Dlaczego warto czytać?
- Czytanie relaksuje – .czytając wyciszamy się, odrywamy na chwilę od rzeczywistości, codziennych problemów. To dobry sposób ma stres.
- Czytanie poprawia zdolności językowe – osoby oczytane zwykle dysponują większym zasobem słownictwa, rzadziej popełniają błędy, potrafią lepiej pisać.
- Czytanie rozwija wyobraźnię – w przeciwieństwie do telewizji, nie dostajemy gotowych obrazów, sami musimy je tworzyć w swojej głowie. To sprzyja kreatywności, patrzeniu z różnych perspektyw, ćwiczeniu pamięci.
- Czytanie uczy skupienia – dzisiejszy świat tak jest skonstruowany, że ciągle gdzieś pędzimy, zasypywani jesteśmy całą masą informacji, wyskakujących okienek, powiadomień, reklam… umiejętność koncentracji i poświęcenia czasu na tylko jedną czynność jest na wagę złota.
- Czytanie uczy wrażliwości – czytając poznajemy myśli i emocje bohaterów, dzięki temu lepiej rozumiemy innych, potrafimy postawić się w ich sytuacji.
- Czytanie kształtuje charakter – na podstawie przeżyć i postaw książkowych postaci wyrabiamy sobie opinie na różne tematy, zgadzamy się z autorem lub nie. Poza tym książka może poruszyć w nas struny, o których dotąd nawet nie mieliśmy pojęcia…
- Czytanie rozwija horyzonty – to najlepszy sposób na poszerzanie horyzontów; ktoś kiedyś napisał, że książki to okno na świat. Przyswajamy informacje, czasami nawet nie zdając sobie z tego sprawy, uczymy się, korzystamy z doświadczeń innych.
- Czytanie otwiera na innych – kiedy spotkają się dwa mole książkowe, zawsze znajdą temat do rozmów.
Tekst ze strony bloga annatabak.pl
- brak danych
Tydzień Głośnego Czytania
- 11.02.2025 14:35
- W dniach 20–24 stycznia 2025 roku w naszej szkole odbyła się wyjątkowa inicjatywa promująca czytelnictwo – Tydzień Głośnego Czytania. Przez pięć dni uczniowie mieli okazję wysłuchać ciekawych opowieści czytanych przez nauczycieli, a wszystko w atmosferze wspólnej literackiej przygody.
Jak przebiegała akcja?
Przed rozpoczęciem akcji przedstawiciele klas wybrali książki, które były czytane przez nauczycieli podczas Tygodnia Głośnego Czytania.
Codziennie, na wybranej lekcji, nauczyciel poświęcił 10 minut na głośne czytanie fragmentu książki wybranej przez uczniów.
W każdej klasie został wyznaczony Strażnik/Strażniczka Książki – uczeń odpowiedzialny za organizację i pilnowanie, aby książka była na miejscu oraz aby przebieg czytania odbywał się zgodnie z planem.
Na zakończenie akcji odbył się konkurs na Złotoustego lub Złotoustą – tytuł dla nauczyciela, który z największą ekspresją i zaangażowaniem czytał wybrane fragmenty książki. Uczniowie klas 4-8 zdecydowali, że na to wyróżnienie zasługuje p. Jarosław Szachmat. W głosowaniu oddano 44 ważne głosy; nasz historyk uzyskał 15 z nich i tym samym zdobył tytuł Złotoustego. Gratulujemy:-)
Co czytaliśmy?
klasa 1: "Banda czarnej frote" J.Bednarek
klasa 2: "Miś zwany Paddington" M. Bond
klasa 3: "BFG Bardzo Fajny Gigant" R. Dahl
klasa 4: "Tuczarnia motyli" M.Szczygielski
klasa 5: "Rok, w którym nauczyłam się kłamać" L.Wolk
klasa 6: "Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów" N. Springer
klasa 7: "Złodziej pioruna" P. Jackson
klasa 8: "Zbrodnia nie przystoi damie" R. Stevens
Tydzień Głośnego Czytania miał na celu:- rozwijanie zainteresowań czytelniczych,
- budowanie pozytywnej atmosfery wokół literatury,
- integrację uczniów i nauczycieli we wspólnym odkrywaniu książkowych światów,
- zachęcanie do sięgania po książki także poza szkołą
Dziękujemy nauczycielom i uczniom za aktywne uczestnictwo i wspólne literackie doświadczenia!
Niech książki ożyją na nowo nie tylko w klasowych murach! 😊
Projekt został zorganizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły