• Udział w uroczystościach 100 lecia ZHP w Sanoku
          • Udział w uroczystościach 100 lecia ZHP w Sanoku

          • W sobotę 15 września reprezentacja naszej drużyny harcerskiej wzięła udział w uroczystych obchodach 100 lecia ZHP w Sanku. Dzień rozpoczął się mszą święta w sanockiej farze, po której udaliśmy się na uroczysty apel na Placu Harcerskim.

            Stamtąd przeszliśmy do Domu Kultury na część oficjalną uroczystości i część artystyczną. Po obiedzie zuchy i harcerze mogli wziąć udział w wybranych zajęciach: na ściance wspinaczkowej, zajęciach ze strzelania, biegu na orientację lub zajęciach z pierwszej pomocy. W tym miejscu należy nadmienić, że nasze dziewczyny spisały się świetnie i w zajęciach ze strzelania zajęły odpowiednio Tosia Kosiorek pierwsze, a Samanta Krzesińska drugie miejsce, co druhna Komendantka skwitowała słowami, "No, teraz to strach jechać do Komańczy:-).

            Ostatnim punktem programu było obrzędowe ognisko rozpalone na brzegu Sanu. 

        • Mała książka - wielki człowiek
          • Mała książka - wielki człowiek

          • Z przyjemnością informujemy, że biblioteki z naszej gminy zakwalifikowały się do

            projektu "Mała książka- wielki człowiek", skierowanego do trzyletnich czytelników biblioteki, czyli dzieci urodzonych w 2015 roku.

            Liczymy, że wspólnie uda nam się sprawić, że czytanie książek stanie się atrakcyjnym sposobem spędzania czasu przez rodziców i dzieci, a biblioteki będą postrzegane jako instytucje, gdzie mały człowiek po raz pierwszy zetknie się z życiem kulturalnym.


            Rozpoczęcie akcji nastąpi w momencie otrzymania wyprawek z Instytutu Książki o czym będziemy informować.

             

            Po wielkich sukcesach projektu bookstartowego na oddziałach położniczych w całej Polsce Instytut Książki rozpoczyna nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze otrzymają nie tylko rodzice nowo narodzonych dzieci w szpitalach, ale także trzylatki, które odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji.

            Pilotażowy projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” rozpocznie się we wrześniu 2018 roku. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna,  przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

            Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

            Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

            Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków można odebrać w prawie 3 tys. bibliotek na terenie całej Polski. W ramach tegorocznej akcji planujemy rozdać około 100 tys. Wyprawek.

            Więcej informacji oraz lista bibliotek biorących udział w projekcie znajduje się na stronie:

            www.wielki-czlowiek.pl

            Projekt nawiązuje do kampanii proczytelniczych realizowanych na całym świecie, a zapoczątkowanych w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust.
             

            Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

        • Komańcza w obiektywie - wystawa w Urzędzie Marszałkowskim
          • Komańcza w obiektywie - wystawa w Urzędzie Marszałkowskim

          • W dniu 4 września w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie nastąpiło otwarcie wystawy prac fotograficznych mieszkańców gminy Komańcza, w tym uczniów naszej szkoły. Wystawa jest pokłosiem czerwcowych warsztatów fotograficznych p.t. "Ocalić od zapomnienia - zapiski fotograficzne". Pokazuje bogactwo przyrodniczo-kulturowe naszego regionu, ujęte wrażliwością artystów w subiektywny, ale niepowtarzalny sposób.

            - Serdecznie gratuluję autorom zdjęć. Gratuluję talentów, wrażliwości, spostrzegawczości, umiejętności zachowania - a tym samym ocalenia - ulotnych fragmentów naszej codzienności, dziedzictwa kulturowego i krajobrazu – mówiła Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska otwierając w urzędzie wystawę.

            Na otwarciu wystawy naszą szkołę reprezentowała Pani Dyrektor Maria Grabek wraz z grupą uczniów.

        • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

          • Nowy rok szkolny 2018/2019 rozpoczęliśmy 3 września mszą świętą w Kościele Parafialnym oraz uroczystym apelem.  Pani dyrektor mgr Maria Grabek powitała serdecznie wszystkie dzieci i młodzież oraz przedstawiła nowych nauczycieli. 

            Wszystkim uczniom życzymy w nowym roku szkolnym samych sukcesów.

        • Udział w uroczystościach 100 rocznicy urodzin patrona Hufca Ziemi Sanockiej
          • Udział w uroczystościach 100 rocznicy urodzin patrona Hufca Ziemi Sanockiej

          • W dniu 25 sierpnia harcerze z Hufca Ziemi Sanockiej spotkali się, aby uczcić 100 rocznicę urodzin swojego patrona - księdza Zdzisława Peszkowskiego. Reprezentacja drużyny, działającej przy naszej szkole, wzięła udział w spotkaniu z zaproszonymi gośćmi, którzy wspominali postać druha Rysia, a następnie uczestniczyła we mszy świętej w sanockiej Farze. 

            Dla zainteresowanych krótki życiorys księdza Peszkoweskiego:

            Ks. prałat Zdzisław Peszkowski - harcerz, żołnierz, kapłan (1918-2007)

            Zdzisław Peszkowski urodził się 23 sierpnia 1918 r. w Sanoku. Po maturze ukończył Szkołę Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. W kampanii wrześniowej walczył jako podchorąży w składzie 20 pu im. Króla Jana III Sobieskiego. Wzięty do sowieckiej niewoli był więziony w Kozielsku. Cudem uniknął egzekucji w Katyniu, uratowany wraz z ostatnim transportem jeńców. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski wstąpił do tworzonej przez generała Andersa Armii Polskiej w ZSRS. Został awansowany do stopnia porucznika, a potem rotmistrza. Dowodził kompanią 1. Pułku Ułanów Krechowieckich. Walczył na Bliskim Wschodzie i we Włoszech. Po demobilizacji studiował w Oxfordzie, na Uniwersytecie Wisconsin i Uniwersytecie w Detroit. Odkrywszy powołanie wstąpił do polskiego seminarium w Orchard Lake. Uzyskał doktora z filozofii i magisterium z teologii. Wyświęcony na kapłana w 1954 roku. Prowadził intensywną działalność naukową i oświatową. Od młodości był harcerzem, uzyskując stopień harcmistrza. Pełnił funkcję Naczelnego Kapelana ZHP na Obczyźnie. Do Polski wrócił na stałe w 1989 r.

            Był kapelanem Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie. Założył i przewodniczył Fundacji „Golgota Wschodu”. Papież Jan Paweł II pobłogosławił przywiezione przez niego kamienie węgielne, których użyto podczas budowy polskich cmentarzy na Wchodzie. Z inicjatywy ks. Peszkowskiego ogłoszono rok 1995 Rokiem Katyńskim.  Zainicjował Motocyklowy Rajd Katyński. Współzałożyciel Komitetu Dobrego Imienia Polski.

            Autor licznych książek oraz kilkuset broszur, rozpraw i artykułów poświęconych teologii, historii Polski, filozofii, literaturze, sprawom moralnym i narodowym. Odznaczony najwyższymi orderami państwowymi. Doktor honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego Bobolanum oraz Polskiego Uniwersytetu na Ojczyźnie w Londynie.

            W styczniu 2006 r. Sejm RP przez aklamację poparł jego kandydaturę do pokojowej Nagrody Nobla.

            Zmarł w szpitalu w Aninie, 8 października 2007 r. W pogrzebie uczestniczył między innymi Prezydent RP Lech Kaczyński i ostatni prezydent Rzeczypospolitej na Uchodźctwie Ryszard Kaczorowski.