Dlaczego warto czytać?
- Czytanie relaksuje – .czytając wyciszamy się, odrywamy na chwilę od rzeczywistości, codziennych problemów. To dobry sposób ma stres.
- Czytanie poprawia zdolności językowe – osoby oczytane zwykle dysponują większym zasobem słownictwa, rzadziej popełniają błędy, potrafią lepiej pisać.
- Czytanie rozwija wyobraźnię – w przeciwieństwie do telewizji, nie dostajemy gotowych obrazów, sami musimy je tworzyć w swojej głowie. To sprzyja kreatywności, patrzeniu z różnych perspektyw, ćwiczeniu pamięci.
- Czytanie uczy skupienia – dzisiejszy świat tak jest skonstruowany, że ciągle gdzieś pędzimy, zasypywani jesteśmy całą masą informacji, wyskakujących okienek, powiadomień, reklam… umiejętność koncentracji i poświęcenia czasu na tylko jedną czynność jest na wagę złota.
- Czytanie uczy wrażliwości – czytając poznajemy myśli i emocje bohaterów, dzięki temu lepiej rozumiemy innych, potrafimy postawić się w ich sytuacji.
- Czytanie kształtuje charakter – na podstawie przeżyć i postaw książkowych postaci wyrabiamy sobie opinie na różne tematy, zgadzamy się z autorem lub nie. Poza tym książka może poruszyć w nas struny, o których dotąd nawet nie mieliśmy pojęcia…
- Czytanie rozwija horyzonty – to najlepszy sposób na poszerzanie horyzontów; ktoś kiedyś napisał, że książki to okno na świat. Przyswajamy informacje, czasami nawet nie zdając sobie z tego sprawy, uczymy się, korzystamy z doświadczeń innych.
- Czytanie otwiera na innych – kiedy spotkają się dwa mole książkowe, zawsze znajdą temat do rozmów.
Tekst ze strony bloga annatabak.pl
- brak danych
Przystanek Szwecja!
- 03.04.2023 13:05
Każdego roku 2 kwietnia, w dniu urodzin Andersena, obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.W związku z tym świętem nasza biblioteka wzięła udział w Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci z Europe Direct Rzeszów. Przystanek Szwecja!
3 kwietnia uczniowie czterech klas: zerówki oraz klasy I,II i III wzięły udział w zajęciach czytelniczych promujących szwedzką literaturę dla dzieci. Do biblioteki uczniowie stawili się ubrani w barwach żółto-niebieskich oraz z biletem wstępu, na którym wcześniej pokolorowali szwedzką flagę. Podczas spotkania szukali Szwecji na mapie Europy, obejrzeli prezentację o ciekawostkach na temat naszego zamorskiego sąsiada oraz wysłuchali fragmentów dwóch utworów czytanych im przez wychowawców. Zerówka i pierwszacy poznali bohaterów "Dzieci z Bulerbyn" Astrid Lindgren, a drugo i trzecioklasiści "Biura detektywistycznego Lessiego i Mai" Martina Widmarka i Heleny Willis.
Na koniec wszyscy zmierzyli się z łamańcem językowym: I cóż, że ze Szwecji;-)
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły