Dlaczego warto czytać?
- Czytanie relaksuje – .czytając wyciszamy się, odrywamy na chwilę od rzeczywistości, codziennych problemów. To dobry sposób ma stres.
- Czytanie poprawia zdolności językowe – osoby oczytane zwykle dysponują większym zasobem słownictwa, rzadziej popełniają błędy, potrafią lepiej pisać.
- Czytanie rozwija wyobraźnię – w przeciwieństwie do telewizji, nie dostajemy gotowych obrazów, sami musimy je tworzyć w swojej głowie. To sprzyja kreatywności, patrzeniu z różnych perspektyw, ćwiczeniu pamięci.
- Czytanie uczy skupienia – dzisiejszy świat tak jest skonstruowany, że ciągle gdzieś pędzimy, zasypywani jesteśmy całą masą informacji, wyskakujących okienek, powiadomień, reklam… umiejętność koncentracji i poświęcenia czasu na tylko jedną czynność jest na wagę złota.
- Czytanie uczy wrażliwości – czytając poznajemy myśli i emocje bohaterów, dzięki temu lepiej rozumiemy innych, potrafimy postawić się w ich sytuacji.
- Czytanie kształtuje charakter – na podstawie przeżyć i postaw książkowych postaci wyrabiamy sobie opinie na różne tematy, zgadzamy się z autorem lub nie. Poza tym książka może poruszyć w nas struny, o których dotąd nawet nie mieliśmy pojęcia…
- Czytanie rozwija horyzonty – to najlepszy sposób na poszerzanie horyzontów; ktoś kiedyś napisał, że książki to okno na świat. Przyswajamy informacje, czasami nawet nie zdając sobie z tego sprawy, uczymy się, korzystamy z doświadczeń innych.
- Czytanie otwiera na innych – kiedy spotkają się dwa mole książkowe, zawsze znajdą temat do rozmów.
Tekst ze strony bloga annatabak.pl
- brak danych
Jak czytają nasi uczniowie?
- 10.01.2019 10:22
- W roku szkolnym 2016/2017 oraz 2017/2018 przeprowadziliśmy ankiety czytelnicze wśród uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Oto ich wyniki.
Tak czytają gimnazjaliści
19 grudnia w Zespole Szkół w Komańczy przeprowadzono ankietę czytelniczą, która miała odpowiedzieć na pytanie: Jak i co czytają nasi gimnazjaliści? Badanie objęło 43 uczniów; 26 chłopców i 17 dziewcząt z klas 1-3 (97% wszystkich gimnazjalistów).
Jak pokazało badanie, gimnazjaliści spędzają czas w sposób typowy dla młodego człowieka. Wśród chłopców czytanie (wskazane jedynie przez pięciu ankietowanych) to najmniej atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu. Zdecydowanie było mniej popularne niż słuchanie muzyki, korzystanie z Internetu, gier komputerowych, telewizji, uprawiania sportu, spotkania ze znajomymi czy spaceru.
Wśród dziewcząt czytanie jest popularne na równi ze słuchaniem muzyki i korzystaniem z Internetu.
W ostatnim roku szkolnym, pomimo różnych zajęć, inną książkę poza lekturami szkolnymi przeczytało 28 ( 63%) badanych (15 dziewcząt i 13 chłopców).
Uczniowie czytają z różną intensywnością, ale w czytaniu przewodzą dziewczęta.
Liczba czytanych książek rocznie
Dziewczęta
Chłopcy
1-6
8
12
7-12
4
-
13 i więcej
3
2
Zdecydowanym źródłem informacji na temat ciekawej lektury jest Internet i grupa rówieśnicza.
Zależność zainteresowań czytelniczych od płci przejawia się przede wszystkim w rodzaju literatury czytanej przez chłopców i dziewczyny.
Odmiany literatury
Dziewczęta
Chłopcy
obyczajowa
6
1
fantastyka
9
13
przygodowa
10
10
popularnonaukowa
-
-
przyrodnicze
-
-
historyczna
2
4
religijna
2
3
poradniki
-
1
poezja
1
1
Z powyższego zestawienie wynika, że fantastyka, bardzo obecnie popularna i często ekranizowana, i powieść przygodowa wiodą prym wśród wyborów czytelniczych oraz cieszą się zainteresowaniem niezależnie od płci. Dziewczęta wykazują większe zainteresowanie powieścią obyczajową, a chłopcy wyżej cenią sobie książki historyczne.
Nie zaskakują powody, dla których młodzi sięgają po książki. Wszyscy ankietowani poszukują w nich ucieczki od rzeczywistości oraz rozrywki i wypoczynku. 4 ankietowanych wskazało również na książkę jako źródło informacji.
9 dziewcząt i 10 chłopców ma swoją ulubioną książkę bądź książki godne polecenia. Oto tytuły proponowane przez gimnazjalistów:
- Igrzyska śmierci S. Collins
- Niezgodna W.Roth
- Złodziejka książek M.Zusak
- Hopeless C.Hoover
- Seria o Wiedźminie A. Sapkowskiego
- Dziewczyna z pociągu P.Hawkins
- Więzień labiryntu J. Dashner
- Przeminęło z wiatrem M.Mitchell
- Duma i uprzedzenie J.Austin
- Portret Doriana Greya O. Wilde
- Zostań jeśli kochasz G.Forman
- Dobry adres C.Karacyov, J.Kargman
- Rok 1984, Folwark zwierzęcy G. Orwell
- Skazani na ból Agnieszka Lingas- Łoniewska
- Nagroda D. Stelle
- Obrońca nocy Lingas - Łoniewska
- Kiedy odeszłeś J. Moyes
- Kiedy się zjawiłeś J. Moyes
- Angelfall S. Ee
- Urodzona o północy C.C. Hunter
- Gwiazd naszych wina J. Green
- Marsjanin A. Weir
- Metro 2034 D.Glukhovsky, cała seria
- Krime Story M.”Kali” Gutkowski
- Otchłań R.J. Szmidt
- Hobbit J.J. Tolkien
Ankietowani wskazywali znanych im twórców literatury. Do najbardziej popularnych wśród młodych należą pisarze literatury fantasy:
- J.R.R. Tolkien
- J.K. Rowling
- A.Sapkowski
- J.Verne
Dziewczyny wskazywały jeszcze D.Terakowską, M.Musierowicz, K.Siesicką
Czasopisma czyta 8 ankietowanych chłopców i 4 dziewczyny. Wśród chłopców popularnością cieszą się PC Komputer, Piłka nożna, CD –Aktion. Dziewczyny wskazywały na Świat Wiedzy, Historię, Dziewczynę.
Wyniki ankiety pokazują, że wraz z wiekiem wzrasta aktywność czytelnicza i zainteresowanie książkami innymi niż lektury szkolne. Dla 34 % uczniów gimnazjum czytanie książek jest atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. 43 % czyta z pasją
.
Tak czytają uczniowie szkoły podstawowej
9 marca w Zespole Szkół w Komańczy przeprowadzono ankietę czytelniczą, która miała odpowiedzieć na pytanie: Jak i co czytają uczniowie starszych klas szkoły podstawowej. Ankieta objęła 32 uczniów (18 chłopców i 14 dziewcząt) z klas 4-6, co stanowi 89% wszystkich badanych.
Z analizy ankiety wynika, że w czytaniu książek -podobnie jak w gimnazjum- przewodzą dziewczęta. Chłopcy jako najpopularniejszą formą spędzania wolnego czasu wskazywali: sport, spotkania ze znajomymi, oglądanie telewizji oraz grę na komputerze. Tylko 17% z nich w wolnym czasie czyta książki. Dziewczęta najczęściej słuchają muzyki, spotykają się ze znajomymi i uprawiają sport. 43% ankietowanych czyta książki. Wśród dziewcząt czytanie jest drugą po muzyce najpopularniejszą rozrywką.
W tym roku szkolnym inną książkę niż lekturę szkolną przeczytało 59% badanych (12 dziewcząt i 7 chłopców). 61% chłopców i 12% dziewcząt nie czyta poza lekturami szkolnymi żadnych książek. Uczniowie czytają z różną intensywnością, ale prym wiodą dziewczęta.
Liczba czytanych książek rocznie
Dziewczęta
Chłopcy
1-6
7
4
7-12
3
3
13 i więcej
2
-
Zdecydowanym źródłem informacji na temat ciekawej lektury jest Internet, grupa rówieśnicza oraz nauczyciel.
Zależność zainteresowań czytelniczych od płci przejawia się przede wszystkim w rodzaju literatury czytanej przez chłopców i dziewczyny.
Odmiany literatury
Dziewczęta
Chłopcy
obyczajowa
1
1
fantastyka
10
7
przygodowa
12
7
popularnonaukowa
2
-
przyrodnicze
2
4
historyczna
-
4
religijna
-
1
poradniki
2
3
poezja
-
-
Z powyższego zestawienie wynika (podobnie jak w badanej grupie gimnazjalistów), że fantastyka i powieść przygodowa są gatunkami, po które uczniowie sięgają najczęściej niezależnie od płci. Chłopcy wyżej od koleżanek cenią sobie książki historyczne i przyrodnicze.
Nie zaskakują powody, dla których młodzi sięgają po książki. Wszyscy ankietowani poszukują w nich ucieczki od rzeczywistości, rozrywki i wypoczynku. Trzech ankietowanych wskazało również na książkę jako źródło informacji, a dwóch czyta, by poszerzyć wiedzę.
8 dziewcząt i 6 chłopców ma swoją ulubioną książkę bądź książki godne polecenia. Oto tytuły proponowane przez uczniów szkoły podstawowej (nie ujęto w nich lektur):
1. Harry Potter i Przeklęte Dziecko J.K.Rowling
2. Niezgodna W.Roth (cykl)
3. Kroplówka z marzeniami M.Madera
4. Szkoła uczuć C.Sittenfeld
5. Miasto kości C.Clare (cykl)
6. Skarb królów D.Rekosz
7. Dom tajemnic N.Vizzini, Ch. Columbus (cykl)
8. Stowarzyszenie wędrujących dżinsów A.Brashares
9. Eragon, Dziedzictwo Ch.Paolini
10. Kroniki Spiderwick T. DiTerlizzi, H. Black
11. Miasto potępionych M.de la Cruz (cykl)
12. Magiczne drzewo.Pojedynek A.Maleszka
13. Powrót do tajemniczego ogrodu S.Moody
Ankietowani mają niewielką wiedzę na temat znanych twórców literatury. Znają nazwiska głównie autorów lektur szkolnych.
Czasopisma czyta 9 ankietowanych chłopców i 8 dziewcząt. Wśród chłopców popularnością cieszą się Piłka nożna i PC Komputer. Dziewczyny wskazywały na National Geografic i Bravo.
Dla 28 % uczniów SP czytanie książek jest atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. 43 % wskazuje książkę godną polecenia (z tym, że często jest to lektura szkolna).
W porównaniu z podobną ankietą przeprowadzoną wśród gimnazjalistów uczniowie klas 4-6 rzadziej sięgają po książki spoza kanonu lektur, ale (w przeciwieństwie do gimnazjalistów) chętnie je czytają. Szkolna lektura jest zachętą do sięgnięcia po dalsze części poznanych na lekcji książek tj. Opowieści z Narnii, Magiczne drzewo, Ania z Zielonego Wzgórza, Mikołajek czy cykl książek z Tomkiem Wilmowskim. Na tym etapie edukacyjnym nauczyciel ma również większy wpływ na wybory czytelnicze uczniów, jest autorytetem na równi z grupa rówieśniczą. Młodsi częściej od starszych kolegów i koleżanek sięgają po czasopisma. Literatura fantasy, podobnie jak w gimnazjum, święci triumfy wśród czytelników niezależnie od płci i wieku.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły