadzone przez piątoklasistów:-)
1
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Lipiec 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Luty 2021
- Styczeń 2021
- Grudzień 2020
- Listopad 2020
- Październik 2020
- Wrzesień 2020
- Sierpień 2020
- Lipiec 2020
- Czerwiec 2020
- Maj 2020
- Kwiecień 2020
- Marzec 2020
- Luty 2020
- Styczeń 2020
- Grudzień 2019
- Listopad 2019
- Październik 2019
- Wrzesień 2019
- Sierpień 2019
- Czerwiec 2019
- Maj 2019
- Kwiecień 2019
- Marzec 2019
- Luty 2019
- Styczeń 2019
- Grudzień 2018
- Listopad 2018
- Październik 2018
- Wrzesień 2018
- Sierpień 2018
- Wszystkie