wtorek, 16 czerwca - język polski
środa, 17 czerwca- matematyka
czwartek, 18 czerwca - język angielski
Wszystkie egzaminy rozpoczynają się o godzinie 9.00
Wyniki egzaminu do 31 lipca.
Przestrzegaj wytycznych:
wtorek, 16 czerwca - język polski
środa, 17 czerwca- matematyka
czwartek, 18 czerwca - język angielski
Wszystkie egzaminy rozpoczynają się o godzinie 9.00
Wyniki egzaminu do 31 lipca.
Przestrzegaj wytycznych:
Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało, że nauka z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, którą wprowadzono 25 marca br., zostanie przedłużona do 26 czerwca. Przypomnijmy, że o sposobie realizacji zdalnej nauki decyduje dyrektor szkoły lub placówki, przy współpracy z nauczycielami i po uwzględnieniu możliwości uczniów i rodziców. Minister edukacji zaznaczył jednocześnie, że od 1 czerwca możliwe jest organizowanie konsultacji z nauczycielami dla wszystkich uczniów.
W załączniku "Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w 2020 r."
Terminy zwrotu podręczników i książek dla poszczególnych klas:
Klasy IV-VIII ( 8,9,10 czerwca w godzinach od 800 do 1200 )
Klasy I-III ( 22,23,24 czerwca w godzinach od 800 do 1200)
Proszę zapoznać się z procedurami zwrotu. BARDZO WAŻNE !
REGULAMIN PRZYJMOWANIA I ZWROTÓW PODRĘCZNIKÓW SZKOLNYCH I INNYCH MATERIAŁÓW BIBLIOTECZNYCH
- naprawienie uszkodzeń powstałych w czasie ich rocznego użytkowania,
- sklejenie naderwanych kartek oraz postrzępionych grzbietów książki,
- wymazanie notatek, wszelkich zabrudzeń,
- wyprasowanie powyginanych rogów,
- podręczniki/książki zapakowane w reklamówkach należy opisać na zewnątrz: imię, nazwisko ucznia, klasa oraz numer telefonu rodzica/opiekuna.
Klasy IV-VIII 8,9,10 czerwca w godzinach od 800 do 1200
Klasy I-III 22,23,24 czerwca w godzinach od 800 do 1200
Zapytania o książki lub wyjaśnienie spraw dotyczących wypożyczeni należy kierować na numer sekretariatu szkoły: 13 46 77 042
Dzisiejszy dzień to święto wyczekiwane przez wszystkie małe i większe dzieci.W tym roku obchodzone w szczególnym okresie pandemii. Życzymy wszystkim naszym uczniom przede wszystkim szybkiego powrotu do normalności, satysfakcjonujących ocen na świadectwie oraz zbliżających się udanych wakacji.
"Żyjcie tak, aby każdy kolejny dzień był niesamowity i wyjątkowy.
Wypełniajcie każdą chwilę tak,aby potem wspominać ją z radością.
Czerpcie energię ze słońca,kapiącego deszczu i uśmiechu innych.
Szukajcie w sobie dobra,siły i entuzjazmu.
Żyjcie najpiękniej jak umiecie!"
.
W tym roku inaczej niż w poprzednich latach chcieliśmy uczcić Dzień Patrona naszej szkoły. Przygotowywaliśmy się szczególnie do tego święta, ponieważ Kardynał Stefan Wyszyński doczekał się beatyfikacji. Niestety pandemia, zagrażająca zdrowiu i życiu ludzi, uniemożliwiła przygotowanie i przeprowadzenie tej uroczystości.
Niemniej jednak staramy się pamiętać o wielkiej osobowości Prymasa Tysiąclecia. W dniu dzisiejszym przedstawiciele naszej szkoły, udali się do klasztoru Sióstr Nazaretanek, by pod pomnikiem Kardynała złożyć kwiaty. Poza tym nasi uczniowie wzięli udział w projekcie ogólnopolskim “Prymas Wyszyński – Człowiek Niezwykłej Miary", organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Projekt miał na celu kształtowanie postaw patriotycznych poprzez promowanie idei bliskich Prymasowi Tysiąclecia, którego życie i dzieło nierozerwalnie związane jest z polską historią, walką o wolność i niepodległość ojczyzny. Nasz patron uczy nas poszanowania godności i praw człowieka. W swoich naukach wiele miejsca poświęcił sprawom związanym z narodem, miejscem pracy w życiu człowieka, rolą kobiety we współczesnym społeczeństwie i znaczeniu rodziny.
Nasze dotychczasowe działania można obejrzeć na poniższej prezentacji oraz na naszej stronie w zakładce Patron.
https://prezi.com/-in_wuchlm97/patron-i-my/?utm_campaign=share&utm_medium=copy
W poniższym linku znajdziecie harmonogram
rekrutacji do szkół w roku 2020/2021
Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy zaprasza dzieci do udziału w konkursie plastycznym. Regulamin konkursu w poniższym linku.
Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021, w tym terminy postępowania rekrutacyjnego, składania dokumentów do klas I szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Dokument uwzględnia niektóre z uwag, które napłynęły do MEN w trakcie konsultacji społecznych.
Harmonogram został dostosowany do zmienionego terminu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne.
Materiały są dostępne także na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja/harmonogram-rekrutacji-do-szkol-ponadpodstawowych-na-rok-szkolny-20202021.
NVC (Nonviolet communication), nazywane językiem empatii, bądź językiem serca, to sposób komunikowania uwzględniający uczucia i potrzeby innych osób, ale również swoje własne. W porozumieniu bez przemocy nie ma miejsca na wywieranie wpływu, ocenianie, manipulowanie, ignorowanie, stawianie się ponad innych. Jest za to zrozumienie, uwaga, prośba, wyrażanie emocji bez ranienia rozmówcy. Nie bez przyczyny symbolem NVC stała się żyrafa - zwierzę o największym sercu i szerokiej perpektywie widzenia. W opozycji do niej postawiono przebiegłego szakala oznaczającego agresję, krytykę i osądzanie celem realizacji własnych interesów i potrzeb.
Teraz, kiedy tak dużo czasu spędzamy ze sobą, warto zastanowić się nad tym, jakim językiem rozmawiam z innymi domownikami. Czy częściej jestem żyrafą, czy szakalem?
Zasady porozumienia bez przemocy można określić następująco:
1. Znajdź czas i poświęć swoją uwagę. Skoncentruj się na tym, co ktoś do ciebie mówi, chciej go wysłuchać. Nie odprawiaj dziecka z komunikatem "Nie teraz", "Później", a jeśli użyjesz takich słów, bo naprawdę jesteś zajęty, powiedz: "Chciałbym z Tobą porozmawiać, ale przygotowuję teraz obiad, czy możemy porozmawiać za 15 minut" i dotrzymaj słowa.
2. Zadbaj o kontakt wzrokowy i pozycję na tym samym poziomie. Patrz na rozmówcę, nie mów kiedy jesteś obrócony plecami. Jeśli rozmawiasz z dzieckiem schyl się, kucnij, daj komfort bycia na równi.
3. Pozwól mówić drugiej osobie. Wysłuchaj do końca, nie przerywaj, nie chciej być mądrzejszy, nie wstawiaj "mądrych" komentarzy.
4. Upewnij się, że dobrze zrozumiałeś komunikat. Po wypowiedzi drugiej osoby upewnij się, że dobrze ją zrozumiałeś, sparafrazuj, powtórz jej słowa, np. "Czy dobrze zrozumiałam, jesteś zła, bo Marta obiecała pójść z Tobą do kina, a teraz mówi, że obiecała to samo Kindze?" Okaż zainteresowanie i zrozumienie, użyj odpowiedniego tonu.
5. Zadabaj o spójność tego, co mówisz, z tym w jaki sposób to mówisz. Twoje słowa powinny być zgodne w postawie, mimice, tonacji z tym, co chcesz przekazać. Jeśli chcesz wyrazić radość - autentycznie się uciesz, współczucie - przytul,pogłaskaj, połóż rękę na ramieniu, dezaprobatę - bądź poważny i stanowczy.
6. Okaż zrozumienie i akceptację dla wszystkich uczuć, również tych trudnych. Nazywaj uczucia rozmówcy, nie narzucając żadnych interpretacji i ocen. "Widzę, że jest Ci przykro...", "Rozumiem, że możesz czuć żal ...", "Masz prawo być zły ...".
1. Obserwacja – opisujemy zaobserwowane zachowanie, działania i fakty, bez oceniania i interpretacji. np.:
Kiedy odwracasz wzrok i wzruszasz ramionami gdy pytam cię, czy masz ochotę iść do zoo,
2. Nazwanie uczucia – domyślam się uczuć drugiej osoby i stawiam hipotezę:
to myślę sobie, że jesteś zły, zagniewany. Czy mam rację?
3. Wyrażenie potrzeby – domyślam się, jaka niezaspokojona potrzeba drugiej osoby przemawia przez jej zachowania i emocje i wyrażam swoje przypuszczenia:
Domyślam się, że możesz mieć żal za to, że wczoraj nie pozwoliłam ci obejrzeć razem ze mną filmu. Masz żal, bo chciałbyś decydować, jak spędzasz czas i spędzić go ze mną?
4. Prośba – formułuję ją za drugą osobę, pozostawiam możliwość skorygowania:
Czy dobrze rozumiem, że chciałbyś decydować, jak wspólnie spędzamy wolny czas?
Aby zadbać o siebie, ale nie zranić przy tym drugiej osoby, stosujmy komunikat Ja, który nie zawiera ocen, nie przykleja etykietek (“jesteś”), ale w rzeczowy sposób informuje o naszych uczuciach i potrzebach, i pozwala wyrazić życzenie wobec zachowania drugiej osoby. 4 kroki szczerego wyrażania siebie według języka NVC:
1. Obserwacja – opisujemy zaobserwowane czynności, działania i fakty, bez oceniania i interpretacji. np.:
Kiedy podnosisz na mnie głos,
2. Uczucie – wyrażamy swoje emocje:
czuję złość i jest mi przykro,
3. Potrzeba – wyrażamy, czego potrzebujemy:
bo potrzebuję od ciebie szacunku i spokojnej rozmowy.
4. Prośba – mówimy, co chcielibyśmy uzyskać od drugiej osoby (co może zrobić), żeby zaspokoić nasze potrzeby. Bardzo ważne jest, żeby określić konkretne działanie, umiejscowione w czasie i przestrzeni.
Proszę cię, żebyś mówił do mnie spokojnym głosem.
Na koniec warto przyjrzeć się różnicy między językiem żyrafy a językiem szakala w sposobie zwracania się do dzieci. Warto pamiętać o tym, że to, w jaki sposób my komunikujemy się z dziećmi, ma zasadniczy wpływ na to, w jaki sposób one będą zwracać się do nas i innych ludzi.
W związku z tym, że mamy utrudniony dostęp do szkolnej biblioteki, dla klasy - która omawia lekturę A.de Saint - Exupery'ego- przygotowałam książkę w formie audiobooka. Wystarczy kliknąć w link. Miłego słuchania :-)
W związku ze zmianą terminów Egzaminu Ósmoklasisty, dyrektor Szkoły Podstawowej w Komańczy zarządził dni: 16, 17 i 18 czerwca dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.
W związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz w oparciu o rozpoznanie sytuacji rodzinnej przedszkolaków od 6 maja nie wznawiamy działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oddziałów przedszkolnych w naszej szkole. Kontynuujemy zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
22 kwietnia obchodziliśmy po raz 50. światowy Dzień Ziemi. który ze względu na panującą pandemię był inny niż wszystkie. Hasło przewodnie tegorocznego Dnia Ziemi to: „Działania na rzecz klimatu”.
Uczniowie naszej szkoły z tej okazji wykonali różne projekty związane z otaczającym nas środowiskiem i dbałością o nie. Powstały piękne ekosystemy zamknięte w szkle, malunki na kamieniach, lapbooki, makiety, przedmioty codziennego użytku z upcyklingu i prezentacje multimedialne z fotografiami roślin.
Wykonując tak różnorodne projekty, młodzi przyrodnicy nie tylko pogłębili wiedzę o przyrodzie, ale zdobyli nowe umiejętności.
Człowiek to taka istota, która ma skłonności do zamartwiania się, szukania dziury w całym i generalnie skupiania się na tym, co negatywne i trudne. Tymaczasem, o ile łatwiej by nam się żyło, gdybyśmy umieli podchodzić do różnych spraw z dystansem i skupiali się na dobrych stronach naszej codzienności. Optymizm i umiejętność dostrzegania piękna w drobnych, codziennych wydarzeniach, spotkaniach, rozmowach to wartości, dzięki którym znacznie poprawiłby się komfort naszego życia. Jak każdej umiejętności, tak i tych trzeba się nauczyć. Póki co zamieszczam kilka cennych myśli z cyklu "żółta kartka" Pani Pawlikowskiej, może dla kogoś będą impulsem do zmiany.
Decyzją MEN zawieszenie zajęć w szkołach, a co za tym idzie zdalne nauczanie zostaje przedłużone.
Szanowni Rodzice!
Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Wiem, jak dużo mają Państwo teraz obowiązków, więc nie proponuję kolejnych zajęć online. Korzystając z okazji do bezpośredniego kontaktu, chcę tylko krótko i zwięźle zachęcić Państwa do czytania dzieciom
Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.
Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.
Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.
Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli według badań ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie na starcie pozbawiona szansy na skorzystanie z powyższych atutów.
Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.
Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.
Z wyrazami szacunku
Państwa szkolna biblioteka
Mija kolejny tydzień społecznej izolacji i zdalnego nauczania. Zdolności adaptacyjne w mniejszym lub większym stopniu pozwoliły nam przystosować się do zaistniałej sytuacji, niemniej jednak niektórzy z nas poczuli zmęczenie i wyraźny spadek motywacji. Taki stan zatruwa umysł i powoduje, że nie umiemy skupić się na tym, co jest ważne, czyli na realizacji celów, wykonywaniu obowiązków, codziennych czynnościach. Zazwyczaj stajemy się apatyczni, wycofani, zrezygnowani.Opuszczają nas siły witalne, mamy ochotę przeleżeć cały dzień w łóżku, albo błąkać się bez sensu. Jeśli spadek motywacji jest chwilowy, nie ma się czym martwić, gorszy dzień zdarza się nam wszystkim. Niepokojący jest przedłużający się brak motywacji i takiego stanu nie można lekceważyć. Długotrwała apatia i brak motywacji w najlepszym wypadku doprowadzą do tego, że pojawi się mnóstwo zaległych, niezałatwionych spraw i niewykonanych zadań.
Sposobów na odbudowanie motywacji jest wiele, każdy powinien wypracować sobie swoje własne strategie. Oto propozycje z których można skorzystać:
1. Przeanalizuj sytuację. Oceń ile dzieli cię od osiągnięcia celu i pamiętaj, że każda przerwa oddala ten cel. Jeśli chodzi o wykonanie konkretnego zadania, im szybciej się za nie weźmiesz, tym szybciej będziesz mieć je z głowy. Zaległości rujnują komfort psychiczny. Pamiętaj, że jeśli kogoś zawiedziesz, to przede wszystkim samego siebie. Jeśli komuś zaszkodzisz, to tylko sobie. Tymczasem, jeśli swój spadek motywacji przerobisz na sukces, wzmocnisz wiarę w siebie. Pamiętaj, chęci to podstawa sukcesu.
2. Miej plan. Zaplanuj swój dzień tak, żeby mieć na wszystko czas. Pamiętaj, że jeśli przeznaczysz zbyt dużo chwil na niepotrzebne "pożeracze" (telewizor, komputer, smartfon) będziesz mieć problem z wykonaniem zadań ważnych i priorytetowych. To spowoduje, że powstaną zaległości, a to z kolei może znacząco obniżyć Twoją motywację.
3. Zadbaj o siebie i o otoczenie. Wysypiaj się, dotleniaj, sprawiaj sobie małe przyjemności. Zrób coś dobrego dla siebie i dla innych. Sprawianie przyjemności innym i ich radość może być bardzo motywująca. Uśmiechaj się, miej pozytywne nastawienie do świata. Upiększ otoczenie wokół siebie, zrób małe przemeblowanie, posadź rośliny, otaczaj się kolorami, które lubisz.
4. Chwila tylko dla Ciebie. Miej takie momenty, kiedy pobędziesz sam na sam ze sobą, wsłuchasz się w siebie, swoje potrzeby. Zrelaksujesz, posłuchasz dobrej muzyki, wyjdziesz na spacer i docenisz piękno przyrody, złapiesz dystans.
5. Aktywność fizyczna. W powiedzeniu "W zdrowym ciele zdrowy duch" jest bardzo dużo prawdy. Codzienna porcja gimnastyki, aerobiku, czy jakiejkolwiek innej aktywności fizycznej daje lepsze samopoczucie i więcej energii do działania.Zamień pół godziny na tablecie czy smartfonie na porcję wysiłku fizycznego.
Pamiętaj, każdy kryzys, także ten motywacyjny, właściwie przepracowany pozwoli Ci stać się mądrzejszym człowiekiem.
W związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, do 26 kwietnia br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w szkołach.
Powered by aSc EduPage