• W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie klasy VI, VII oraz III wzięli udział w akademii, w której przypomnieliśmy o okolicznościach uchwalenia polskiej konstytucji - pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Wierszom towarzyszyła piosenka i taniec z flagami.
        • Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w konkursie, podczas którego mogli wykazać się znajomością róznych form ochrony przyrody, szczególnie parków narodowych. Konkurs polegał na rozwiązaniu 30 zadań w aplikacji ,,Kahoot!". Pytania dotyczyły gatunków roślin lub zwierząt znajdujących się w logo parków narodowych, rozmieszczaenia parków narodowych na mapie Polski oraz parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody z najbliższej
          • Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody Światowego Dnia Ziemi, który w tym roku przebiegał pod hasłem: 'Planeta kontra plastik".

            Najmłodsi pokolorowali kolorowankę, rozwiązywali zadania matematyczne , układali puzzle związane z naszą planetą oraz ćwiczyli zasady prawidłowej segregacji odpadów. Starsi uczniowie projektowali i wykonywali plakaty informujące, jak można zapobiec zmianom klimatu oraz ulotki o zanieczyszczeniach powietrza.
            • 19 kwietnia z inicjatywy samorządu szkolnego odbył się w naszej szkole konkurs "Mam talent". Wzięło w nim udział 13 utalentowanych uczniów od zerówki po klasę 7. Swoje umiejętności wokalne, plastyczne i sportowe zaprezentowali: Alicja Być, Nikola Krzesińska, Alicja Szelast, Kornelia Hulicka, Maja Szelast, Aleksandra Ferenc, Olaf Kołodziej, Antek Czenczek, Zofia Socńska, Oskar Czekaj, Sophia Farnessi, Adriana Klimasz oraz Fabian Wacławski.
              • Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi zachęcamy uczniów klas 5-8 do udziału w konkursie "Parki Narodowe Polski". Wszystkie potrzebne materiały oraz regulamin konkursu dostępne są w pod linkiem https://padlet.com/mariaslazyk1/konkurs-sp-koma-cza-parki-narodowe-yu7i50xdg8x2ghwxhttps://padlet.com/mariaslazyk1/konkurs-sp-koma-cza-parki-narodowe-yu7i50xdg8x2ghwx
                • 10 kwietnia w Szkołe Podstwowej w Rzepedzi odbył się gminny konkurs, który miał wyłonić wśród uczniów mistrza języka angielskiego. W szranki stanęli uczniowie z Rzepedzi, Komańczy i Nowego Łupkowa. Naszą szkołe reprezentowali: Kamila Szczepaniak, Bartosz Szelast, Ewa Wasylów, Kamila Chwaściak, Bartosz Szczepaniak, Michał Herbut, ....
                  • 11 kwietnia obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. To już 84. rocznica opublikowania przez Niemcy informacji o odkryciu na terenach byłego ZSRR masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.Sowiecka policja polityczna zamordowała blisko 22 tysiące obywateli Rzeczypospolitej

                    Uczniowie w montażu słowno- muzycznym przypomnieli nam o tych tragicznych wydarzeniach.

                    Uczniowska delegacja złożyła kwiaty pod Dębem Katyńskim, który upamiętnia aspiranta Stanisława Irlę urodzonego w Komańczy, a zamordowanego w Miednoje w 1940 r.

                    Na przebiegiem uroczystości czuwali nauczyciele: Jarosław Szachmat i Elżbieta Dołżycka.
                    • 11 kwietnia uczniowie klas 4 -8 wzięli udział w warsztatach, które poprowadziła pani IIona Adamskam - organizatorka wielu akcji charytatywnych i społecznych, pomysłodawczyni ogólnopolskiej kampanii NIE HEJTUJĘ-MOTYWUJĘ pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości.

                      Uczniowie poznali historię pani Ilony, która sama w szkole doświadczyła hejtu i z jego negatywnymi konsekwencjami mierzyła się przez wiele lat już w dorosłym życiu. Pani Ilona zwróciła uwagę na negatywne i bolesne konsekwencję hejtu oraz odpowiedzialność za słowa, którymi łatwo możemy skrzywdzić innych.Przypomniała jakie mogą być przyczyny i konsekwencje hejtu oraz jak ważne jest, by osoby, które go doświadczyły, szukały pomocy.

                      Zamiast hejtować innych warto rozwijać pasje i talenty oraz pracować nad poczuciem własnej wartości.
                      • 4 kwietnia chętni uczniowie wybrali się do Areny Sanok na rewię na lodzie - Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza.Wszystkich zachwyciła lodowa opowieść oparte na motywach baśni Bolesława Leśmiana.
                        • 23 listopada odbyło się uroczyste pasowanie na czytelników uczniów klasy pierwszej. Podczas spotkania najmłodsi, oglądając teatrzyk kamishibai, wysłuchali historii o tym, co się dzieje nocą w bibliotece. Była ona wstępem do trzech zadań, którym musieli sprostać nasi kandydaci na czytelników.
                          • 21 marca obchodzony jest Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Nasza szkoła także włączyła się w obchody tego święta. Spora grupa naszych uczniów założyła kolorowe skarpetki (nie do pary), chcąc okazać swoją otwartość wobec osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym wobec osób z zespołem Downa. Na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka, z której można się dowiedzieć jak powstaje trisomia 21, a także pozn
                            • Za nami kolejny turniej karate WINGS CUP w Mielcu. Uczestniczyło w nim ponad 600 zawodników z 38 ośrodków. Sekcja komaniecka wywalczyła dwa srebrne medale: Jowita Pawłowska i Wiktor Michalik. Nasi zawodnicy po ciężkich walkach tym razem poza podium. Wytrwałości i woli walki gratulujemy: Zuzie Caban, Ani Berezniak, Lenie Kopylec, Marlenie Derkacz i Lenie Opalińskiej.
                              • Miło nam poinformować, że Ewa Wasylów, uczennica klasy 6 wzięła udział w konkursie plastycznym "Spotkania ze sztuką" zorganizowanym przez Fundację PGE i osiągnęła wielki sukces. Zadaniem konkursowym było przedstawienie przez uczestnika własnej interpretacji wybranego obrazu Józefa Chełmońskiego. Ewa do konkursu zgłosiła swoją interpretację obrazu "Dojeżdżacz", który został namalowany przez artystę w 1907 r. a obecnie znajduje się w zbiorach Muzeu
                                • Quiz został przygotowany w aplikacji wordwall. Zawierał 10 popularnych zwiąków frazeologicznych, w których pojawia się słowo woda. Zadanie uczniów polegało na wskazniu właściwego znaczenia każdego z wyrażeń lub zwrotów. Wyzwanie podjęło 11 uczniów. Zwycięstwo wywalczył Bartosz Szelast z klasy VII, który udzielił prawidłowych odpowiedzi w rekordowym czasie 22 sekund. Gratulujemy!
                                  • 12 marca uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w spotkaniu poświęconym recyklingowi i właściwej segregacji śmieci, które poprowadziła pani Agata Oskarbska. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne są nawyki właściwej domowej segregacji, by zużyte produkty ponownie można było przetworzyć i wykorzystać. Uświadomili sobie również, że dzięki recyklingowi zmniejszamy zużycie surowców, których zasoby są ograniczone i emisję szkodliwych substancji do środowiska. Dbamy o swoje zdrowie oraz o środowisko, które pozostawimy przyszłym pokoleniom.
                                    • Pani Dorota Kołodziej, nasza wuefistka i wychowawczyni klasy 4, uczestniczyła w niezwykłym wydarzeniu - Pierwszym Maratonie Fitnessu z Gwiazdami Sportu, zorganizowanym przez Rzeszowski Dom Kultury we współpracy z Rzeszowskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Impreza okazał się strzałem w dziesiątkę dla wszystkich miłośników aktywnego trybu życia. Pani Dorota i 250 niesamowitych kobiet z pasją i zaangażowaniem przez 6 godzin próbowały swoich sił w różnorodnych dyscyplinach, takich jak tabata, piloxing, aerobik, zumba i stretching z relaksacją. To było prawdziwe doświadczenie dla ciała i duszy!
                                      • 8 marca obchodziliśmy w bibliotece Dzień Kobiet. Chętni uczniowie klas 4-8, którzy odwiedzili bibliotekę, mogli wziąć udział w zabawie pt. "Książka jest kobietą"

                                        Uczniowie wybierali dowolną książkę z półki i zamieniali jeden wyraz z tytułu na słowo KOBIETA. Zapisywali go na karteczce, a karteczkę przyklejali w odpowiednim miejscu na okładce książki. Pomysł cieszył się dużym zainteresowaniem, co zaowocowało powstaniem wielu nowych, nietypowych tytułów książkowych. Zobaczcie te najzabawniejsze :-)
                                            • W tym roku szkolnym w punkcie przedszkolnym nasi najmłodsi uczniowie biorą udział w niezwykłym projekcie, któremu patronuje Miś Kalinka. 13 października pluszak, wybrany i nazwany przez przedszkolaków, wyruszył w niezwykłą czytelniczą przygodę - podczas weekendu odwiedza domy dzieci i słucha bajek, które czytają im rodzice.
                                              • 24 lutego odbyły się zawody karate kyokushin - Turniej Dzieci o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Lesko. Z sekcji komanieckiej wzięło udział dziewięcioro zawodników, zdobywając 5 złotych i 4 srebrne medale.
                                                • 15 lutego odwiedziła szkolną bibliotekę grupa przedszkolna. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, czym jest biblioteka i jak należy dbać o wypożyczone książki. Wysłuchały też historii o Marcie i jej wuju Damazym, który skonstruował poszukiwacz skarbów. Nasi mali goście podobnie jak Marta, opowiadali o tym, co jest dla nich największym skarbem. Dzieci rysowały skarby i szczelnie zapięczętowały jej w kopertach origami. Na koniec każdy mógł obejrzeć książki poświęcone życiu zwierząt. Lektura książek dostarczyła przedszkolakom najwięcej emocji:-)
                                                  • 15 lutego uczniowie klasy IV i V spotkali się z pracownikami Nadleśnictwa Komańcza z okazji Dnia dokarmiania zwierzyny leśnej. Dzieci dowiedziały się jak prawidłowo dokarmiać ptaki oraz rozpoznawały tropy zwierząt. Leśną wyprawę zwieńczyło ognisko z pyszną kiełbaską i herbatą.
                                                    • "Pomyśl sobie, że gdzieś tam żyje sobie zupełnie obcy człowiek, który wie całkiem sporo na twój temat. Wie na przykład: jak się nazywasz, gdzie mieszkasz, jak wyglądasz, jaki jest twój telefon i adres mailowy, jaki jest numer twojego dowodu osobistego, jakie choroby przeszedłeś, ile zarabiasz, w co wierzysz, kogo kochasz, jaki jest adres IP twojego komputera. Skąd to wie? Od ciebie. Część dostał wtedy kiedy zakładałeś konto w jakimś portalu, serw
                                                        • Czwartacy listy piszą ...
                                                          • Czwartacy listy piszą ...

                                                            Wydaje się, że w obecnych czasach pisanie listów tradycyjnych przeszło już dawno do lamusa, bo zastąpiły je listy elektroniczne. Nic bardziej mylnego. Żaden videochat nie zastąpi osobistego spotkania twarzą w twarz, tak samo żaden SMS, komunikator czy mejl nie zastąpi tradycyjnie napisanego listu.To właśnie ręczne pisanie listów uczy poprawnego budowania zdań, pięknego wyrażania siebie, poprawia umiejętności motoryczne.Czas oczekiwania na list wyrabia cierpliwość, a radość z otwarcia listu jest nieporównywalnie większa niż w przypadku mejla.

                                                            Te wszystkie zalety tradycyjnej korespondencji sprawiły, że w środę,13 marca, uczniowie klasy 4 w ramach lekcji języka polskiego udali się na pocztę, by wysłać napisane przez siebie listy. Wcześniej każdy wylosował kolegę lub koleżankę - adresata lub adresatkę swojego listu.

                                                            Listy zostały wysłane.Teraz wystarczy cierpliwie czekać na wizytę listonosza:-)

                                                        • PROGRAM DLA SZKÓŁ koordynowany przez KOWR
                                                          • PROGRAM DLA SZKÓŁ koordynowany przez KOWR

                                                            Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

                                                            Przypominamy Państwu, iż nasza szkoła uczestniczy w obecnym roku szkolnym w unijnym Programie dla szkół, który jest realizowany przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Jest to program edukacyjny, dzięki któremu w atrakcyjny sposób dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania. Regularnie spożywają w szkole dostarczane im owoce, warzywa, mleko i produkty mleczne oraz realizują w ramach programu działania edukacyjne.

                                                        • O powstaniu styczniowym nieco inaczej
                                                          • O powstaniu styczniowym nieco inaczej

                                                            3 marca chętni uczniowie uczestniczyli w pokazie historycznym Powstanie styczniowe przygotowanym przez grupę Rekonstrukto historia eksperymentalna.Prowadzący w obrazowy sposób przypomnieli okoliczności rozbiorów i przyczyny wybuchu powstania styczniowego. Uczniowie zapoznali się z powstańczym umundurowaniem, różnymi rodzajami broni oraz poznali ciekawostki związane z tym okresem w historii.Na koniec ci najodważniejsi zostali przeszkoleni z musztry:-)

                                                        • Gołąbek Pokoju
                                                          • Gołąbek Pokoju

                                                            24 lutego, w 1. rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, nasza szkoła przystąpiła do akcji solidarności z narodem ukraińskim. Wykonaliśmy z papieru gołąbka pokoju i spotkaliśmy się na apelu, aby symbolicznie zjednoczyć się z Ukrainą.

                                                        • Polonistki na tropie... wyniki konkursu
                                                          • Polonistki na tropie... wyniki konkursu

                                                            Wyniki szkolnego konkursu

                                                            Polonistki na tropie Mistrza Frazeologii

                                                            23 lutego uczniowie klas 4-8 zmierzyli się z testem frazeologicznym. Test zawierał 9 pytań, w których uczniowie mogli wykazać się znajomością frazeologizmów z języka potocznego oraz Biblii i Mitologii.

                                                            Uczeń mógł uzyskać maksymalnie 49 punktów.

                                                            Jury w składzie: Maria Grabek, Irena Koczera, Jolanta Kudlik, ogłasza wyniki frazeologicznej rywalizacji:

                                                            I miejsce i zaszczytny tytuł Mistrzyni Frazeologii przypadł

                                                            Weronice Grodzińskiej (45p.), uczennicy klasy 8. GRATULUJEMY!

                                                        • Dzień Myśli Braterskiej 2023
                                                          • Dzień Myśli Braterskiej 2023

                                                            W piątek, 24 lutego, część 26 Drużyny Harcerskiej działającej przy naszej szkole wzięła udział w Dniu Myśli Braterskiej w Sanoku. Harcerze spotkali się najpierw na obrzędowym ognisku nad Sanem, a następnie udali do hufca na dalsze świętowanie. Była możliwość grania i śpiewania, wzięcia udziału w turnieju gier planszowych, familiadzie oraz konkursie układania puzzli na czas. Miłośnicy kina mogli spędzić wieczór, oglądając trzy propozycje filmowe. Spotkanie w Sanoku było okazją do wymiany doświadczeń oraz integracji środowisk harcerskich. Dziękujemy drużynie ze Strachociny za wspólnie spędzony czas.

                                                        • Najmłodsi w bibliotece
                                                          • Najmłodsi w bibliotece

                                                            22 lutego bibliotekę odwiedzili przedszkolacy wraz ze swoimi paniami. Dzieci realizowały temat, w którym zapoznawały się z zawodem bibliotekarza i sposobami korzystania z biblioteki.

                                                            W bibliotece wysłuchały bajki o psie Marudku, którą obejrzały w teatrzyku kamishibai. Najmłodsi dowiedzieli się, jak dbać o książki i jakie są zadania szkolnej biblioteki. Na koniec każdy mógł obejrzeć bogato ilustrowanie książeczki o zwierzętach:-)

                                                        • Na tropie zimowych ciekawostek przyrodniczych
                                                          • Na tropie zimowych ciekawostek przyrodniczych

                                                            W poniedziałek, 22 lutego, uczniowie klasy czwartej w ramach realizacji programu "Moje Bieszczady" wzięli udział w zajęciach w terenie. Okazało się, że w najbliższej okolicy szkoły można było spotkać tropy lisa, jelenia, sarny i zająca. Zima to również najlepsza pora roku do obserwacji porostów. Porosty z plechą krzaczkowatą i liściastą świadczą o dobrej jakości powietrza. Okazuje się, że w okolicy szkoły jest czyste powietrze, na co wskazuje bogactwo porostów. Na koniec uczestnicy zajęć uczyli się, jak rozpoznać drzewa po pąkach, co wcale nie było łatwym zadaniem.

                                                        • Jaskinie krasowe
                                                          • Jaskinie krasowe

                                                            Uczniowie klasy 5 na lekcji geografii o Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej wykonali proste modele jaskiń krasowych. Krasowienie to proces rozpuszczania skał wapiennych przez wodę zawierającą dwutlenek węgla. W wyniku procesu powstają bardzo ciekawe formy, których nazwy - stalaktyt, stalagmit, stalagnat i ostaniec mogą wydawać się trudne do zapamiętania. Uczniowie wykonując samodzielnie projekty w aktywny sposób przyswoili trudne pojęcia.

                                                        • Polonistki na tropie...
                                                          • Polonistki na tropie...

                                                            21 lutego przypada

                                                            Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

                                                            W związku z tym świętem polonistki naszej szkoły

                                                            wyruszają z misją wytropienia wśród uczniów Szkolnego Mistrza Frazeologii.

                                                            W tym tygodniu na jednej z lekcji języka polskiego zmierzycie się z testem frazeologicznym.

                                                            Uczeń, który uzyska najwięcej punktów, zdobędzie zaszczytny tytuł Mistrza oraz ocenę celującą z przedmiotu.Zdobywcy 2. i 3. miejsca zostaną nagrodzeni ocenami bardzo dobrymi.

                                                        • Dyskoteka karnawałowa
                                                          • Dyskoteka karnawałowa

                                                            14 lutego odbył się w szkole bal walentynkowy zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. W godzinach przedpołudniowych bawiły się przedszkolaki oraz klasy I-III, a po południu klasy IV-VIII. Dzięki wypożyczonym na ten dzień iluminacjom zabawa była bardziej atrakcyjna. Duże podziękowania składamy na ręce Samorządu, który zachęcał do zabawy młodsze i starsze dzieci.

                                                        • Zbiórka pościeli - podziękowania
                                                          • Zbiórka pościeli - podziękowania

                                                            Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę zużytej pościeli do produkcji siatek maskujących na Ukrainę. Pościel została przekazana do punktu w Mokrym, gdzie jest farbowana, cięta i wiązana do siatek. Punkt produkcji siatek maskujących powstaje również w Komańczy w remizie OSP. Już od piątku 17.02, w ciągu tygodnia w godzinach popołudniowych, a w sobotę od rana będzie możliwośc włączenia się w tę formę pomocy walczącej Ukrainie. Wszyscy chętni do wykonywania siatek maskujących mile widziani. Zbiórka pościeli jest prowadzona nadal, można systematycznie dostarczać ją do szkoły. Potrzebna jest każda ilość. Organizatorzy zapewniają, że nadwyżki pościeli wraz z siatkami wykonanymi w Mokrym i Komańczy zostaną przekazane bezpośrednio na Ukrainę, gdzie potrzebna jest każda jej ilość.

                                                        • Wyjazd na spektakl i do Muzeum Historycznego
                                                          • Wyjazd na spektakl i do Muzeum Historycznego

                                                            13 lutego 2023 roku uczniowie klas VII i VIII wraz z opiekunkami wyjechali do Sanockiego Domu Kultury na spektakl teatralny pt. „Dziady II” i obejrzeli sztukę w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Przedstawienie przybliżyło widzom pogański obrzęd święta poświęconego zmarłym przodkom i pomogło zrozumieć przesłanie dzieła Adama Mickiewicza.Wcześniej uczniowie spędzili czas w Muzeum Historycznym, gdzie mieli okazję obejrzeć wystawę ikon, obrazów Zdzisława Beksińskiego oraz kolekcję uzbrojenia i ceramiki pokuckiej.

                                                        • Quiz walentynkowy - wyniki
                                                          • Quiz walentynkowy - wyniki

                                                            W quizie walentynkowym Jak dobrze znasz zakochane pary ze szkolnych lektur, mitów i baśni? wzięło udział 18 uczniów oraz 6 nauczycieli i pracowników szkoły.

                                                            Oto zwycięzcy w trzech kategoriach:

                                                            Klasy 4-6: Liliana Klimasz

                                                            Klasy 7-8: Dominik Derkacz

                                                            Nauczyciele i pracownicy szkoły: p. Maria Ślazyk

                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Godziny dzwonków

                                                      Czwartek 02.05.2024
                                                    • NASZA STRONA W JĘZYKU:

                                                          

                                                    • Galeria zdjęć

                                                        brak danych
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia
                                                    • Librus Synergia