Dlaczego warto czytać?
- Czytanie relaksuje – .czytając wyciszamy się, odrywamy na chwilę od rzeczywistości, codziennych problemów. To dobry sposób ma stres.
- Czytanie poprawia zdolności językowe – osoby oczytane zwykle dysponują większym zasobem słownictwa, rzadziej popełniają błędy, potrafią lepiej pisać.
- Czytanie rozwija wyobraźnię – w przeciwieństwie do telewizji, nie dostajemy gotowych obrazów, sami musimy je tworzyć w swojej głowie. To sprzyja kreatywności, patrzeniu z różnych perspektyw, ćwiczeniu pamięci.
- Czytanie uczy skupienia – dzisiejszy świat tak jest skonstruowany, że ciągle gdzieś pędzimy, zasypywani jesteśmy całą masą informacji, wyskakujących okienek, powiadomień, reklam… umiejętność koncentracji i poświęcenia czasu na tylko jedną czynność jest na wagę złota.
- Czytanie uczy wrażliwości – czytając poznajemy myśli i emocje bohaterów, dzięki temu lepiej rozumiemy innych, potrafimy postawić się w ich sytuacji.
- Czytanie kształtuje charakter – na podstawie przeżyć i postaw książkowych postaci wyrabiamy sobie opinie na różne tematy, zgadzamy się z autorem lub nie. Poza tym książka może poruszyć w nas struny, o których dotąd nawet nie mieliśmy pojęcia…
- Czytanie rozwija horyzonty – to najlepszy sposób na poszerzanie horyzontów; ktoś kiedyś napisał, że książki to okno na świat. Przyswajamy informacje, czasami nawet nie zdając sobie z tego sprawy, uczymy się, korzystamy z doświadczeń innych.
- Czytanie otwiera na innych – kiedy spotkają się dwa mole książkowe, zawsze znajdą temat do rozmów.
Tekst ze strony bloga annatabak.pl
- brak danych
Czytamy ze "Szkolnym Gangiem Słodziaków"
- 15.11.2019 11:26
- W październiku i listopadzie 2019 r.uczniowie klas I,II i III wzięli udział w projekcie czytelniczo-ekologicznym sieci "Biedronka". Każda klasa uczestniczyła w trzech spotkaniach głośnego czytania kolejnych przygód sympatycznych Słodziaków oraz zajęciach pobudzających wyobraźnię i kształtujących postawy ekologiczne.
Klasa pierwsza wybudowała norkę dla borsuka Bartka
Wstępem do rozmowy na temat ochrony przyrody był spacer ścieżką sensoryczną zbudowaną m.in. z liści,kasztanów, szyszek, trocin oraz z zostawionych przez turystów śmieci.
Później dzieci wysłuchały nowych przygód dzielnego borsuka Bartka, które były inspiracją do kolejnych zadań. Uczniowie podzieleni na dwie grupy układali z literowej rozsypanki nazwy leśnych bohaterów, wskazywali samogłoski, dzielili słowa na litery, głoski i sylaby.
Krótki film przyrodniczy o życiu borsuków był wstępem do kolejnego zadania - wykonania borsuka i jego norki z materiałów przeznaczonych do recyklingu. W ten sposób powstało siedem wyjątkowych borsuków zrobionych z plastikowych butelek, nakrętek i rolek papieru toaletowego. Dla naszych zwierzaków przygotowaliśmy również norkę pod pięknym drzewem.
Na koniec uczniowie porządkując stanowiska pracy i salę lekcyjną, uczyli się właściwie segregować śmieci.
Klasa druga zaprojektowała makietę pięknego dębu
Drugoklasiści poznali kolejne przygody "Szkolnego Gangu Słodziaków". Tym razem bohaterowie leśnej polany zastanawiali się nad pożytecznością oraz sposobami sadzenia pięknego i potężnego dębu.
Uczniowie obejrzeli prezentację o najstarszych i najpotężniejszych dębach w Polsce. Wspólnie zmierzyliśmy też obwód 700 letniego dębu.Następnie podzieleni na trzy grupy zadaniowe z materiałów przeznaczonych do recyklingu - plastikowych butelek, zakrętek, pudeł tekturowych oraz rolek po papierze toaletowym - wybudowaliśmy klasowy dąb. Udało się nam nawet zrobić w jego pniu dziuplę:-)
Zajęciom towarzyszyły też gry językowe oraz spacer ścieżką sensoryczną. Po pracy posprzątaliśmy salę, segregując śmieci do odpowiednich worków.
Klasa trzecia skonstruowała makietę leśnej polany
Tym razem borsuk Bartek i ślimak Tadeusz wyruszyli wspólnie na biwak nad jeziorem.Po omówieniu akcji opowiadania, wyszczególnieniu czasu i miejsc wydarzeń, uczniowie, podzieleni na dwa zespoły zadaniowe, zaprojektowali mapę terenu: leśną polanę i zakątek nad jeziorem.
Oba plany połączyliśmy ścieżką, na której umieściliśmy borsuka ze ślimakiem.Na polanie pojawiły się także: sowa, sarenka i zajączki.Do pracy wykorzystaliśmy: kartony papierowe, plastikowe butelki, zakrętki, folię bąbelkową, igliwie, szyszki i kamyczki.
Zajęciom towarzyszył spacer ścieżką sensoryczną,który posłużył jako wstęp do rozmowy na temat zbierania i segregacji odpadów oraz dbania o czystość naszych lasów. Pracę tradycyjnie zakończyliśmy porządkowaniem sali i segregacją śmieci do odpowiednich worków.
Obchody Dnia Głośnego Czytania
13 listopada świętowaliśmy w naszej szkole wraz z Gangiem Słodziaków Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Po raz kolejny sympatyczne Słodziaki zaprosiły uczniów klasy I,II i III na Leśną Polanę. Dzieci podzielone na drużyny Borsuków i Dzięciołów wysłuchały czytanego tekstu o kolejnych przygodach ulubionych bohaterów, ułożyły słodziakowe puzzle oraz wzięły udział w interaktywnym quizie dotyczącym treści książki.Rozpoznawały przedmioty wykonane z różnych materiałów i uczyły się je właściwie segregować.
Nastepnie każda z klas w doniczkach wykonanych z plastikowych butelek zasadziła żołędzie.Uczniowie obiecali otoczyć nasiona opieką do czasu, aż wykiełkują z nich pędy małych dębów. Może na wiosnę uda się nam je posadzić w szkolnym parku?
Podsumowaniem akcji było losowanie, na które wszyscy czekali z niecierpliwością. Pluszaki z gangu Słodziaków trafiły w ręce piętnaściorga szczęśliwców. Pozostali uczniowie zostali nagrodzeni gadżetami - zabawnymi rekwizytami do fotobudki. Na koniec zarówno uczniowie jak i mieszkańcy Leśnej Polany pozowali do pamiątkowego zdjęcia.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły