Kolorowe lekcje chemii
Uczniowie starszych klas na lekcjach chemii wykonują proste doświadczenia, używając ogólnodostępnych substancji. Do zbadania różnic gęstości użyli wody, bibuły i soli kuchennej, a mieszając sok z czerwonej kapusty z sokiem z cytryny lub mydłem, dowiedzieli się, że wskaźniki kwasowo- zasadowe można znaleźć w kuchni.
Zajęcia terenowe - rozpoznawanie gatunków drzew
Uczestnicy zajęć rozwijających zainteresowania przyrodnicze uczyli się oznaczać drzewa, biorąc pod uwagę liście. Młodzi przyrodnicy poznali cechy pozwalające odróżnić poszczególne gatunki i utrwalali je, uważnie obserwując rośliny w okolicy szkoły. Uczniowie wgłębili się też w tajniki prawidłowego suszenia zerwanych okazów, aby móc stworzyć piękne albumy z liśćmi.
"Myślę, więc nie śmiecę"
W tym roku akcja sprzątania świata przebiegała pod hasem "Myślę, więc nie śmiecę" . Z tej okazji uczniowie klasy 7. przygotowali plakaty, które umieścili na tematycznej gazetce.
Zamień słodycze na owoce i warzywa - bądź eko
Dzieci z zerówki zgłębiały w ubiegłym tygodniu tajniki zdrowia, poznając znaczenie owoców i warzyw w diecie. Dowiedziały się o tym, że należy sięgać po te produkty kilka razy dziennie, bo zawierają cenne dla zdrowia witaminy. Zostały zachęcone do tego, aby zmieniać nawyki żywieniowe i czasem zamiast cukierka czy batona sięgnąć po jabłko, gruszkę, banana, rodzynki czy suszoną żurawinę. Możliwości zdrowych przekąsek jest naprawdę wiele, a korzyści dla zdrowia nieocenione. W czasie zajęć dzieci m.in. wykonały prace plastyczne oraz nauczyły się piosenki "Idą, idą witaminki dla całej przedszkolnej rodzinki".
Jesienne drzewko czytelnicze
11 października połączyliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Drzewa z promocją czytania. Każdy mógł polecić książkę, po którą warto sięgnąć. Tak powstało jesienne drzewko czytelnicze. Wśród czytelniczych bestsellerów znalazły się: seria o Harrym Potterze, "Ta potworna wojna" G. Bąkiewicz z serii Ale historia..., "Akademia Pennyroyal "M.A. Larson oraz "Opowieści z Narnii" C.S.Lewisa.
Wycieczka klasy II i III
6 października uczniowie klasy 2. i 3. wybrali się na wycieczkę. Zwiedzili zamek Kamieniec w Odrzykoniu. Ponadto wzięli udział w warsztatach ceramicznych oraz poznali proces powstawania czekolady. Na koniec wstąpili do parku trampolin, by nieco rozruszać układ kostny i mięśniowy.Wszyscy zgodnie stwierdzili, że był to udany dzień.
Wycieczka klasy 4
8 października klasa 4 pod opieką wychowawczyni pani Mirosławy Onyszkanycz-Kowalskiej oraz pani Jolanty Kudlik pojechała na wycieczkę do Smolnika. Najpierw uczniowie wzięli udział w warsztatach pieczenia chleba w zagrodzie Bieszczadzkie Smaki. Pani Wiesia i pan Bogdan opowiadali o chlebie, poczynając od ziaren zbóż, a kończąc na pachnącym bochenku wyciągniętym prosto z pieca. Podczas warsztatów był też czas na poczęstunek, można było spróbować jak smakuje m.in. chleb śpiewany. Po warsztatach czwartoklasiści zwiedzili miejscowy kościół - dwustuletnią zabytkową cerkiew. Podczas wyjazdu był też czas na zabawę na miejscowym placu zabaw. Pogoda dopisała, dzięki czemu jesienne krajobrazy dodały uroku klasowemu wyjazdowi.
Zaczytana przerwa
7 października jedna z przerw lekcyjnych miała niecodziennych charakter - przeznaczyliśmy ją na czytanie ulubionych książek. Wezwanie podjęło piętnaścioro miłośników czytania:-) Mamy nadzieję, że ta akcja zachęci innych do sięgnięcia po lekturę.
Czytelnicze spotkanie międzypokoleniowe
28 września nasi najmłodsi uczniowie udali się do Biblioteki Publicznej w Komańczy na spotkanie z książką. Opowiadania Marii Kownackiej z "Kukuryku na ręczniku" czytały dzieciom panie ze Stowarzyszenia 50+ . Zadaniem dla uważnych czytelników było wykonanie ilustracji do wybranego opowiadania.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI ”IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ"
CELE KONKURSU:
1. Przeciwdziałanie fonoholizmowi oraz e-uzależnieniom u dzieci.
2. Wzmacnianie więzi rodzinnych.
3. Rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych i językowych u dzieci.
”IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ”
Zapraszamy do udziału w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE INFORMATYCZNYM DLA DZIECI ”IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ”
Beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego - patrona naszej szkoły
12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się beatyfikacja Patrona naszej szkoły. W uroczystej mszy świętej wzięła udział pielgrzymka z Komańczy, w której uczestniczyli nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły. Podczas wyjazdu pielgrzymi zwiedzili miejsce narodzin błogosławionego Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli oraz sanktuarium w Niepokalanowie
Zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska
Z inicjatywy Julki, Nikoli, Mai i Ani w szkole odbyła się zbiórka karmy, koców i zabawek dla zwierząt ze schroniska " Wesoły kundelek" w Lesku.
Na tropie kropki...
17 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Z tej okazji szkolna biblioteka zaprosiła najmłodszych uczniów do udziału z literackiej zabawie. Na ścianach szkolnych korytarzy ukryły się kropki:-) Każdej towarzyszyła literacka zagadka.Baśniowe rekwizyty, które dzieci musiały rozszyfrować, przypominały kształtem kropkę.
Uczestnikom gry udało się wytropić wszystkie kropki i rozwiązać zagadki. Nagrodą dla małych detektywów była słodka niespodzianka - muffinka z czekoladą.
Z wizytą u Prymasa
16 września uczniowie klasy piątej, szóstej i siódmej wzięli udział w wycieczce do klasztoru sióstr nazaretanek w Komańczy. Niedawna beatyfikacja patrona szkoły była okazją, by przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Siostra opowiedziała nam o okolicznościach pobytu prymasa w naszej miejscowości. Obejrzeliśmy również izbę pamięci poświęconą błogosławionemu.
Warsztaty przyrodnicze
Na kolejnych zajęciach z cyklu "Fascynujący świat roślin" uczniowie poznali różne typy owoców. Pracując w grupach,i mając do dyspozycji zebrane prze siebie okazy, ćwiczyli umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji. Młodzi pasjonaci przyrody świetnie poradzili sobie z tym dość trudnym zadaniem.
Akcja ekologiczna
Nasza szkoła przystąpiła do akcji "Nie śmie(r)ć!" zainicjowanej przez biologów: P. Joannę Gadomską, p. Oliwię Dycewicz i prof. S. Czachorowskiego. Jak piszą organizatorzy:
"To tylko jedna plastikowa butelka, to tylko jeden pojemnik po ciastkach, to tylko jeden .... powiedziało sto, tysiąc osób...
To tylko mała plastikowa reklamówka, to tylko mały pojemnik po lodach, to tylko mały śmieć... mały, ale o dużym znaczeniu...
Na każdym kroku widzimy bezmyślnie wyrzucone śmieci...
Na pozór mały odpad może stać się wielką pułapką i śmiertelnym niebezpieczeństwem dla życia wielu zwierząt..."
Nie wyrzucajmy śmieci podczas spacerów, zabierajmy te już wyrzucone.
Msza Dziękczynna za Beatyfikację Prymasa Tysiąclecia
Stowarzyszenie Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy, serdecznie zaprasza na uroczystą Mszę Świętą dziękczynną za Beatyfikację Prymasa Tysiąclecia połączoną z odsłonięciem i poświęceniem kamienia upamiętniającego to wydarzenie i koncert pt. "W hołdzie Prymasowi Tysiąclecia", które odbędą się w dniu 26.09.2021 r. na placu przy Szkole Podstawowej w Komańczy.
Czy trawy mają owoce?
Grupa uczniów rozwijających swoje zainteresowania przyrodnicze wybrała się w teren w poszukiwaniu owoców suchych i mięsistych. Młodzi przyrodnicy uważnie przyglądali się okazom i zastanawiali się, w jaki sposóc budowa owoców może być pomocna w rozprzestrzenianiu się konkretnego gatunku rośliny.
Godziny dzwonków
Sobota 05.04.2025Galeria zdjęć
brak danych