Młodzieżowy Sejmik Województwa Podkarpackiego zaprasza uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w konkursie „Co ty robisz dla środowiska?”. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na problemy związane z tematem ekologii i ochrony środowiska oraz zachęcenie młodzieży do czynnego angażowania się w kwestię dbałości o naszą planetę. Jest to również świetna okazja do rozwijania przez uczestników swoich talentów artystycznych. Aby wziąć udział w konkursie należy przygotować pracę plastyczną (kategoria dla uczniów klas 1-3 oraz 4-8 szkół podstawowych) lub napisać wiersz, esej, opowiadanie bądź felieton (kategoria dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych) o tematyce ekologicznej, ukazującej refleksje o stanie środowiska naturalnego czy metodach jego ochrony. Termin nadsyłania prac mija 31 grudnia 2020 roku, a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Zachęcamy do śledzenia profilu facebookowego – Młodzieżowy Sejmik Województwa Podkarpackiego, gdzie znaleźć można więcej informacji o konkursie, ale również innych ciekawych akcjach. Zapraszamy do czynnego udziału w wydarzeniu. Link do wydarzenia:
Gwiazdka z Fundacją
Zachęcamy Rodziców dzieci przedszkolnych do zgłoszenia się do akcji Gwiazdka z Fundacją.
Konkurs literacki "Święty, święty uśmiechnięty... czyli o Mikołaju na wesoło"
W imieniu Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy zachęcamy o udział w onkursie. Szczegóły w załącznikach.
Konkurs na notatkę wizualną
Notowanie wizualne pomaga zapamiętać treści. Samodzielne tworzenie notatki pozwala nabyć umiejętności planowania i wyboru najistotniejszych informacji. Uczniowie klas 4-8 doskonale znają sketchnotki (notatki wizualne) z lekcji języka polskiego,przyrody, fizyki, biologii, chemii i geografi.
Zachęcamy uczniów klas 5-8 do udziału w konkursie na notatkę wizualną z dowolnego przedmiotu i tematu.
Oprócz nagród za 3 pierwsze miejsca przewidziana jest również nagroda specjalna dla 1 osoby, która dodatkowo wykona notatkę na temat "Za co lubię święta Bożego Narodzenia"
Prace muszą być autorskie (plagiaty zostaną zdyskwalifikowane).
Zdjęcia lub skany notatek prosimy przesyłać do organizatorek: p. Marii Ślazyk i p. Jolanty Kudlik do dnia 10 grudnia 2020r.
Więcej o sketchnotkach pod linkiem
Jaki masz styl?
Listopad w programie wychowaczo-profilaktycznym naszej szkoły zaplanowany był jako miesiąc poświęcony nauce, a w zasadzie temu, co robić, aby nauka była mniej męcząca i bardziej skuteczna.Popularna wśród wielu uczniów metoda "ZZZ" (zakuj, zdaj, zapomnij) niestety nie przynosi pożądanych rezultatów, w postaci trwałej wiedzy i umiejętności.
Podstawą jakichkolwiek działań ułatwiających i organizujących proces nauki powinno być rozpoznanie swojego stylu uczenia się (stąd tytuł wpisu :-). Dla tych, którzy jeszcze go nie znają poniżej w linku test z interpretacją wyników.
Konkurs na ekologiczną dekorację świąteczną
Zapraszamy uczniów klas 4- 6 do udziału w konkursie na ekologiczną dekorację świąteczną.
Dekoracja powinna być wykonana samodzielnie i z naturalnych przedmiotów (szyszek, mchu, nasion) lub z przedmiotów nadających się do recyklingu (guzików, plastikowych nakrętek, niepotrzebnych unrań, kartonów, butelek szklanych i plastikowych.
Co można wykonać?
- skrzata z niepotrzebnych tkanin,
- bałwanka ze skarpetek,
- bombki z żarówek ( z zachowaniem ostrożności),
- ozdobne pudełko na prezent,
- szopkę,
- choinkę,
- anioła,
- świąteczny wianek,
- wiele innych pięknych rzeczy - liczymy na Wasze pomysły.
Kilka przykładów prac dostępnych w linku.
Przy ocenie prac pod uwagę będą brane:
- estetyka
- zgodność z tematem i założeniami konkursu
- samodzielność.
Zdjęcia prac należy przesłać do organizatorek: p. Marii Ślazyk i p. Bożeny Grodzińskiej do dnia 10 grudnia 2020r.
Podsumowanie ogólnopolskiej akcji "Tydzień Uczniowskiej Supermocy".
Zapraszamy do obejrzenia podsumowania "Tygodnia Uczniowskiej Supermocy". Materiał dostępny w linku.
Zaproszenie na premierę projektu muzycznego "Czas to miłość - polscy artyści dla Prymasa Wyszyńskiego"
W imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego mamy przyjemność poinformować Państwa o premierze projektu muzycznego "Czas to miłość - polscy artyści dla Prymasa Wyszyńskiego" i zaprosić do odwiedzenia strony https://czastomilosc.stacja7.pl/ , na której można od dziś obejrzeć teledyski do pierwszych utworów, które powstały w ramach tej inicjatywy. Zachęcam do zapoznania się z publikacjami o Kardynale i do pobrania bezpłatnych materiałów ułatwiających propagowanie nauczania Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Informacja o projekcie
"Czas to miłość - polscy artyści dla Prymasa Wyszyńskiego” to nowatorski projekt muzyczny, któremu przyświeca idea przybliżenia młodzieży postaci Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Inicjatywę dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.
Celem projektu jest uświadomienie - zwłaszcza ludziom młodym - jaką wartością jest chrześcijańska tożsamość Polaków i przekazanie siły ducha Prymasa Tysiąclecia, która może być inspiracją w pokonywaniu przeciwności. Organizatorzy liczą, że inicjatywa przyczyni się do propagowania ponadczasowej nauki Prymasa i zapoczątkuje stworzenie społeczności ludzi młodych, świadomych wartości spuścizny po Prymasie.
- Licznie powstające publikacje wydawnicze poświęcone kardynałowi Wyszyńskiemu nie zawsze mają możliwość przekonać młodych ludzi do zainteresowania się postacią Prymasa. Często barierą jest ich forma, nieprzystosowana do potrzeb i gustów młodego odbiorcy lub postrzegana przez młodzież jako mało atrakcyjna. Uważamy, że formuła projektu muzycznego korzystnie wyróżnia się na tym tle, dając szansę na skuteczne dotarcie do szerokiego grona odbiorców, a tym samym na wskazanie młodym ludziom autorytetu, którego przecież tak bardzo wciąż dziś poszukują – wyjaśnia Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu Stacja7, będącego organizatorem i pomysłodawcą projektu.
Do udziału zaproszono znanych, cenionych i tworzących rozmaite rodzaje muzyki polskich artystów pod kierownictwem cieszącego się autorytetem w branży muzycznej kompozytora Dariusza Malejonka, wielokrotnie nagradzanego za promocję kultury.
- Przygotowując się do projektu spotkałem się z wieloma osobami, osobiście znającymi Prymasa, w tym z Panią Anną Rastawicką. Dzięki niej zobaczyłem go jako człowieka z krwi i kości, człowieka, który miał prawdziwy dar docierania do ludzkich serc, potrafił dla każdego mieć słowo pocieszenia i rady. Nie uciekał od ludzi czy od rzeczywistości, tylko był z ludźmi cały czas. To było dla mnie wielkim przeżyciem. Podobnie reagują na poznawanie Prymasa Wyszyńskiego wykonawcy zaproszeni do projektu “Czas to miłość” - podkreśla Dariusz Malejonek.
Uczestniczący w przedsięwzięciu muzycy: Marika, Bovska, Natalia Kawalec, Kasia Malejonek i Dariusz Malejonek są jednocześnie ambasadorami przygotowań do beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Realizowane na potrzeby projektu utwory mają bardzo osobisty charakter. Słowa, pisane z reguły przez samych wykonawców piosenek, odnoszą się do konkretnych fragmentów nauczania Prymasa, będących jednocześnie odpowiedzią na współczesne pytania młodych.
STRONA PROJEKTU - baza materiałów do pobrania
Na potrzeby projektu została uruchomiona strona internetowa https://czastomilosc.stacja7.pl
Pełni ona funkcję bazy z bezpłatnymi pomocami dydaktycznymi, mogącymi posłużyć nauczycielom katechetom do urozmaicenia lekcji z jednoczesnym pogłębieniem nauki oraz życiorysu Prymasa Tysiąclecia. Wśród plików są też materiały do wykorzystania w czasie różnych wydarzeń parafialnych. Ze strony projektu można pobrać m.in.:
- utwory (w formacie mp3), które powstały w ramach projektu
- konspekt i prezentację do katechezy/ spotkania formacyjnego, inspirowanego nauką Prymasa
- karty do gry, stworzonej na wzór popularnej rozgrywki Taboo. Hasła w tej grze odnoszą się do ABC Społecznej Krucjaty Miłości
- rachunek sumienia - do wzbogacenia modlitwy indywidualnej i wspólnotowej
- scenariusz adoracji, który z powodzeniem sprawdzi się na wspólnej modlitwie grup młodzieżowych, zwłaszcza w grupie osób przygotowujących się do bierzmowania
- rozważania różańcowe do tajemnic radosnych, nawiązujące do wątków z nauczania kard. Wyszyńskiego, którego elementy odnajdziemy w utworach, powstałych w ramach projektu “Czas to miłość”
- designerskie plakaty - do użycia na stronach internetowych i w mediach społecznościowych oraz do wydrukowania i wyeksponowania w gablotach parafialnych, gazetkach szkolnych, na ścianie w instytucjach propagujących nauczanie Prymasa Tysiąclecia, ośrodkach rekolekcyjnych, a także...na drzwiach własnego pokoju
- obszerny plik PDF z cytatami kard. Wyszyńskiego
Dla Niepodległej!
102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie wyjątkowa ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia dotyczące m.in. gromadzenia się. Również i w naszej szkole obchody tego wyjątkowego dnia były inne niż w latach ubiegłych, co nie znaczy, że mniej uroczyste. 10 listopada o godzinie 11.11 uczniowie objęci nauką zdalną połączyli się na platformie Teams z uczącą się stacjonarnie grupą przedszkolaków i uczniów klasy "0", by wspólnie odśpiewać hymn narodowy.
Relację z tego wydarzenie prezentujemy na fotografiach i filmie.
Szkoła do hymnu
"Pokaż swoją półkę z książkami" -podsumowanie akcji
3 listopada podsumowaliśmy październikową akcję czytelniczą "Pokaż nam swoją półkę z książkami". Dziesięcioro uczniów, od przedszkolaków po klasę trzecią, pokazało nam swoje domowe biblioteczki. Zdjęcia uczestników projektu prezentujemy na szkolnej gazetce oraz poniżej w postaci kolażu.
Dziękujemy Melanii, Milenie, Jankowi, Antkowi, Olafowi, Kacprowi, Natalii, Adrianie, Zuzi i Tymonowi, że podzielili się z nami swoją pasją czytania:-)
Każdy miłośnik książek otrzymał pluszową nagrodę. Na nieobecnych nagrody czekają w przedszkolu.
CodeWeek
CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.
Tak jak w tamtym roku nasza szkoła wzięła udział w CodeWeek, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. W tym roku odbył się on w dniach 10-25 października.
Wszystkie postawione przed naszymi uczniami zadania wykonaliśmy, tym samym przyczyniliśmy się do tego, że Polska zdobyła I miejsce w rankingu państw europejskich.
Relacje z wykonanych zadań można obejrzeć w zakładce: CodeWeek
Nad wykonaniem zadań czuwały: pani Edwarda Myrdak i pani Dorota Kołodziej.
6
CAŁA POLSKA PROGRAMUJE
Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim wezwaniu "Cała Polska Programuje" organizowanym przez "Fundację Rozwoju Edukacji Cyfrowej".
Wydarzenie, zgodnie z nazwą, obejmowało całą Polskę i odbywało się przez 10 dni, od 28 września do 9 października 2020. Podczas trwania wydarzenia "Cała Polska Programuje" uczniowie wykonali 10 przygotowanych specjalnie na tę okoliczność zadań. Były to zadania i zabawy z elementami programowania, a ich zakres obejmował:- Zaprogramuj zdrowie.
- Muzyczny Kod.
- Marze, myślę, konstruuję.
- Rysuję, maluję, koduję.
- Kubeczki od A do Z.
- Zakodowane gry planszowe.
- Gesty, symbole, bloczki – programy na różne sposoby ułożone.
- Bezpieczni w sieci.
- Pętle, czyli szukamy powtórzeń w życiu.
- Debugowanie, czyli błędy są ok.
Wszystkie zadania zostały wykonane, a relacje z tych zadań można obejrzeć w zakładce: Zadania
Nad wykonaniem zadań w naszej szkole czuwały: pani Edwarda Myrdak pani Dorota Kołodziej.
6
Tydzień uczniowskiej SuperMocy
Tydzień Uczniowskiej SuperMocy to ogólnopolski projekt autorstwa nauczycielek z grupy Superbelfrzy: Joanny Gadomskiej i Katarzyny Włodkowskiej.
W tym roku wzięło w nim udział około 160 szkół z całej Polski.
Jedna z autorek wyjaśnia:
"Dlaczego ważne jest, aby każdy znał swoje mocne strony? Bo warto wiedzieć, na czym można oprzeć swój życiowy fundament, na jakie cechy własnego charakteru można liczyć, na jakie umiejętności można postawić, podczas mierzenia się z nowymi zadaniami i różnymi sytuacjami, często trudnymi i stresującymi. Dzięki wiedzy o swoich mocnych stronach możemy precyzyjnie określić swoje możliwości i podołać wyzwaniu. "
W dniach 19- 23 października wychowawczynie klas: 4-8 i zerówki przeprowadziły z uczniami pogadanki i ćwiczenia motywacyjne. Wszyscy znają już swoje zalety, talenty i dobre strony. Uczniowie starszych klas obejrzeli film "Cyrk motyli", który pozwolił im zrozumieć, że jeśli chcą- mogą zrealizować wszystkie swoje cele.
3
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Kto jest kim? - akcja czytelnicza
W pierwszym tygodniu października uczniowie klas 4-8 wzięli udział w akcji promującej zbiory naszej biblioteki. Na gazetce ściennej zaprezentowano 10 zdjęć z dzieciństwa naszych nauczycieli. Zadaniem uczniów było rozpoznać każdego z nich. Wskazówki mogli czerpać z okładki książki, która towarzyszyła fotografii. Tytuł powieści wskazywał na nauczany przedmiot, cechy wyglądu lub osobowość bohatera zdjęcia.
Akcja cieszyła się dużą popularnością. 20 października wśród uczniów, którym udało się trafnie rozpoznać wszystkich nauczycieli, wylosowaliśmy trzech szczęśliwców i wręczyliśmy im nagrody.
Los uśmiechnął się do: Marleny D. (kl.4), Daniela K. (kl.VI) oraz Macieja F. (kl.VII). Gratulujemy:-)
Dzień Drzewa 2020
10 października obchodziliśmy Dzień Drzewa.
Kilkoro miłośników przyrody ze Szkoły Podstawowej w Komańczy już od wakacji fotografowało drzewa i krzewy rosnące w naszej okolicy. Maja W., Anielka T, Agnieszka K., Dominik D., Julka D., Krzysztof P. oraz nauczycielka biologii - Maria Ś. z wykonanych zdjęć utworzyli kolaże, które można zobaczyć w załączonej prezentacji. (Prezentacja umieszczona w linku).
Indywidualne obserwowanie przyrody, fotografowanie, samodzielne oznaczanie gatunków jest najlepszą metodą uczenia się.
Prace uczniów zostały umieszczone w projekcie "Nasze drzewa" na platformie e- Twining i w projekcie "Eko Szkoła".
Konkurs - POKAŻ SWOJĄ PÓŁKĘ Z KSIĄŻKAMI
Na Wasze zdjęcia czekamy do końca października!
Uczniów najmłodszych klas - od przedszkola do klasy III - zapraszamy do udziału w akcji czytelniczej "Pokaż swoją półkę z książkami".
Proszę, zróbcie selfie na tle swojej półki z książkami. Nie sprzątajcie, nie porządkujcie! Cyknijcie fotkę i wyślijcie na adres: jolkud75@gmail.com W tytule wiadomości napiszcie: "Selfie z książkami" i podajcie swoje imię i nazwisko.
Wasze zdjęcia zaprezentujemy na gazetce ściennej, na korytarzu obok biblioteki. Wśród uczestników akcji wylosujemy piętnaścioro szczęśliwców, którzy otrzymają nagrody niespodzianki:-)
Czekamy na Wasze fotki cały październik. Nagrody wręczymy początkiem listopada:-)
Jesienne zajęcia terenowe z okazji Dnia Drzewa
5 października uczniowie klasy szóstej wzięli udział w zajęciach terenowych w otoczeniu szkoły.
Młodzi przyrodnicy mieli okazję wykazać się z rozpoznawania gatunków drzew i krzewów, a także poznać mieszkańców martwego drewna.
Okazało się, że o tej porze roku kwitnią jeszcze rośliny zielne.
Uczestnicy zajęć poćwiczyli również swoje umiejętności w fotografowaniu przyrody i stworzyli fotorelację z lekcji.
Złóż życzenia bibliotece!
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, jaki obchodzimy w październiku, zachęcam wszystkich uczniów do złożenia serdecznych życzeń naszej bibliotece:-) Akcja trwa cały paździenik, a życzenia można zapisywać na arkuszu, który wisi obok pokoju nauczycielskiego. Nie żałujcie bibliotece ciepłych słów :-)
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Lipiec 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Luty 2021
- Styczeń 2021
- Grudzień 2020
- Listopad 2020
- Październik 2020
- Wrzesień 2020
- Sierpień 2020
- Lipiec 2020
- Czerwiec 2020
- Maj 2020
- Kwiecień 2020
- Marzec 2020
- Luty 2020
- Styczeń 2020
- Grudzień 2019
- Listopad 2019
- Październik 2019
- Wrzesień 2019
- Sierpień 2019
- Czerwiec 2019
- Maj 2019
- Kwiecień 2019
- Marzec 2019
- Luty 2019
- Styczeń 2019
- Grudzień 2018
- Listopad 2018
- Październik 2018
- Wrzesień 2018
- Sierpień 2018
- Wszystkie