• Czytanie relaksuje – .czytając wyciszamy się, odrywamy na chwilę od rzeczywistości, codziennych problemów. To dobry sposób ma stres.
      • Czytanie poprawia zdolności językowe – osoby oczytane zwykle dysponują większym zasobem słownictwa, rzadziej popełniają błędy, potrafią lepiej pisać.
      • Czytanie rozwija wyobraźnię – w przeciwieństwie do telewizji, nie dostajemy gotowych obrazów, sami musimy je tworzyć w swojej głowie. To sprzyja kreatywności, patrzeniu z różnych perspektyw, ćwiczeniu pamięci.
      • Czytanie uczy skupienia – dzisiejszy świat tak jest skonstruowany, że ciągle gdzieś pędzimy, zasypywani jesteśmy całą masą informacji, wyskakujących okienek, powiadomień, reklam… umiejętność koncentracji i poświęcenia czasu na tylko jedną czynność jest na wagę złota.
      • Czytanie uczy wrażliwości – czytając poznajemy myśli i emocje bohaterów, dzięki temu lepiej rozumiemy innych, potrafimy postawić się w ich sytuacji.
      • Czytanie kształtuje charakter – na podstawie przeżyć i postaw książkowych postaci wyrabiamy sobie opinie na różne tematy, zgadzamy się z autorem lub nie. Poza tym książka może poruszyć w nas struny, o których dotąd nawet nie mieliśmy pojęcia…
      • Czytanie rozwija horyzonty – to najlepszy sposób na poszerzanie horyzontów; ktoś kiedyś napisał, że książki to okno na świat. Przyswajamy informacje, czasami nawet nie zdając sobie z tego sprawy, uczymy się, korzystamy z doświadczeń innych.
      • Czytanie otwiera na innych – kiedy spotkają się dwa mole książkowe, zawsze znajdą temat do rozmów.

Tekst ze strony bloga annatabak.pl

• Wspólne czytanie buduje więzi i miłość

• 24.11.2023 10:17
          • W ramach kolejnej edycji kampanii "Mała książka- Wielki człowiek" uczniowie klasy 1. otrzymali Wyprawki Czytelnicze:Wnuczka antykwariusza - książka autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak orazKochasz? Czytaj razem z dzieckiem! - broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, mówiącym o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania.

• Warsztaty pięknego czytania

• 23.10.2023 10:44
          • 8 października 2023 r.gościliśmy w naszej bibliotece pana Marcina Drepczyńskiego i panią Adriannę Hryćko. Pan Marcin przeprowadził warsztaty pięknego czytania, w których uczestniczyli uczniowie klasy V.
          • Dzień Gier Planszowych 2023

• 23.10.2023 10:45
          • Dzień Gier Planszowych to coroczne święto miłośników planszówek obchodzone 10 października.Urokowi gier planszowych poddało się dziesięcioro piątoklasistów, którzy w tym dniu zagrali w bibliotece w Dixit i Rummikuba.
          • Przystanek Szwecja!

• 03.04.2023 13:05
          • Każdego roku 2 kwietnia, w dniu urodzin Andersena, obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.W związku z tym świętem nasza biblioteka wzięła udział w Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci z Europe Direct Rzeszów. Przystanek Szwecja!

• Najmłodsi w bibliotece

• 10.03.2023 08:59
          • 22 lutego bibliotekę odwiedzili przedszkolacy wraz ze swoimi paniami. Dzieci realizowały temat, w którym zapoznawały się z zawodem bibliotekarza i sposobami korzystania z biblioteki.