• Miło nam poinformować, że Ewa Wasylów, uczennica klasy 7, zdobyła III miejsce w XXII edycji konkursu wojewódzkiego Moja miejscowość i region są piękne. Dziękujemy Ewie za talent, pasję i zaangażowanie w promowaniu kultury naszej Małej Ojczyzny.
          • Ósmoklasiści wzięli na warsztat Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego i nie była to zwykła lekcja! Poznając historię Alka, Rudego i Zośki, uczniowie przenieśli się w czasy okupowanej Warszawy i zobaczyli, jak młodzi ludzie potrafili walczyć z wrogiem — odważnie, ale i pomysłowo.

            Oprócz rozmów o przyjaźni, poświęceniu i trudnej codzienności, ósmoklasiści poznali też, jak wyglądał „mały sabotaż” w wykonaniu harcerzy. A na koniec na korytarzu powstał wyjątkowy mur — szare arkusze papieru pełne haseł, symboli i rysunków inspirowanych książką.

            Okazało się, że obowiązkowa lektura wcale nie musi być nudna — wystarczy odrobina kreatywności!
            • 26 marca 2025 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty przyrodnicze "Żywa lekcja przyrody". Uczniowie wszystkich klas mogli bezpośrednio obcować z wybranymi gatunkami gadów pod opieką specjalisty. Oprócz informacji o ich charakterystyce, uczestnicy dowiedzieli się, jak dbać o zwierzę w warunkach domowych oraz jakie ma ono specjalne potrzeby. Warsztaty łączyły naukę z zabawą, rozwijając empatię i ucząc odpowiedzialności oraz szacunku do każdego, nawet najmniejszego stworzenia.
              • 21 marca obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Zespołu Downa. W tym wyjątkowym dniu solidaryzowaliśmy się z osobami z zespołem Downa. Aby wyrazić swoje wsparcie, uczniowie założyli dwie różne skarpetki, co jest symbolem niedopasowania chromosomów, a zarazem pięknej unikalności każdej osoby. Dzięki temu gestowi mogliśmy pokazać, jak ważne jest zrozumienie i akceptacja dla wszystkich, niezależnie od różnic. Akcja odbyła się z inicjatywny samorządu szkolnego. Dziękujemy wszystkim, którzy się w nią zaangażowali:-)
                • Uczniowie klasy 4 wzięli udział w wyjątkowej akcji – na godzinie wychowawczej napisali listy do siebie z przyszłości. Każdy opisał swoje marzenia, zainteresowania i codzienne życie. Listy zostały zamknięte w metalowym kuferku i schowane w szkolnym sejfie. Otworzymy je dopiero za 4 lata, w maju 2029 roku, gdy będziemy już w 8 klasie.

                  Celem tej akcji jest zatrzymanie wspomnień, zastanowienie się nad swoimi marzeniami i zobaczenie, jak się zmienimy. Dzięki temu za kilka lat będziemy mogli sprawdzić, czy nasze plany się spełniły i jak bardzo dorastanie wpłynęło na nasze życie. W pudełku znalazł się także list naszej wychowawczyni, która również przyłączyła się do akcji.

                  To niezwykła podróż w czasie, która pomoże nam lepiej poznać siebie i przypomnieć sobie szkolne lata!
                    • Konkurs "Trzymaj formę!"
                      • Konkurs "Trzymaj formę!"

                        Trzymaj formę! to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia polegająca na zbilansowanym odżywianiu się połączonym z regularną aktywnością fizyczną. 7 marca odbył się etap szkolny konkursu. Ośmioro uczniów naszej szkoły rozwiązywało test online, który składał się z 40 pytań wybranych losowo przez system komputerowy, zupełnie innych dla każdego ucznia.

                        Uczennica klasy ósmej - Agnieszka Kucap zakwalifikowała się do etapu powiatowego konkursu, który odbędzie się 28 kwietnia w PSSE w Sanoku. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

                    • Podziękowania z Islandii
                      • Podziękowania z Islandii

                        W listopadzie klasa 3 wzięła udział w akcji ogłoszonej przez Bibliotekę Publiczną w mieście Hafnarfjordur w Islandii. Projekt związany był z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i polegał na nagraniu krótkiego spotu do polskich rówieśników mieszkających i uczących się w tym kraju. Z nadesłanych materiałów miał zostać zmontowany jeden film i rozpropagowany w tamtejszych mediach. Przekaz spotu miał na celu zapewnić polskie dzieci mieszkające za granicą, że nasza szkoła jest otwarta na wszystkich i znajdzie się w niej miejsce dla każdego.

                        W tym tygodniu otrzymaliśmy podziękowania z Biblioteki w Hafnarfjordur oraz Ambasady RP z siedzibą w Reykjaviku. Cieszymy się, że mogliśmy stać się częścią tego przedsięwzięcia.

                        W galerii można zobaczyć kilka zdjęć miasta Hafnarfjordur.

                    •  Przystanek Szwecja!
                      • Przystanek Szwecja!

                        Każdego roku 2 kwietnia, w dniu urodzin Andersena, obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

                        W związku z tym świętem nasza biblioteka wzięła udział w Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci z Europe Direct Rzeszów. Przystanek Szwecja!

                    • "Młodzież zapobiega pożarom" - eliminacje gminne
                      • "Młodzież zapobiega pożarom" - eliminacje gminne

                        3 kwietnia uczniowie klasy 4. i 7. wzięli udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Eliminacje gminne odbyły się w Szkole Podstawowej w Rzepedzi. W kategorii klas I-IV uczniowie naszej szkoły zdobyli trzy pierwsze miejsca:

                        I miejsce - Michał Duszatyński

                        II miejsce - Paweł Baj

                        III miejsce - Karol Dołżycki

                        Kategoria klas V-VIII

                        III miejsce - Anastasia Konyk

                        Gratulujemy:-)

                        Z testem wiedzy pożarniczej zmierzyli się również uczniowie: Jan Babiak, Anna Berezniak, Borys Gerent, Michał Jurkowski, Tymon Kołodziej, Michał Mika, Jowita Petryszak i Patrycja Kułak.

                    • 2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
                      • 2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

                        2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

                        Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym spowodowanym nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Zaburzenia pojawiają się w następujących obszarach: interakcje społeczne, komunikowanie się, zachowania, zainteresowania i aktywności.

                        Zainteresowanych odsyłam do krótkich, mądrych filmów i zestawienia objawów autyzmu w dalszej części artykułu.

                        https://www.youtube.com/watch?v=iY10l7pbe2o

                        https://www.youtube.com/watch?v=IVbkH6o-PfA

                    • Mistrz wiedzy SKO
                      • Mistrz wiedzy SKO

                        Uczniowie klasy II i III rozwiązywali test z zakresu wiedzy zdrowego stylu życia, oszczędzania, cyberbezpieczeństwa oraz pierwszej pomocy. W klasie II Dyplom Mistrza Wiedzy SKO zdobyła Melania Tabor. Mistrzem Wiedzy SKO w klasie III został Mateusz Szelast. Gratulujemy!

                        Nad uczniami czuwała pani Leokadia Magierowska, opiekunka SKO.

                    • Gramatyczny MasterChef
                      • Gramatyczny MasterChef

                        30 marca uczniowie klasy VI utrwalali wiedzę ze znajomości części mowy. Zrobili to w nietypowy sposób. Wzięli udział w klasowej edycji Gramatycznego MasterChefa. W "kulinarnych "zmaganiach" rywalizowały dwa zespoły.Jeden przygotowywał pizzę, której składnikami były odmienne części mowy, drugi dobierał części mowy nieodmienne. Składniki do gramatycznej spiżarni przyniósł wcześniej każdy z uczniów. Były to karteczki z przykładami różnych części mowy.

                        Pizze smakowały wyśmienicie, choć nie obyło się bez małych kulinarnych wpadek:-)

                    • Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów
                      • Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów

                        W tym roku nasza szkoła przystąpiła do programu "Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów" . W związku z tym uczniowie klasy 7 i 8 uczestniczyli w zajęciach w muzeum przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych. Podczas zajęć kameralnych poznali wiele gatunków roślin i zwierząt, dowiedzieli się, z jakich skał zbudowane są Bieszczady, jakie występują tu piętra klimatyczno- roślinne i zbiorowiska roślinności.Część zajęć odbyła się na nowoczesnej ekspozycji muzealnej.

                    • Rekolekcje wielkopostne
                      • Rekolekcje wielkopostne

                        23 marca odbyły się w szkole rekolekcje wielkopostne, w których uczestniczyli chętni uczniowie. Nauce rekolekcyjnej towarzyszył film, a zwieńczyła je msza św. Spotkanie z młodzieżą poprowadził ksiądz Karol Wandas. Na uczniami czuwali również ksiądz Adam Liwacz oraz siostra Agnieszka.

                    • Międzyszkolny konkurs na lapbook o atrakcjach turystycznych w Gminie Komańcza
                      • Międzyszkolny konkurs na lapbook o atrakcjach turystycznych w Gminie Komańcza

                        Zapraszamy chętnych uczniów ze szkół na terenie Gminy Komańcza do uddziału w międzyszkolnym konkursie na lapbook przedstawiający atrakcje turystyczne najbliższej okolicy.

                        Regulamin konkursu na lapbook „Atrakcje turystyczne w Gminie Komańcza”

                        I. Organizator.

                        Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstwowa im. Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy.

                        II. Cele konkursu:

                        1. Kształtowanie wyobraźni uczniów poprzez tworzenie różnorodnych prac na określony temat.
                        2. Szerzenie wiedzy o atrakcjach turystycznych najbliższej okolicy.
                        3. Budowanie wspólnoty, przynależności do lokalnego społeczeństwa.
                        4. Zdobycie i poszerzenie przez dzieci i młodzież wiedzy na temat alternatywnych form spędzania czasu wolnego.
                    • Znamię? Znam je!
                      • Znamię? Znam je!

                        W tym roku szkolnym nasza szkoła dołączyła do programu profilaktyki czerniaka. Jak czytamy w materiałach promujących akcję: "Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek pigmentowych wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowych. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej. Czerniak charakteryzuje się bardzo agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. To oznacza, że czerniak szybko przechodzi z choroby miejscowej (rozwijającej się w jednym miejscu na skórze) w postać rozsianą tzw. uogólnioną. Czerniak nie tylko rozrasta się na powierzchni skóry, ale co groźniejsze wrasta w głąb skóry i gdy przejdzie barierę skóry (ma wtedy ok. 1 mm głębokości) dostaje się do naczyń krwionośnych, a następnie za ich pomocą przedostaje się do całego organizmu. Czasem wystarczą 3 miesiące, aby czerniak zaatakował cały organizm." Uczniowie klas 5- 8 na lekcjach wychowaczych, a uczniowi klas 7 i 8 dodatkowo na lekcjach biologii i kółku przyrodniczym zapoznali się z czynnikami wywołującymi czerniaka, dowiedzieli się, na jakie cechy znamion szczególnie zwracać uwagę i jak można zapobiegać nowotworom skóry. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne, a na korytarzu powstała gazetka.

                    • Pierwszy dzień wiosny na wesoło:-)
                      • Pierwszy dzień wiosny na wesoło:-)

                        20 marca uczniowie z samorządu szkolnego przygotowali dla naszych nauczycieli niespodziankę - turniej, w którym rywalizowali o tytuł "Superwychowawcy". Każdy miał do wykonania nietuzinkowe zadanie, któremu musiał sprostać.Rywalizujących nauczycieli oceniało uczniowskie jury.

                        Do walki swoich wychowawców zagrzewali uczniowie. I oni byli oceniani, tym razem przez jury, w którym zasiadła pani dyrektor, Maria Grabek, pan Łukasz Żobrowski oraz pani Krysia Malisz - Krukowska. Każda klasa przygotowała się do kibicowania; wykonała transparenty, przyniosła rekwizyty i wymyśliła zabawne slogany.

                        Rywalizacja między nauczycielami oraz klasami była pełna pozytywnych emocji. Tytuł "Superwychowawcy" zdobyła pani Elżbieta Dołżycka - wychowawczyni klasy 1. W strefie kibica najlepiej zaprezentowały się zerówka, klasa druga oraz piątoklasiści.

                        Gratulujemy zwycięzcom!

                    • Wycieczka klasy VI i VII
                      • Wycieczka klasy VI i VII

                        14 marca uczniowie klasy 6. i 7. uczestniczyli w wycieczce do Sanoka. Najpierw spędzili dwie godziny na lodowisku, gdzie jedni dopiero uczyli się, a inni szlifowali umiejętność jazdy na łyżwach.Potem udali się do SDK na seans filmowy "Asteriks i Obeliks. Imperium smoka". Na koniec już w drodze powrotnej wstąpili do McDonald's na małe co nieco;-)

                    • Jak powstaje prąd?
                      • Jak powstaje prąd?

                        Dzieciaki z drugiej klasy wzięły udział w warsztatach laboratoryjnych, o tym jak powstaje prąd. Zajęcia popraowadziła pani Małgorzata Dołżycka. Uczniowie podłączali prąd oraz wytwarzali pioruny. Jeszcze raz dziękujemy pani Małgosi.

                    • Czwartacy listy piszą ...
                      • Czwartacy listy piszą ...

                        Wydaje się, że w obecnych czasach pisanie listów tradycyjnych przeszło już dawno do lamusa, bo zastąpiły je listy elektroniczne. Nic bardziej mylnego. Żaden videochat nie zastąpi osobistego spotkania twarzą w twarz, tak samo żaden SMS, komunikator czy mejl nie zastąpi tradycyjnie napisanego listu.To właśnie ręczne pisanie listów uczy poprawnego budowania zdań, pięknego wyrażania siebie, poprawia umiejętności motoryczne.Czas oczekiwania na list wyrabia cierpliwość, a radość z otwarcia listu jest nieporównywalnie większa niż w przypadku mejla.

                        Te wszystkie zalety tradycyjnej korespondencji sprawiły, że w środę,13 marca, uczniowie klasy 4 w ramach lekcji języka polskiego udali się na pocztę, by wysłać napisane przez siebie listy. Wcześniej każdy wylosował kolegę lub koleżankę - adresata lub adresatkę swojego listu.

                        Listy zostały wysłane.Teraz wystarczy cierpliwie czekać na wizytę listonosza:-)

                    • PROGRAM DLA SZKÓŁ koordynowany przez KOWR
                      • PROGRAM DLA SZKÓŁ koordynowany przez KOWR

                        Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

                        Przypominamy Państwu, iż nasza szkoła uczestniczy w obecnym roku szkolnym w unijnym Programie dla szkół, który jest realizowany przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Jest to program edukacyjny, dzięki któremu w atrakcyjny sposób dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania. Regularnie spożywają w szkole dostarczane im owoce, warzywa, mleko i produkty mleczne oraz realizują w ramach programu działania edukacyjne.

                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • Godziny dzwonków

                  Sobota 05.04.2025
                • NASZA STRONA W JĘZYKU:

                      

                • Galeria zdjęć

                    brak danych
                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • CodeWeek
                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • Librus Synergia
                • Biuletyn informacji publicznej