• W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie klasy VI, VII oraz III wzięli udział w akademii, w której przypomnieliśmy o okolicznościach uchwalenia polskiej konstytucji - pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Wierszom towarzyszyła piosenka i taniec z flagami.
        • Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w konkursie, podczas którego mogli wykazać się znajomością róznych form ochrony przyrody, szczególnie parków narodowych. Konkurs polegał na rozwiązaniu 30 zadań w aplikacji ,,Kahoot!". Pytania dotyczyły gatunków roślin lub zwierząt znajdujących się w logo parków narodowych, rozmieszczaenia parków narodowych na mapie Polski oraz parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody z najbliższej
          • Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody Światowego Dnia Ziemi, który w tym roku przebiegał pod hasłem: 'Planeta kontra plastik".

            Najmłodsi pokolorowali kolorowankę, rozwiązywali zadania matematyczne , układali puzzle związane z naszą planetą oraz ćwiczyli zasady prawidłowej segregacji odpadów. Starsi uczniowie projektowali i wykonywali plakaty informujące, jak można zapobiec zmianom klimatu oraz ulotki o zanieczyszczeniach powietrza.
            • 19 kwietnia z inicjatywy samorządu szkolnego odbył się w naszej szkole konkurs "Mam talent". Wzięło w nim udział 13 utalentowanych uczniów od zerówki po klasę 7. Swoje umiejętności wokalne, plastyczne i sportowe zaprezentowali: Alicja Być, Nikola Krzesińska, Alicja Szelast, Kornelia Hulicka, Maja Szelast, Aleksandra Ferenc, Olaf Kołodziej, Antek Czenczek, Zofia Socńska, Oskar Czekaj, Sophia Farnessi, Adriana Klimasz oraz Fabian Wacławski.
              • Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi zachęcamy uczniów klas 5-8 do udziału w konkursie "Parki Narodowe Polski". Wszystkie potrzebne materiały oraz regulamin konkursu dostępne są w pod linkiem https://padlet.com/mariaslazyk1/konkurs-sp-koma-cza-parki-narodowe-yu7i50xdg8x2ghwxhttps://padlet.com/mariaslazyk1/konkurs-sp-koma-cza-parki-narodowe-yu7i50xdg8x2ghwx
                • 10 kwietnia w Szkołe Podstwowej w Rzepedzi odbył się gminny konkurs, który miał wyłonić wśród uczniów mistrza języka angielskiego. W szranki stanęli uczniowie z Rzepedzi, Komańczy i Nowego Łupkowa. Naszą szkołe reprezentowali: Kamila Szczepaniak, Bartosz Szelast, Ewa Wasylów, Kamila Chwaściak, Bartosz Szczepaniak, Michał Herbut, ....
                  • 11 kwietnia obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. To już 84. rocznica opublikowania przez Niemcy informacji o odkryciu na terenach byłego ZSRR masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.Sowiecka policja polityczna zamordowała blisko 22 tysiące obywateli Rzeczypospolitej

                    Uczniowie w montażu słowno- muzycznym przypomnieli nam o tych tragicznych wydarzeniach.

                    Uczniowska delegacja złożyła kwiaty pod Dębem Katyńskim, który upamiętnia aspiranta Stanisława Irlę urodzonego w Komańczy, a zamordowanego w Miednoje w 1940 r.

                    Na przebiegiem uroczystości czuwali nauczyciele: Jarosław Szachmat i Elżbieta Dołżycka.
                    • 11 kwietnia uczniowie klas 4 -8 wzięli udział w warsztatach, które poprowadziła pani IIona Adamskam - organizatorka wielu akcji charytatywnych i społecznych, pomysłodawczyni ogólnopolskiej kampanii NIE HEJTUJĘ-MOTYWUJĘ pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości.

                      Uczniowie poznali historię pani Ilony, która sama w szkole doświadczyła hejtu i z jego negatywnymi konsekwencjami mierzyła się przez wiele lat już w dorosłym życiu. Pani Ilona zwróciła uwagę na negatywne i bolesne konsekwencję hejtu oraz odpowiedzialność za słowa, którymi łatwo możemy skrzywdzić innych.Przypomniała jakie mogą być przyczyny i konsekwencje hejtu oraz jak ważne jest, by osoby, które go doświadczyły, szukały pomocy.

                      Zamiast hejtować innych warto rozwijać pasje i talenty oraz pracować nad poczuciem własnej wartości.
                      • 4 kwietnia chętni uczniowie wybrali się do Areny Sanok na rewię na lodzie - Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza.Wszystkich zachwyciła lodowa opowieść oparte na motywach baśni Bolesława Leśmiana.
                        • 23 listopada odbyło się uroczyste pasowanie na czytelników uczniów klasy pierwszej. Podczas spotkania najmłodsi, oglądając teatrzyk kamishibai, wysłuchali historii o tym, co się dzieje nocą w bibliotece. Była ona wstępem do trzech zadań, którym musieli sprostać nasi kandydaci na czytelników.
                          • 21 marca obchodzony jest Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Nasza szkoła także włączyła się w obchody tego święta. Spora grupa naszych uczniów założyła kolorowe skarpetki (nie do pary), chcąc okazać swoją otwartość wobec osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym wobec osób z zespołem Downa. Na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka, z której można się dowiedzieć jak powstaje trisomia 21, a także pozn
                            • Za nami kolejny turniej karate WINGS CUP w Mielcu. Uczestniczyło w nim ponad 600 zawodników z 38 ośrodków. Sekcja komaniecka wywalczyła dwa srebrne medale: Jowita Pawłowska i Wiktor Michalik. Nasi zawodnicy po ciężkich walkach tym razem poza podium. Wytrwałości i woli walki gratulujemy: Zuzie Caban, Ani Berezniak, Lenie Kopylec, Marlenie Derkacz i Lenie Opalińskiej.
                              • Miło nam poinformować, że Ewa Wasylów, uczennica klasy 6 wzięła udział w konkursie plastycznym "Spotkania ze sztuką" zorganizowanym przez Fundację PGE i osiągnęła wielki sukces. Zadaniem konkursowym było przedstawienie przez uczestnika własnej interpretacji wybranego obrazu Józefa Chełmońskiego. Ewa do konkursu zgłosiła swoją interpretację obrazu "Dojeżdżacz", który został namalowany przez artystę w 1907 r. a obecnie znajduje się w zbiorach Muzeu
                                • Quiz został przygotowany w aplikacji wordwall. Zawierał 10 popularnych zwiąków frazeologicznych, w których pojawia się słowo woda. Zadanie uczniów polegało na wskazniu właściwego znaczenia każdego z wyrażeń lub zwrotów. Wyzwanie podjęło 11 uczniów. Zwycięstwo wywalczył Bartosz Szelast z klasy VII, który udzielił prawidłowych odpowiedzi w rekordowym czasie 22 sekund. Gratulujemy!
                                  • 12 marca uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w spotkaniu poświęconym recyklingowi i właściwej segregacji śmieci, które poprowadziła pani Agata Oskarbska. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne są nawyki właściwej domowej segregacji, by zużyte produkty ponownie można było przetworzyć i wykorzystać. Uświadomili sobie również, że dzięki recyklingowi zmniejszamy zużycie surowców, których zasoby są ograniczone i emisję szkodliwych substancji do środowiska. Dbamy o swoje zdrowie oraz o środowisko, które pozostawimy przyszłym pokoleniom.
                                    • Pani Dorota Kołodziej, nasza wuefistka i wychowawczyni klasy 4, uczestniczyła w niezwykłym wydarzeniu - Pierwszym Maratonie Fitnessu z Gwiazdami Sportu, zorganizowanym przez Rzeszowski Dom Kultury we współpracy z Rzeszowskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Impreza okazał się strzałem w dziesiątkę dla wszystkich miłośników aktywnego trybu życia. Pani Dorota i 250 niesamowitych kobiet z pasją i zaangażowaniem przez 6 godzin próbowały swoich sił w różnorodnych dyscyplinach, takich jak tabata, piloxing, aerobik, zumba i stretching z relaksacją. To było prawdziwe doświadczenie dla ciała i duszy!
                                      • 8 marca obchodziliśmy w bibliotece Dzień Kobiet. Chętni uczniowie klas 4-8, którzy odwiedzili bibliotekę, mogli wziąć udział w zabawie pt. "Książka jest kobietą"

                                        Uczniowie wybierali dowolną książkę z półki i zamieniali jeden wyraz z tytułu na słowo KOBIETA. Zapisywali go na karteczce, a karteczkę przyklejali w odpowiednim miejscu na okładce książki. Pomysł cieszył się dużym zainteresowaniem, co zaowocowało powstaniem wielu nowych, nietypowych tytułów książkowych. Zobaczcie te najzabawniejsze :-)
                                            • W tym roku szkolnym w punkcie przedszkolnym nasi najmłodsi uczniowie biorą udział w niezwykłym projekcie, któremu patronuje Miś Kalinka. 13 października pluszak, wybrany i nazwany przez przedszkolaków, wyruszył w niezwykłą czytelniczą przygodę - podczas weekendu odwiedza domy dzieci i słucha bajek, które czytają im rodzice.
                                              • 24 lutego odbyły się zawody karate kyokushin - Turniej Dzieci o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Lesko. Z sekcji komanieckiej wzięło udział dziewięcioro zawodników, zdobywając 5 złotych i 4 srebrne medale.
                                                • 15 lutego odwiedziła szkolną bibliotekę grupa przedszkolna. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, czym jest biblioteka i jak należy dbać o wypożyczone książki. Wysłuchały też historii o Marcie i jej wuju Damazym, który skonstruował poszukiwacz skarbów. Nasi mali goście podobnie jak Marta, opowiadali o tym, co jest dla nich największym skarbem. Dzieci rysowały skarby i szczelnie zapięczętowały jej w kopertach origami. Na koniec każdy mógł obejrzeć książki poświęcone życiu zwierząt. Lektura książek dostarczyła przedszkolakom najwięcej emocji:-)
                                                  • 15 lutego uczniowie klasy IV i V spotkali się z pracownikami Nadleśnictwa Komańcza z okazji Dnia dokarmiania zwierzyny leśnej. Dzieci dowiedziały się jak prawidłowo dokarmiać ptaki oraz rozpoznawały tropy zwierząt. Leśną wyprawę zwieńczyło ognisko z pyszną kiełbaską i herbatą.
                                                    • "Pomyśl sobie, że gdzieś tam żyje sobie zupełnie obcy człowiek, który wie całkiem sporo na twój temat. Wie na przykład: jak się nazywasz, gdzie mieszkasz, jak wyglądasz, jaki jest twój telefon i adres mailowy, jaki jest numer twojego dowodu osobistego, jakie choroby przeszedłeś, ile zarabiasz, w co wierzysz, kogo kochasz, jaki jest adres IP twojego komputera. Skąd to wie? Od ciebie. Część dostał wtedy kiedy zakładałeś konto w jakimś portalu, serw
                                                        • Konkurs z okazji Dnia Ziemi
                                                          • Konkurs z okazji Dnia Ziemi

                                                            22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. W związku z tym w naszej szkole odbędą się różne akcje uświadamiające, dlaczego powinniśmy inwestować w naszą planetę. Jednym z wydarzeń będzie konkurs ze znajomości mapy fizycznej świata, który odbędzie się 20.04.2023 r. W linku dostępne są pomocne materiały oraz szczegółowe informacje.

                                                        • Konkurs "Trzymaj formę!"
                                                          • Konkurs "Trzymaj formę!"

                                                            Trzymaj formę! to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia polegająca na zbilansowanym odżywianiu się połączonym z regularną aktywnością fizyczną. 7 marca odbył się etap szkolny konkursu. Ośmioro uczniów naszej szkoły rozwiązywało test online, który składał się z 40 pytań wybranych losowo przez system komputerowy, zupełnie innych dla każdego ucznia.

                                                            Uczennica klasy ósmej - Agnieszka Kucap zakwalifikowała się do etapu powiatowego konkursu, który odbędzie się 28 kwietnia w PSSE w Sanoku. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

                                                        • Podziękowania z Islandii
                                                          • Podziękowania z Islandii

                                                            W listopadzie klasa 3 wzięła udział w akcji ogłoszonej przez Bibliotekę Publiczną w mieście Hafnarfjordur w Islandii. Projekt związany był z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i polegał na nagraniu krótkiego spotu do polskich rówieśników mieszkających i uczących się w tym kraju. Z nadesłanych materiałów miał zostać zmontowany jeden film i rozpropagowany w tamtejszych mediach. Przekaz spotu miał na celu zapewnić polskie dzieci mieszkające za granicą, że nasza szkoła jest otwarta na wszystkich i znajdzie się w niej miejsce dla każdego.

                                                            W tym tygodniu otrzymaliśmy podziękowania z Biblioteki w Hafnarfjordur oraz Ambasady RP z siedzibą w Reykjaviku. Cieszymy się, że mogliśmy stać się częścią tego przedsięwzięcia.

                                                            W galerii można zobaczyć kilka zdjęć miasta Hafnarfjordur.

                                                        •  Przystanek Szwecja!
                                                          • Przystanek Szwecja!

                                                            Każdego roku 2 kwietnia, w dniu urodzin Andersena, obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

                                                            W związku z tym świętem nasza biblioteka wzięła udział w Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci z Europe Direct Rzeszów. Przystanek Szwecja!

                                                        • "Młodzież zapobiega pożarom" - eliminacje gminne
                                                          • "Młodzież zapobiega pożarom" - eliminacje gminne

                                                            3 kwietnia uczniowie klasy 4. i 7. wzięli udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Eliminacje gminne odbyły się w Szkole Podstawowej w Rzepedzi. W kategorii klas I-IV uczniowie naszej szkoły zdobyli trzy pierwsze miejsca:

                                                            I miejsce - Michał Duszatyński

                                                            II miejsce - Paweł Baj

                                                            III miejsce - Karol Dołżycki

                                                            Kategoria klas V-VIII

                                                            III miejsce - Anastasia Konyk

                                                            Gratulujemy:-)

                                                            Z testem wiedzy pożarniczej zmierzyli się również uczniowie: Jan Babiak, Anna Berezniak, Borys Gerent, Michał Jurkowski, Tymon Kołodziej, Michał Mika, Jowita Petryszak i Patrycja Kułak.

                                                        • 2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
                                                          • 2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

                                                            2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

                                                            Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym spowodowanym nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Zaburzenia pojawiają się w następujących obszarach: interakcje społeczne, komunikowanie się, zachowania, zainteresowania i aktywności.

                                                            Zainteresowanych odsyłam do krótkich, mądrych filmów i zestawienia objawów autyzmu w dalszej części artykułu.

                                                            https://www.youtube.com/watch?v=iY10l7pbe2o

                                                            https://www.youtube.com/watch?v=IVbkH6o-PfA

                                                        • Mistrz wiedzy SKO
                                                          • Mistrz wiedzy SKO

                                                            Uczniowie klasy II i III rozwiązywali test z zakresu wiedzy zdrowego stylu życia, oszczędzania, cyberbezpieczeństwa oraz pierwszej pomocy. W klasie II Dyplom Mistrza Wiedzy SKO zdobyła Melania Tabor. Mistrzem Wiedzy SKO w klasie III został Mateusz Szelast. Gratulujemy!

                                                            Nad uczniami czuwała pani Leokadia Magierowska, opiekunka SKO.

                                                        • Gramatyczny MasterChef
                                                          • Gramatyczny MasterChef

                                                            30 marca uczniowie klasy VI utrwalali wiedzę ze znajomości części mowy. Zrobili to w nietypowy sposób. Wzięli udział w klasowej edycji Gramatycznego MasterChefa. W "kulinarnych "zmaganiach" rywalizowały dwa zespoły.Jeden przygotowywał pizzę, której składnikami były odmienne części mowy, drugi dobierał części mowy nieodmienne. Składniki do gramatycznej spiżarni przyniósł wcześniej każdy z uczniów. Były to karteczki z przykładami różnych części mowy.

                                                            Pizze smakowały wyśmienicie, choć nie obyło się bez małych kulinarnych wpadek:-)

                                                        • Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów
                                                          • Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów

                                                            W tym roku nasza szkoła przystąpiła do programu "Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów" . W związku z tym uczniowie klasy 7 i 8 uczestniczyli w zajęciach w muzeum przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych. Podczas zajęć kameralnych poznali wiele gatunków roślin i zwierząt, dowiedzieli się, z jakich skał zbudowane są Bieszczady, jakie występują tu piętra klimatyczno- roślinne i zbiorowiska roślinności.Część zajęć odbyła się na nowoczesnej ekspozycji muzealnej.

                                                        • Rekolekcje wielkopostne
                                                          • Rekolekcje wielkopostne

                                                            23 marca odbyły się w szkole rekolekcje wielkopostne, w których uczestniczyli chętni uczniowie. Nauce rekolekcyjnej towarzyszył film, a zwieńczyła je msza św. Spotkanie z młodzieżą poprowadził ksiądz Karol Wandas. Na uczniami czuwali również ksiądz Adam Liwacz oraz siostra Agnieszka.

                                                        • Międzyszkolny konkurs na lapbook o atrakcjach turystycznych w Gminie Komańcza
                                                          • Międzyszkolny konkurs na lapbook o atrakcjach turystycznych w Gminie Komańcza

                                                            Zapraszamy chętnych uczniów ze szkół na terenie Gminy Komańcza do uddziału w międzyszkolnym konkursie na lapbook przedstawiający atrakcje turystyczne najbliższej okolicy.

                                                            Regulamin konkursu na lapbook „Atrakcje turystyczne w Gminie Komańcza”

                                                            I. Organizator.

                                                            Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstwowa im. Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy.

                                                            II. Cele konkursu:

                                                            1. Kształtowanie wyobraźni uczniów poprzez tworzenie różnorodnych prac na określony temat.
                                                            2. Szerzenie wiedzy o atrakcjach turystycznych najbliższej okolicy.
                                                            3. Budowanie wspólnoty, przynależności do lokalnego społeczeństwa.
                                                            4. Zdobycie i poszerzenie przez dzieci i młodzież wiedzy na temat alternatywnych form spędzania czasu wolnego.
                                                        • Znamię? Znam je!
                                                          • Znamię? Znam je!

                                                            W tym roku szkolnym nasza szkoła dołączyła do programu profilaktyki czerniaka. Jak czytamy w materiałach promujących akcję: "Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek pigmentowych wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowych. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej. Czerniak charakteryzuje się bardzo agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. To oznacza, że czerniak szybko przechodzi z choroby miejscowej (rozwijającej się w jednym miejscu na skórze) w postać rozsianą tzw. uogólnioną. Czerniak nie tylko rozrasta się na powierzchni skóry, ale co groźniejsze wrasta w głąb skóry i gdy przejdzie barierę skóry (ma wtedy ok. 1 mm głębokości) dostaje się do naczyń krwionośnych, a następnie za ich pomocą przedostaje się do całego organizmu. Czasem wystarczą 3 miesiące, aby czerniak zaatakował cały organizm." Uczniowie klas 5- 8 na lekcjach wychowaczych, a uczniowi klas 7 i 8 dodatkowo na lekcjach biologii i kółku przyrodniczym zapoznali się z czynnikami wywołującymi czerniaka, dowiedzieli się, na jakie cechy znamion szczególnie zwracać uwagę i jak można zapobiegać nowotworom skóry. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne, a na korytarzu powstała gazetka.

                                                        • Pierwszy dzień wiosny na wesoło:-)
                                                          • Pierwszy dzień wiosny na wesoło:-)

                                                            20 marca uczniowie z samorządu szkolnego przygotowali dla naszych nauczycieli niespodziankę - turniej, w którym rywalizowali o tytuł "Superwychowawcy". Każdy miał do wykonania nietuzinkowe zadanie, któremu musiał sprostać.Rywalizujących nauczycieli oceniało uczniowskie jury.

                                                            Do walki swoich wychowawców zagrzewali uczniowie. I oni byli oceniani, tym razem przez jury, w którym zasiadła pani dyrektor, Maria Grabek, pan Łukasz Żobrowski oraz pani Krysia Malisz - Krukowska. Każda klasa przygotowała się do kibicowania; wykonała transparenty, przyniosła rekwizyty i wymyśliła zabawne slogany.

                                                            Rywalizacja między nauczycielami oraz klasami była pełna pozytywnych emocji. Tytuł "Superwychowawcy" zdobyła pani Elżbieta Dołżycka - wychowawczyni klasy 1. W strefie kibica najlepiej zaprezentowały się zerówka, klasa druga oraz piątoklasiści.

                                                            Gratulujemy zwycięzcom!

                                                        • Wycieczka klasy VI i VII
                                                          • Wycieczka klasy VI i VII

                                                            14 marca uczniowie klasy 6. i 7. uczestniczyli w wycieczce do Sanoka. Najpierw spędzili dwie godziny na lodowisku, gdzie jedni dopiero uczyli się, a inni szlifowali umiejętność jazdy na łyżwach.Potem udali się do SDK na seans filmowy "Asteriks i Obeliks. Imperium smoka". Na koniec już w drodze powrotnej wstąpili do McDonald's na małe co nieco;-)

                                                        • Jak powstaje prąd?
                                                          • Jak powstaje prąd?

                                                            Dzieciaki z drugiej klasy wzięły udział w warsztatach laboratoryjnych, o tym jak powstaje prąd. Zajęcia popraowadziła pani Małgorzata Dołżycka. Uczniowie podłączali prąd oraz wytwarzali pioruny. Jeszcze raz dziękujemy pani Małgosi.

                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Godziny dzwonków

                                                      Czwartek 02.05.2024
                                                    • NASZA STRONA W JĘZYKU:

                                                          

                                                    • Galeria zdjęć

                                                        brak danych
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia