W ramach tygodnia: Poznajemy różne zawody, oddziały przedszkolne z naszej szkoły wybrały się na wycieczkę do OSP w Komańczy. Na miejscu dzieci poznały pracę strażaka, jakimi narzędziami posługuje się i jak silnym trzeba być, by udźwignąć np. nożyce do cięcia auta. Myślimy, że część przedszkolaków już chciałaby brać udział w akcjach ratowniczych - życzymy im spełnienia marzeń ;). Przy tej okazji, za pomoc dziękujemy panu Pawłowi Byciowi.
Aktualności
Wycieczka do OSP w Komańczy
- 3
#challengeniebieskiemotyle2021
Oddziały przedszkolne wzięły udział w akcji #challengeniebieskiemotyle2021. Celem akcji jest poszerzanie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom. Hasło tegorocznej akcji to: Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami. Zobaczcie efekty naszej pracy.
4
Warsztaty profilaktyczne dla uczniów
W środę 13 maja wszyscy uczniowie naszej szkoły podzieleni na grupy uczestniczyli w warsztatach pt.: "Jak radzić sobie ze stresem". Warsztaty zorganizowane przez Polskie Centrum Profilktyki z Krakowa poprowadziła online pani psycholog. Mimo spotkania na odległość warsztaty miały charakter relacyjny. Uczniowie nawiązali dialog z panią prowadzącą, dzieląc się tym, co wywołuje w nich stres. Okazało się również, że mają całkiem sporo sposobów na uporanie się z nim. O innych dowiedzieli się od specjalistki prowadzącej warsztaty.
Temat ten jest aktualny szczególnie teraz, kiedy uczniowie po długiej przerwie wracają do nauki stacjonarnej w szkołach.
Fascynujący Dzień Roślin 2021 - nasze działania
Prezentujemy link do działań naszej szkoły, umieszczonych na stronie polskiej edycji wydarzenia "Fascination of Plants Day 2021"
VI Międzynarodowy Fascynyjący Dzień Roślin
W miesiącu maju nasza szkoła weźmie udział w VI Międzynarodowym Fascynującym Dniu Roślin.
Celem akcji jest zaprezentowanie pracy osób zafascynowanych światem roślin.
Bardzo ważne jest przekazanie przesłania, że wiedza o roślinach jest istotna dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności, ogrodnictwa i leśnictwa. Warto podkreślić również znaczenie roślin dla zachowania środowiska.
Z powodu panującej pandemii wszystkie działania będą miały miejsce w przestrzeni wirtualnej.
Zaplanowaliśmy:
- utworzenie galerii zdjęć roślin wiosennych zaobserwowanych przez uczniów w najbliższej okolicy,
- konkurs z rozpoznawania gatunków flory wiosennej,
- publikację artykułów nauczycielki biologii dotyczących znaczenia roślin w medycynie ludowej oraz ich zastosowania w gospodarstwie i różnych obrzędach u mieszkańców Karpat.
Święto Flagi i Konstytycji 3 Maja w wydaniu najmłodszych
W piątek przed majowym weekendem, dzieci z przedszkola i zerówki wystąpiły z krótkim montażem słowno-muzycznym, w którym udowodniły, że ważne uroczystości mogą, a nawet powinni celebrować także najmłodsi. Ubrani w ludowe stroje pięknie odśpiewali m.in. cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, wyrecytowali swoje wierszyki i zaśpiewali jeszcze piosenkę o byciu Polakami. Przez cały tydzień podczas zajęć zdobywali wiedzę o swoim regionie, Ojczyźnie, stolicy i symbolach narodowych.
"Zemsta"A.Fredry w multimedialnej oprawie
Uczniowie klasy 7. pracowali w kwietniu nad projektem związanym z lekturą A. Fredry. Wykorzystując aplikcję Genially, stworzyli ciekawe gry multimedialne. Jeżeli chcesz sprawdzić swoją wiedzę z treści tej znanej komedii, powtórzyć lekturę przed egzaminem, czy spędzić z pożytkiem wolną chwilę - zapraszamy do gry:-)
Zerówka pamięta o Dniu Ziemi
Przez cały tydzień dzieci z zerówki zajmują się zagadnieniami dotyczącymi ochrony przyrody. Wiedzą już, jakie zachowania szkodzą, a jakie sprzyjają środowisku, jak nie należy zachowywać się w lesie, a dziś zdobywały wiedzę o tym, jak segregować odpady. Od wczoraj z dużym zaangażowaniem uczyły się też piosenki "Ochroń Ziemię, bądź jej przyjacielem".
Ekologiczny Dzień Ziemi u przedszkolaków
Dzieciaki z oddziału przedszkolnego A, uczciły Dzień Ziemi ekologicznie. Wykonały tęczę z nakrętek po napojach oraz folii bąbelkowej. Stworzyły także przepiękne planety Ziemie, malując farbami po wacie kosmetycznej.
Dzień Ziemi 2021
22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. Uczniowie ze starszych klas poznawali rodzaje zanieczyszczeń środowiska, szczególnie skupiali się na problemie smogu. Powstały plakaty i projekty. Zachęcamy do ich obejrzenia (link poniżej)
Dzień wody 2021
22 marca obchodziliśmy dzień wody. Na lekcjach biologii i geografii odbyły się pogadanki na temat znaczeniea wody dla człowieka, roślin i zwierząt. Powstały pomysły, jak oszczędzać wodę. Uczniowie wzięli udział w konkursie fotograficznym "Woda źródłem życia".
WYNIKI KONKURSU:
I miejsce: Aniela,klasa 6
II miejsce: Wiktoria, klasa 8
III miejsce: Daniel, klasa 6
Wyróżnienie: Maja klasa 7
Wszystkie fotografie dostępne w linku
Wiosenne zajęcia terenowe
Pomimo nauki zdalnej nie rezygnujemy z obserwacji budzącej się do życia przyrody. Kilkanaścioro uczniów z klas 5-8 prowadzi spostrzeżenia i dzieli się nimi z kolegami i koleżankami. Młodzi przyrodnicy uczą się oznaczać rośliny wiosenne za pomocą klucza, a niektórzy już doskonale znają większość gatunków. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć stworzonej przez uczniów. (Dostępna w linku)
Żonkile 2021
19.04.2021 r. oddziały przedszkolne z naszej szkoły wzięły udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile 2021. Przedszkolaki pokrótce dowiedziały się o historycznych wydarzeniach z tamtego okresu, a napamiątkę tych zdarzeń wszyscy przypięliśmy do ubrań papierowe żonkile.
Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2021
Nasza szkoła 19.04.(poniedziałek) weźmie udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile 2021.
W tym roku upamiętniamy nie tylko wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślamy rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.
Zachęcamy do włączenia się do akcji. Pamiętajmy o nich wszystkich w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przypnijmy papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach.
Warto pamiętać o rzeczach, które nigdy nie powinny się powtórzyć...
Audiobook w wykonaniu klasy 4
Czwartoklasiści przygotowali kolejny projekt. Tym razem nagrali audiobook bajki Aleksandra Puszkina "O rybaku i rybce". W projekcie wykorzystali możliwości platformy Padlet. Zapraszamy do wysłuchania historii o tym, jak chciwość nie popłaca.
Obraz sindrehsoereide z Pixabay
Stres - jak sobie pomóc?
Z poradnika pedagoga szkolnego ...
Prawie każdy z nas deklaruje, że odczuwa krótkotrwały lub długotrwały stres związany z różnymi aspektami życia. Sytuacja związana z pandemią koronawirusa sprawiła, że poziom odczuwanego stresu znacząco się zwiększył. Sprzyja temu zdalne nauczanie i praca online, ograniczenie kontaktów społecznych i możliwości spędzania czasu wolnego oraz zamknięcie w domach. Jeśli człowiek potrafi poradzić sobie ze stresem - nie odczuwa jego skutków. Problem pojawia się wtedy, gdy stres się przedłuża, a dotknięta nim osoba nie potrafi sobie pomóc. Pojawiają się symptomy fizyczne (bóle głowy, brzucha, nudności, trudności ze snem, częste infekcje) oraz psychiczne (zmęczenie, drażliwość, nerwowość, brak apetytu, objadanie się).
Sposoby na walkę z tym przeciwnikiem są różne. Nie ma uniwersalnej recepty, to co znajdzie zastosowanie u jednej osoby, niekoniecznie sprawdzi się u innej. Każdy musi wypracować sobie własną strategię pokonania stresu.
https://www.youtube.com/watch?v=7Tg81LhIFTU
Życzenia świąteczne
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych
składamy wszystkim życzenia,
aby w czas Święta Paschy w Waszych sercach,
rodzinach i domach zagościła radość, spokój
i wielka nadzieja odradzającego się życia.Radujcie się więc i z ufnością patrzcie w przyszłość.
Niech Zmartwychwstały Chrystus zsyła na Was łaski i wnosi szczęście do Waszego rodzinnego życia.
Obraz pasja1000 z pixabay.com
Życzenia świąteczne od czwartoklasistów:-)
Uczniowie klasy 4 w ramach lekcji języka polskiego zaprojektowali niecodzienne kartki świąteczne. Wykorzystali do tego narzędzia dostępne w programie Canva. Aplikacja ta jest darmowym programem umożliwiającym tworzenie różnego typu projektów graficznych. Jak poradzili sobie czwartoklasiści? ZOBACZCIE SAMI:-)
Wirtualne potyczki ortograficzne
Zapraszamy do udziału w XIV edycji konkursu ortograficznego „„Wirtualne potyczki ortograficzne", organizowanego przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku.
Warunki uczestnictwa:
- zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie prezentacji za pomocą programu komputerowego PowerPoint (z pakietu biurowego Microsoft Office) z wykorzystaniem hiperłączy do przechodzenia między slajdami;
- prezentacja konkursowa powinna zawierać od 5 do 10 ciekawych i oryginalnych zadań, które mogłyby zachęcać innych do pogłębiania swojej wiedzy na temat polskiej ortografii i frazeologii (przynajmniej jedno zadanie powinno dotyczyć związków frazeologicznych związanych z roślinami i zwierzętami);
- prezentację można przygotować indywidualnie lub w dwuosobowych zespołach
- prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII;
- komisja konkursowa będzie oceniała przede wszystkim oryginalność i różnorodność zadań, poprawność merytoryczną, a także estetykę i kompozycję całej prezentacji;
- prezentację można przesłać do p. Edwardy Myrdak na adres: edwardamyrdak@wp.pl do 16 kwietnia 2021
„ABC SPOŁECZNEJ KRUCJATY MIŁOŚCI W ŻYCIU CODZIENNYM”
Zapraszamy uczniów klas I - IV do udziału w konkursie plastycznym o naszym patronie Kardynale Stefanie Wyszyńskim.
Zasady konkursu:
- Uczestnicy wykonują ilustrację do dowolnego punktu ABC Społecznej Krucjaty Miłości.
- Format pracy:A-4, A-3.
- Technika wykonania dowolna: malarstwo, grafika, rysunek, (płaska, bez użycia materiałów nietrwałych: plasteliny, modeliny, bibuły, kaszy itp., z możliwością eksponowania w ramie pod szkłem).
- Prace należy składać do dnia 27.04.2021r. do p. Edwardy Myrdak, która przekaże je organizatorowi:
Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku - Zwycięzcy konkursu otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe.
- Prace prezentowane będą na wystawie pokonkursowej w Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku.
- O wynikach konkursu Organizator poinformuje drogą elektroniczną.
- Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku.
ABC Społecznej Krucjaty Miłości
- Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata (siostrę).
- Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego.
- Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi.
- Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć.
- Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.
- Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym.
- Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem.
- Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich.
- Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.
- Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.
Archiwum Aktualności
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Lipiec 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Luty 2021
- Styczeń 2021
- Grudzień 2020
- Listopad 2020
- Październik 2020
- Wrzesień 2020
- Sierpień 2020
- Lipiec 2020
- Czerwiec 2020
- Maj 2020
- Kwiecień 2020
- Marzec 2020
- Luty 2020
- Styczeń 2020
- Grudzień 2019
- Listopad 2019
- Październik 2019
- Wrzesień 2019
- Sierpień 2019
- Czerwiec 2019
- Maj 2019
- Kwiecień 2019
- Marzec 2019
- Luty 2019
- Styczeń 2019
- Grudzień 2018
- Listopad 2018
- Październik 2018
- Wrzesień 2018
- Sierpień 2018
- Wszystkie