Pedagog
Motywacja to podstawa
- 24.02.2021 18:20
Zagadnienie motywacji powraca systematycznie jak bumerang, bo jest ważne nie tylko z punktu widzenia nauki szkolnej, ale ma fundamentalne znaczenie jeśli chodzi o osiąganie sukcesów w ogóle. Przecież nic tak nie napędza naszego działania jak wewnętrzna motywacja.
Po zimowej przerwie wróciły do szkół dzieci z klas I-III. Uczniowie z klas IV-VIII pozostali w domach kontynuując naukę zdalną. Niestety wielu z nich czuje się zmęczonych taką formą uczenia się, widzą, że jest to mniej efektywne. Problemem staje się wstanie z łóżka i włączenie komputera. Popadają w marazm, nie widzą sensu tego co robią, czują się pozbawieni wewnętrznej siły napędowej - jakby ktoś spuścił z nich całe powietrze. Taki stan zatruwa umysł i powoduje, że nie potrafią skupić się na tym, co jest ważne, czyli na realizacji celów, wykonywaniu obowiązków, codziennych czynnościach. Jeśli spadek motywacji jest chwilowy, nie ma się czym martwić, gorszy dzień zdarza się nam wszystkim. Niepokojący jest przedłużający się brak motywacji i takiego stanu nie można lekceważyć. Długotrwała apatia i brak motywacji w najlepszym wypadku doprowadzą do tego, że pojawi się mnóstwo zaległych, niezałatwionych spraw i niewykonanych zadań.
Sposobów na odbudowanie motywacji jest wiele, każdy powinien wypracować sobie swoje własne strategie. Oto propozycje z których można skorzystać:
1. Przeanalizuj sytuację. Oceń ile dzieli cię od osiągnięcia celu i pamiętaj, że każda przerwa oddala ten cel. Jeśli chodzi o wykonanie konkretnego zadania, im szybciej się za nie weźmiesz, tym szybciej będziesz mieć je z głowy. Zaległości rujnują komfort psychiczny. Pamiętaj, że jeśli kogoś zawiedziesz, to przede wszystkim samego siebie. Jeśli komuś zaszkodzisz, to tylko sobie. Tymczasem, jeśli swój spadek motywacji przerobisz na sukces, wzmocnisz wiarę w siebie. Pamiętaj, chęci to podstawa sukcesu.
2. Miej plan. Zaplanuj swój dzień tak, żeby mieć na wszystko czas. Pamiętaj, że jeśli przeznaczysz zbyt dużo chwil na niepotrzebne "pożeracze" (telewizor, komputer, smartfon) będziesz mieć problem z wykonaniem zadań ważnych i priorytetowych. To spowoduje, że powstaną zaległości, a to z kolei może znacząco obniżyć Twoją motywację.
3. Zadbaj o siebie i o otoczenie. Wysypiaj się, dotleniaj, sprawiaj sobie małe przyjemności. Zrób coś dobrego dla siebie i dla innych. Sprawianie przyjemności innym i ich radość może być bardzo motywująca. Uśmiechaj się, miej pozytywne nastawienie do świata. Upiększ otoczenie wokół siebie, zrób małe przemeblowanie, posadź rośliny, otaczaj się kolorami, które lubisz.
4. Chwila tylko dla Ciebie. Miej takie momenty, kiedy pobędziesz sam na sam ze sobą, wsłuchasz się w siebie, swoje potrzeby. Zrelaksujesz, posłuchasz dobrej muzyki, wyjdziesz na spacer i docenisz piękno przyrody, złapiesz dystans.
5. Aktywność fizyczna. W powiedzeniu "W zdrowym ciele zdrowy duch" jest bardzo dużo prawdy. Codzienna porcja gimnastyki, aerobiku, czy jakiejkolwiek innej aktywności fizycznej daje lepsze samopoczucie i więcej energii do działania.Zamień pół godziny na tablecie czy smartfonie na porcję wysiłku fizycznego.
Pamiętaj, każdy kryzys, także ten motywacyjny, właściwie przepracowany pozwoli Ci stać się mądrzejszym człowiekiem.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły