Klub czytelniczy
Dlaczego warto czytać?
- Czytanie relaksuje – .czytając wyciszamy się, odrywamy na chwilę od rzeczywistości, codziennych problemów. To dobry sposób ma stres.
- Czytanie poprawia zdolności językowe – osoby oczytane zwykle dysponują większym zasobem słownictwa, rzadziej popełniają błędy, potrafią lepiej pisać.
- Czytanie rozwija wyobraźnię – w przeciwieństwie do telewizji, nie dostajemy gotowych obrazów, sami musimy je tworzyć w swojej głowie. To sprzyja kreatywności, patrzeniu z różnych perspektyw, ćwiczeniu pamięci.
- Czytanie uczy skupienia – dzisiejszy świat tak jest skonstruowany, że ciągle gdzieś pędzimy, zasypywani jesteśmy całą masą informacji, wyskakujących okienek, powiadomień, reklam… umiejętność koncentracji i poświęcenia czasu na tylko jedną czynność jest na wagę złota.
- Czytanie uczy wrażliwości – czytając poznajemy myśli i emocje bohaterów, dzięki temu lepiej rozumiemy innych, potrafimy postawić się w ich sytuacji.
- Czytanie kształtuje charakter – na podstawie przeżyć i postaw książkowych postaci wyrabiamy sobie opinie na różne tematy, zgadzamy się z autorem lub nie. Poza tym książka może poruszyć w nas struny, o których dotąd nawet nie mieliśmy pojęcia…
- Czytanie rozwija horyzonty – to najlepszy sposób na poszerzanie horyzontów; ktoś kiedyś napisał, że książki to okno na świat. Przyswajamy informacje, czasami nawet nie zdając sobie z tego sprawy, uczymy się, korzystamy z doświadczeń innych.
- Czytanie otwiera na innych – kiedy spotkają się dwa mole książkowe, zawsze znajdą temat do rozmów.
Tekst ze strony bloga annatabak.pl
- brak danych
Konkurs pięknego czytania
- 30.10.2019 10:57
- 29 października 2019 r. w bibliotece uczniowie klasy II wzięli udział w Klasowym Konkursie Pięknego Czytania. Każdy uczestnik wcześniej ćwiczył pod okiem rodziców czytanie sześciu utworów. Wiersze Juliana Tuwima "Lokomotywa" i "Stół" oraz utwory Jana Brzechwy - "Skarżypyta","Samochwała","Kwoka" i "Żuk".
O kolejności występów przed jury oraz wyborze wiersza decydowało losowanie. Wszyscy drugoklasiści starali się zaprezentować jak najlepiej. Jury oceniało tempo czytania, interpretację tekstu, respektowanie znaków przestankowych oraz dykcję.
Jury w składzie:
- pani dyrektor Maria Grabek,
- pani wicedyrektor Mirosława Onyszkanycz-Kowalska,
- pani pedagog Elżbieta Dołżycka,
na podstawie przyznawanych punktów za określone kategorie ustaliło następujące miejsca:
I miejsce - Szymon Czekaj
II miejsce - Fabian Majkut
III miejsce - Ewa Wasylów
Gratulujemy!
Celem konkursu było kształcenie i doskonalenie umiejętności pięknego czytania oraz popularyzowanie twórczości dziecięcej Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. W przerwie obrad jury uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat twórczości i ciekawostek z życia poetów. Konkurs zorganizowały panie: Bogumiła Fijałkowska i Jolanta Kudlik.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły