• Miło nam poinformować, że Ewa Wasylów, uczennica klasy 7, zdobyła III miejsce w XXII edycji konkursu wojewódzkiego Moja miejscowość i region są piękne. Dziękujemy Ewie za talent, pasję i zaangażowanie w promowaniu kultury naszej Małej Ojczyzny.
          • Ósmoklasiści wzięli na warsztat Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego i nie była to zwykła lekcja! Poznając historię Alka, Rudego i Zośki, uczniowie przenieśli się w czasy okupowanej Warszawy i zobaczyli, jak młodzi ludzie potrafili walczyć z wrogiem — odważnie, ale i pomysłowo.

            Oprócz rozmów o przyjaźni, poświęceniu i trudnej codzienności, ósmoklasiści poznali też, jak wyglądał „mały sabotaż” w wykonaniu harcerzy. A na koniec na korytarzu powstał wyjątkowy mur — szare arkusze papieru pełne haseł, symboli i rysunków inspirowanych książką.

            Okazało się, że obowiązkowa lektura wcale nie musi być nudna — wystarczy odrobina kreatywności!
            • 26 marca 2025 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty przyrodnicze "Żywa lekcja przyrody". Uczniowie wszystkich klas mogli bezpośrednio obcować z wybranymi gatunkami gadów pod opieką specjalisty. Oprócz informacji o ich charakterystyce, uczestnicy dowiedzieli się, jak dbać o zwierzę w warunkach domowych oraz jakie ma ono specjalne potrzeby. Warsztaty łączyły naukę z zabawą, rozwijając empatię i ucząc odpowiedzialności oraz szacunku do każdego, nawet najmniejszego stworzenia.
              • 21 marca obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Zespołu Downa. W tym wyjątkowym dniu solidaryzowaliśmy się z osobami z zespołem Downa. Aby wyrazić swoje wsparcie, uczniowie założyli dwie różne skarpetki, co jest symbolem niedopasowania chromosomów, a zarazem pięknej unikalności każdej osoby. Dzięki temu gestowi mogliśmy pokazać, jak ważne jest zrozumienie i akceptacja dla wszystkich, niezależnie od różnic. Akcja odbyła się z inicjatywny samorządu szkolnego. Dziękujemy wszystkim, którzy się w nią zaangażowali:-)
                • Uczniowie klasy 4 wzięli udział w wyjątkowej akcji – na godzinie wychowawczej napisali listy do siebie z przyszłości. Każdy opisał swoje marzenia, zainteresowania i codzienne życie. Listy zostały zamknięte w metalowym kuferku i schowane w szkolnym sejfie. Otworzymy je dopiero za 4 lata, w maju 2029 roku, gdy będziemy już w 8 klasie.

                  Celem tej akcji jest zatrzymanie wspomnień, zastanowienie się nad swoimi marzeniami i zobaczenie, jak się zmienimy. Dzięki temu za kilka lat będziemy mogli sprawdzić, czy nasze plany się spełniły i jak bardzo dorastanie wpłynęło na nasze życie. W pudełku znalazł się także list naszej wychowawczyni, która również przyłączyła się do akcji.

                  To niezwykła podróż w czasie, która pomoże nam lepiej poznać siebie i przypomnieć sobie szkolne lata!
                    • Książki dla Komańczy
                      • Książki dla Komańczy

                        Dziękujemy Magdalenie Gruchale, przewodniczącej I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie, która z Samorządem Uczniowskim zorganizowała zbiórkę używanych książek dla naszych uczniów. Książki dotarły do szkoły w czerwcu. Wzbogaciły naszą bibliotekę oraz pozwoliły na utworzenie kącika czytelniczego w szkolnej świetlicy.

                    • Jak działa camera obscura? Przyrodnicze zajęcia w terenie z fizyką w tle
                      • Jak działa camera obscura? Przyrodnicze zajęcia w terenie z fizyką w tle

                        W środę, 13 września chętni uczniowie wzięli udział w zajęciach koła przyrodniczo - fizycznego, które poprowadziły panie Małgorzata Dołżycka i Maria Ślazyk. Na początku uczestnicy poznali najciekawsze fakty dotyczące historii fotografii i obejrzeli przedwojenne fotografie. Następnie dowiedzieli się, jak działa camera obscura - prosty przyrząd optyczny pozwalający uzyskać rzeczywisty obraz, pierwowzór aparatu fotograficznego. Zainspirowani do działania młodzi przyrodnicy wykonali z pudełek swoje wersje camery obscury i korzystając ze słonecznej pogody, oglądali różne obiekty- budynki szkoły i dzrzewa. Obraz, który powstawał w pudełku był pomniejszony i odwrócony. W kolejnej części zajęć panie zaprezentowały, w jaki sposób kadrować fotografie, aby były ciekawe i dynamiczne. Uczniowie wyposażeni w aparaty fotograficzne oraz figurki wyruszyli w teren, szukając elementów przyrody, w pobliżu których można było wykonać ciekawe ujęcie.

                    • Zapraszamy na koło przyrodnicze
                      • Zapraszamy na koło przyrodnicze

                        Zapraszamy uczniów klas 5-8 na koło przyrodnicze, które będzie odbywać się co 2 tygodnie w środy od godz. 16.00 do 17.30. Będziemy realizować zagadnienia z zakresu fizyki, chemii, biologii, geografii z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i nietuzinkowych metod pracy. Zajęcia będą prowadzić panie: Maria Ślazyk i Małgorzata Dołżycka. Pierwsze zajęcia już w środę 13.09 o godz.16.00. Będziemy budować Camerę obscura, czyli prototyp aparatu fotograficznego i poznawać tajniki fotografii.

                    • "Nad Niemnen" lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania
                      • "Nad Niemnen" lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania

                        W sobotę, 9 września w Bibliotece Gminnej im. Jerzego Harasymowicza w Komańczy odbyła się akcja Narodowego Czytania - wyjątkowego wydarzenie, które pomaga zwrócić uwagę na bogactwo polskiej literatury i promuje czytelnictwo. Do wspólnego czytania wybranych fragmentów lektury Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem" przyłączyli się nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Byli to: panie Maria Grabek, Leokadia Magierowska,Dorota Kołodziej, Jolanta Kudlik, pan Łukasz Żobrowski z córką Anielką oraz Ewa Wasylów. W akcji uczestniczyły również Patrycja Kułak i Anastazja Konyk

                        Zdjęcia: Anna Padamczyk -Budzyn

                    • XIV edycja Harasymiady
                      • XIV edycja Harasymiady

                        8 września odbyła się XIV edycja Harasymiady - "Na ścieżkach Krainy Łagodności", imprezy poświęconej twórczości Jerzego Harasymowicza. Uczniowie klasy VIII upamiętnili postać poety, recytując najpiękniejsze wiersze pana Jerzego, który sporą część swego życia spędził w naszych Bieszczadach.

                    • Co nowego w naszej szkole?
                      • Co nowego w naszej szkole?

                        4 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Już od progu na uczniów, nauczycieli i rodziców czekało sporo pozytywnych zmian, gdyż wakacje były czasem remontów i ulepszeń. Wypiękniał teren wokół szkoły, który obsadzono nowymi kwiatami, krzewami i drzewami. Oddano do użytku nowe wejście do szkoły (od dziedzińca), poprawiając tym samym bezpieczeństwo uczniów podczas przerw i wsiadania do autobusu szkolnego. Klasy pierwsza, czwarta i piąta oraz gabinet logopedyczny, jadalnia i toalety na 1. piętrze zostały odmalowane. Odmalowano również sekretariat i wyposażono w nowe meble biurowe.

                        Dbajmy o nasze otoczenie i szanujmy je, by służyło nam jak najdłużej:-)

                    • Witaj szkoło!
                      • Witaj szkoło!

                        4 września uoczyście rozopczęliśmy nowy rok szkolny 2023/2024.

                        Z tej okazji składamy wszystkim uczniom życzenia interesującej i satysfakcjonującej nauki. Niech zdobyta wiedza będzie waszą trampoliną do osiągania sukcesów, a środowisko szkolne miejscem bezpiecznym, miłym, do którego będziecie uczęszczać z radością:-)

                    • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023
                      • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

                        Po miesiącach wytężonej pracy przyszedł w końcu czas na zasłużony wypoczynek. 23 czerwca o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Komańczy odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego.Był to dzień pełen podziękowań, gratulacji i wzruszeń.

                        Najpierw odbyła się ceremonia przekazania Sztandaru Szkoły nowemu pocztowi sztandarowemu z klasy 7. Później pani dyrektor Maria Grabek pogratulowała wszystkim uczniom sukcesów w nauce, a nauczycielom, rodzicom i pracownikom szkoły zaangażowania w trudzie edukacyjnym.Wręczyła uczniom nagordy za wysokie wyniki w nauce i osiągnięcia w konkursach. Przyznano tytuł Osobowości Roku, Czytelnika Roku, nagrody za pracę w samorządzie szkolnym, harcerstwie i konkursie czytelniczym.

                        Uczniowie klasy 8 uroczyście pożegnali się z gronem pedagogicznym i pracownikami szkoły. Wręczyli każdemu słoiczek mniszka lekarskiego -symboliczny gest wdzięczności za ich trud i poświęcenie w procesie nauczania.Rodzice przygotowali pyszny tort.

                        Na koniec pani Dyrektor zakończyła spotkanie życzeniami udanych i bezpiecznych wakacji.Po uroczystym apelu uczniowie spotkali się z wychowawcami klas.

                    • Uczymy Dzieci Programować
                      • Uczymy Dzieci Programować

                        Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim programie „Uczymy Dzieci Programować”.

                        Nauka kodowania to nie tylko przygotowanie do późniejszej nauki programowania, to przede wszystkim rozwój uniwersalnych kompetencji potrzebnych każdemu dziecku, niezależnie od tego, czy w przyszłości będzie interesować się programowaniem, czy nie.

                    • Drzewka na pożegnanie
                      • Drzewka na pożegnanie

                        Uczniowie klasy ósmej wraz z rodzicami pożegnali się z całą społecznością szkolną sadząc obok szkoły drzewka owocowe. Ten piękny gest uczniów i rodziców ma symbolizować trwałość wśród przemijającej rzeczywistości i przyczynić się do umacniania więzi absolwentów ze szkołą. Drzewa całe swoje życie ciągle pozostają w ziemi, z której wyrosły. Zawsze towarzyszą człowiekowi. Ze względu na swą długowieczność często są świadkami historii. Niech te drzewa dają przyszłym pokoleniom świadectwo szacunku dla przeszłości i teraźniejszości oraz niech symbolizują mocne korzenie jakie dała Wam drodzy absolwenci Szkoła Podstawowa im. Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy.

                    • O bezpieczeństwie w lesie
                      • O bezpieczeństwie w lesie

                        22 czerwca 2023 roku w naszej szkole odbyła się pogadanka z panią Karoliną Stanikowską z Nadleśnictwa Komańcza. Pani Karolina opowiadała o różnych niebezpieczeństwach, które mogą czyhać podczas wakacyjnych wędrówek w lesie. Radział co zrobić, gdy spotkamy na swej drodze dzikie zwierzę, jak ustrzec się przed ukąszeniem kleszcza, co zrobić gdy się zgubimy w lesie. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, dlaczego nie można jeść nieumytych owoców leśnych, jakie grzyby można zbierać i dlaczego nie powinno się niszczyć grzybów niejadalnych. Bardzo dziękujemy Pani Karolinie za interesującą lekcję.

                    • Realizacja projektu "Przyjaciele Zippiego"
                      • Realizacja projektu "Przyjaciele Zippiego"

                        Program promocji zdrowia psychicznego "Przyjaciele Zippiego" to międzynarodowy program skierowany do dzieci w wieku 5-9 lat. Należy do grupy programów rekomendowanych przez MEiN. Prowadzić go może odpowiednio przeszkolnyi przygotowany realizator. W tym roku szkolnym pionierami w realizacji tego programu w naszej szkole byli uczniowie klasy 1.  Program składa się z nastepujących części - uczucia, komunikacja, nawiązywanie i zrywanie więzi, rozwiązywanie konfliktów, przeżywanie zmiany i straty, dajemy sobie radę. Systematycznie prowadzona ewaluacja programu potwierdza, że dzieci realizujące program lepiej radzą sobie emocjonalnie i społecznie w różych sytuacjach życiowych.

                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • Godziny dzwonków

                  Piątek 04.04.2025
                • NASZA STRONA W JĘZYKU:

                      

                • Galeria zdjęć

                    brak danych
                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • CodeWeek
                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • Biuletyn informacji publicznej