Aktualności

        • Zapraszamy do udziału w konkursie
          • Zapraszamy do udziału w konkursie

          • Bezpieczne wakacje – przygoda bez ryzyka!

            Wymyśl hasło promujące

            bezpieczne wakacje i zrób do niego plakat

            Np.:

            • Bezpieczne wakacje – przygoda bez ryzyka!
            • Myśl, zanim skoczysz – bezpieczne wakacje to super wspomnienia.
            • Słońce, woda, droga – pamiętaj o zasadach!
            • Odwaga z głową – Bezpieczne wakacje.
            • Najpierw bezpieczeństwo, potem zabawa!
            • Rower/hulajnoga: kask i odblaski to podstawa.
            • Internet: nie udostępniaj lokalizacji na żywo.

             

             

            Format: A4, technika dowolna.

            Termin składania prac: 15 czerwca 2026 r.

        • Sukces Ewy
          • Sukces Ewy

          •  

            Z dumą informujemy, że Ewa Wasylów, uczennica naszej szkoły, zdobyła I miejsce w regionalnym etapie XVI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego KRUS „Wioski bez troski” oraz Nagrodę Specjalną Na konkurs wpłynęło 165 prac z 26 szkół z powiatów: leskiego,sanockiego i bieszczadzkiego .

            Ewa od lat zachwyca swoim talentem, kreatywnością i wrażliwością artystyczną, godnie reprezentując naszą szkołę oraz region. Jesteśmy niezwykle dumni z tego osiągnięcia i serdecznie gratulujemy kolejnego sukcesu!

        • Dzień Patrona 2026
          • Dzień Patrona 2026

          • 28 maja w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. Od samego rana panowała uroczysta atmosfera. Wszyscy uczniowie przyszli ubrani na galowo, podkreślając rangę tego ważnego święta.

            Obchody rozpoczęły się w klasztorze Sióstr Nazaretanek od złożenia kwiatów pod pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Następnie cała społeczność szkolna udała się do klasztornej kaplicy na uroczystą mszę świętą, podczas której modliliśmy się w intencji szkoły, uczniów i nauczycieli.

            Po nabożeństwie odbył się wyjątkowy montaż słowno-muzyczny przygotowany przez najstarszych uczniów. Przedstawili oni życie i działalność kardynała Wyszyńskiego oraz jego ponadczasowe nauczanie. Występowi towarzyszyły pieśni w wykonaniu szkolnego chóru, które nadały występowi podniosły i wzruszający charakter.

            Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego. Uczniowie otrzymali dyplomy i upominki za swoje kreatywne prace związane z patronem szkoły.

            Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Następnie wyruszyliśmy wspólnie pod figurę Matki Bożej Leśnej, gdzie odśpiewaliśmy majówkę. Był to spokojny i piękny moment wspólnej modlitwy oraz refleksji.

            Pełni wrażeń i miłych wspomnień wróciliśmy do domów, kończąc ten wyjątkowy dzień w atmosferze radości i wspólnoty.

            Montaż słowno- muzyczny przygotowali uczniowie klasy 8. pod opieką wychowawczyni, pani Mirosławy Onyszkanycz - Kowalskiej, a pani Bogumiła Fijałkowska czuwała nad repertuarem chórzystów.

        • Sportowa rywalizacja na wesoło
          • Sportowa rywalizacja na wesoło

          • 27 maja najmłodsi uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Doroty Kołodziej wzięli udział w zawodach powiatowych "Baw się z nami", zajmując III miejsce. Zawody odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1 w Sanoku. Dla naszych sportowców był to czas pełen wrażeń, sportowej walki, pokazania się z jak najlepszej strony, i co najważniejsze, zdobycia doświadczenia na przyszłość. Brawo dla Zuzi, Olafa i Dawida z klasy 3; Ali, Remigiusza i Staszka z klasy 2 oraz pierwszoklasistki Zosi:-)

        • Mistrzostwa Podkarpacia w Kyokushin
          • Mistrzostwa Podkarpacia w Kyokushin

          • 23 maja w Centrum Sportiw Walki Jasło odbyły się XXVI Mistrzostwa Podkarpacia Karate Kyokushin. Jak zawsze bardzo wyski poziom tego karateckiego wydarzenia zgromadził 317 zawodników z 29 klubów. W turnieju wystartowało 12 naszych karateków (kilku zmogła choroba). Wicemistrzostwo Podkarpacia zobyła nasza absolwentka Marlena Derkacz. Start naszych zawodników wsparli: Roman Bzdyk, Wójt Gminy Komańcza; Adam Snarski, Burmistrz Leska; Krzysztof Chytła, Dyrektor GOK z Baligrodu. Gratulacje dla naszej szkolej ekipy za wolę walki i niezwykłą dawkę emocji:-)

        • Fauna wokół naszej szkoły
          • Fauna wokół naszej szkoły

          • Uczniowie podczas lekcji w terenie dokonują obserwacji przede wszystkim roślin, ale czasami zdarza się spotkać ciekawe zwierzę lub ślady jego bytowania. Szukając roślin wiosennych nad potokiem, zauważyliśmy rozpacza lepiężnikowca, w kwiatach jabłoni ukrywały się larwy motyli, a w glebie obserwowaliśmy  dżdżownice, krocionoga i larwę chrząszcza. Na liściach lipy dostrzegliśmy narośle świadczące o bytowaniu tam roztocza - rożkowca lipowego.

            Zapraszamy do obejrzenia galerii, w któej prezentujemy zwierzątka jakie spotkaliśmy w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

        • Pielgrzymka trzecioklasistów
          • Pielgrzymka trzecioklasistów

          • W maju dzieci komunijne wraz z rodzicami uczestniczyły w pielgrzymce zorganizowanej jak co roku przez ks. Adama Liwacza.  Pierwszego dnia uczniowie odwiedzili Klawarię Zebrzydowską - był to czas modlitwy i refleksji. Potem udały się do Zatorlandu, gdzie aktywnie spędziły czas, skorzystając z licznych atrakcji. Było to także okazja do  poznania świata dinozaurów  oraz licznych parków tematycznych. Wieczorem wszyscy wspólnie uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim. Drugiego dnia pielgrzymi zwiedzali Jasną Górę, poznając historię ważnego dla Polaków sanktuarium.

            Pielgrzymka była nie tylko okazją do modlitwy i pogłebienia wiary, ale też integracji, wspólnego przeżywania radości  oraz budowania pięknych wspomnień.

        • Uwaga Konkurs!
          • Uwaga Konkurs!

          • Zapraszamy uczniów Szkoły Podstawowej w Komańczy do udziału w konkursie plastycznym z okazji Dnia Patrona.

            Prace przynosimy p. Oldze Rudlickiej.

        • Uczniowie klasy 4 założyli własną grządkę!
          • Uczniowie klasy 4 założyli własną grządkę!

          • Podczas wspólnej pracy uczniowie uporządkowali skrzynie - wyplewili chwasty oraz spulchnili glebę, przygotowując ją do wysiewu. Następnie zasiali nasiona pożytecznych roślin, które już wkrótce zaczną kiełkować.

            To jednak dopiero początek przygody z ogrodnictwem! Uczniowie będą regularnie prowadzić obserwacje wzrostu roślin, poznając ich rozwój i potrzeby.

            Nauka poprzez działanie sprawia najwięcej radości!

        • Odkrywamy tajemnice roślin
          • Odkrywamy tajemnice roślin

          • Uczniowie klasy 5. w aktywny sposób poznawali organy roślinne.

            Podczas zajęć terenowych oraz korzystając z wyhodowanych przez siebie okazów fasoli, uczniowie uczyli się rozpoznawać rodzaje unerwienia liści oraz poznawali sposoby rozmieszczenia liści na łodydze. Podczas zajęć analizowali różne systemy korzeniowe i obserwowali pod mikroskopem stożek wzrostu korzenia.

            Duże zainteresowanie wzbudziły również kwiaty różnych gatunków roślin – uczniowie mieli okazję zobaczyć różnorodność pręcików i słupków oraz dowiedzieć się, jaką pełnią funkcję.

            To były zajęcia pełne obserwacji, doświadczeń i nauki poprzez działanie! 

        • Zdobywanie wiedzy przez doświadczanie
          • Zdobywanie wiedzy przez doświadczanie

          • Uczniowie klasy 7. podczas lekcji chemii poznawali właściwości dwutlenku węgla oraz sposoby wykrywania jego obecności w powietrzu wydychanym z płuc, samodzielnie przeprowadzając obserwacje i wyciągając wnioski. 

        • Egzamin ósmoklasisty 2026
          • Egzamin ósmoklasisty 2026

          • Za nami trzy ważne dni – uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z egzaminem ósmoklasisty, który jest podsumowaniem ośmiu lat nauki, pracy i zdobywania doświadczeń.

            Pierwszego dnia uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, sprawdzający umiejętność czytania ze zrozumieniem, analizy tekstów oraz tworzenia własnych wypowiedzi.

            Drugiego dnia przyszła pora na matematykę – królową nauk, wymagającą logicznego myślenia i dokładności.

            Trzeciego dnia uczniowie przystąpili do egzaminu z języka obcego nowożytnego, pokazując swoje umiejętności komunikacyjne i językowe.

            To był czas pełen emocji, skupienia i wysiłku. Jesteśmy dumni z naszych ósmoklasistów za ich zaangażowanie, wytrwałość i dojrzałe podejście do tego ważnego wyzwania.

            Życzymy wszystkim uczniom wspaniałych wyników oraz spełnienia marzeń związanych z dalszą edukacją!

             

        • Przedszkolaki w bibliotece publicznej
          • Przedszkolaki w bibliotece publicznej

          • 13.05. dzieciaki z oddziałów przedszkolnych wyruszyły w drogę, by poznać zasady funkcjonowania Biblioteka Publiczna im. Jerzego Harasymowicza w Komańczy jej zbiory, oraz zasady korzystania z książek. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak wygląda praca bibliotekarza, w jaki sposób można wypożyczać książki, oraz dlaczego warto dbać o książki i regularnie odwiedzać bibliotekę.

            Z zaciekawieniem przeniosły się do świata literatury dziecięcej podczas głośnego czytania książki pt. ,,Kicia Kocia w bibliotece", a na koniec z zaangażowaniem, pomysłowością i starannością wykonywały kolorowe zakładki do książek. Mamy nadzieję, że wizyta w Bibliotece Publicznej w Komańczy pozostanie dla dzieci pięknym wspomnieniem i będzie początkiem wielu czytelniczych przygód.

            Serdeczne podziękowania kierujemy również do pani Adrianny Hryćko za współpracę i miłe przyjęcie

        • Sleeveface 2026 – znamy zwycięzcę!
          • Sleeveface 2026 – znamy zwycięzcę!

          • Z ogromną przyjemnością informujemy o rozstrzygnięciu szkolnego konkursu bibliotecznego „Sleeveface”. 

            Zwycięzcą konkursu został Adrian Konyk, uczeń  klasy 6, którego zdjęcie zachwyciło jury oryginalnym pomysłem i doskonałym wykonaniem. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się podczas szkolnego apelu. Adrian otrzymał kartę podarunkową do Empiku ufundowaną przez Radę Rodziców.

            Adrianie, gratulujemy zaangażowania i kreatywności:-)

        • Spotkania z Fenkiem - profilaktyka dla najmłodszych
          • Spotkania z Fenkiem - profilaktyka dla najmłodszych

          • Dzieci z oddziałów przedszkolnych doskonalą kompetencje emocjonalno-społeczne spotykając się raz w tygodniu z bohaterem opowiadań o "Fenku". Fenek to lisek, który przeżywając różne sytuacje i wydarzenia uczy dzieci jak pokonywać własne słabości, rozwiązywać trudne sytuacje i kształtować odpowiednie nawyki. Zajęcia prowadzone przez pedagoga szkolnego odbywają się w oparciu o serię książeczek "Przygody Fenka" oraz opracowane do nich scenariusze. Seria polecana jest przez rodziców, edukatorów i psychologów jako wartościowa forma wspierania rozwoju społecznego i emocjonalnego młodszych dzieci.

        • Gminne obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja
          • Gminne obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja

          • 3 maja nauczyciele i uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w gminne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po uroczystej mszy świętej w  kościele parafialnym w Komańczy zaprezentowali przygotowany program artystyczny o charakterze słowno-muzycznym.

            Występ przeniósł zgromadzonych w czasy przełomowych wydarzeń końca XVIII wieku. Uczniowie w ciekawy i poruszający sposób przedstawili historię pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji, ukazując zarówno okoliczności jej powstania, jak i dalsze losy Polski na tle burzliwych wydarzeń historycznych. 

            Starannie dobrane teksty i utwory muzyczne stworzyły podniosłą atmosferę, skłaniającą do refleksji nad znaczeniem wolności, patriotyzmu i odpowiedzialności za ojczyznę. 

            Podczas uroczystości harcerki  z naszej szkoły pełniły wartę przy Pomniku Poległych za Ojczyznę, oddając hołd tym, którzy poświęcili życie za wolność kraju.

            Zdjęcia: Patrycja Szajdek, Dorota Kołodziej