• Uczymy się być odpowiedzialnymi konsumentami
          • Uczymy się być odpowiedzialnymi konsumentami

          • W ramach ogólnopolskiego projektu "Eko szkoła" uczniowie klasy siódmej i ósmej na lekcji wychowania do życia w rodzinie uczestniczyli w warsztatach, podczas których uczyli się planować zakupy. Zaczęli od wymyślenia tygodniowego jadłospisu dla czteroosobowej rodziny, zrobili listę niezbędnych rzeczy potrzebnych w kuchni i gospodarstwie domowym. Korzystając z gazetek i porównywarek cen orientowali się, jakie są ceny poszczególnych produktów i obliczali, jaki budżet będzie potrzebny na zakupy. W efekcie powstały dopracowane i przemyślane listy zakupów.

            Zdjęcia: M. Ślazyk

        • Konkurs "Trzymaj formę"
          • Konkurs "Trzymaj formę"

          • Dnia 11 marca sześcioro uczniów wzięło udział w szkolnym etapie konkursu w ramach realizowanego programu "Trzymaj formę".

            Program "Trzymaj Formę!" pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje ich prozdrowotne nawyki. Realizowany jest metodą projektu, dzięki czemu wykracza poza podstawę programową i programy nauczania szkoły. Projekty powinny służyć promocji aktywności fizycznej, uczyć prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczegółowym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru.

            Uczniowie rozwiązywali test składający się z 40 pytań dotyczących między innymi składu i kaloryczności produktów spożywczych, zasad przechowywania żywności, aktywności fizycznej, oznaczeń na produktach.

        • Radość z ruchu jest niezastąpiona!
          • Radość z ruchu jest niezastąpiona!

          • Pani Dorota Kołodziej, nasza  wuefistka i wychowawczyni klasy 4, uczestniczyła w niezwykłym  wydarzeniu  - Pierwszym Maratonie Fitnessu z Gwiazdami Sportu, zorganizowanym przez Rzeszowski Dom Kultury we współpracy z Rzeszowskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Impreza okazał się strzałem w dziesiątkę dla wszystkich miłośników aktywnego trybu życia. Pani Dorota i 250 niesamowitych kobiet z pasją i zaangażowaniem przez 6 godzin próbowały swoich sił w różnorodnych dyscyplinach, takich jak tabata, piloxing, aerobik, zumba i stretching z relaksacją. To było prawdziwe doświadczenie dla ciała i duszy!

            Efekty? Niezwykle imponujące! Nie tylko 250 uśmiechniętych twarzy, ale także imponująca liczba 1000 spalonych kalorii!

            Pani Dorota dowiodła,  że aktywność fizyczna może być nie tylko korzystna dla zdrowia, ale także niesamowicie przyjemna i inspirująca. Dlatego zachęcamy wszystkich uczniów do podążania za swoimi pasjami i podejmowania wyzwań związanymi ze zdrowym stylem życia. W końcu radość z ruchu jest niezastąpiona!

            Zdjęcia: D.Kołodziej

             

        • Książka jest kobietą;-)
          • Książka jest kobietą;-)

          •  

            8 marca obchodziliśmy w bibliotece Dzień Kobiet. Chętni uczniowie klas 4-8, którzy odwiedzili bibliotekę, mogli wziąć udział w zabawie pt. "Książka jest kobietą"

            Uczniowie wybierali dowolną książkę z półki i zamieniali jeden wyraz z tytułu na słowo KOBIETA.  Zapisywali go na karteczce, a karteczkę przyklejali w odpowiednim miejscu na okładce książki. Pomysł cieszył się dużym zainteresowaniem, co zaowocowało powstaniem wielu nowych, nietypowych  tytułów książkowych. Zobaczcie te najzabawniejsze :-)

             

            Grafika wygenerowana przy pomocy AI

            Zdjęcia J.K.

        • „Wirtualne potyczki ortograficzne”
          • „Wirtualne potyczki ortograficzne”

          • Zapraszamy do udziału w XVII edycji wojewódzkiego konkursu ortograficznego Wirtualne potyczki ortograficzne” 

             

            Regulamin XVII edycji wojewódzkiego

            konkursu ortograficznego

            Wirtualne potyczki ortograficzne

            Organizator:

            Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku

            Cele konkursu:

            ◊ utrwalenie znajomości zasad polskiej ortografii oraz polonistycznej wiedzy o świecie roślin;

            ◊ budzenie kreatywności i wyobraźni twórczej uczniów;

            ◊ rozwijanie umiejętności wykorzystywania programów komputerowych do poszerzania wiedzy i umiejętności polonistycznych.

            Uczestnicy:

            Uczniowie szkół podstawowych z województwa podkarpackiego.

            Warunki uczestnictwa:

            ◊ zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie prezentacji za pomocą programu komputerowego PowerPoint (z pakietu biurowego Microsoft Office) z wykorzystaniem hiperłączy do przechodzenia między slajdami;

            ◊ prezentacja konkursowa powinna zawierać od 5 do 10 ciekawych i oryginalnych zadań, które mogłyby zachęcać innych do pogłębiania swojej wiedzy na temat polskiej ortografii oraz terminologii związanej z roślinami (przynajmniej jedno zadanie powinno dotyczyć polonistycznej wiedzy świecie roślin);

            prezentację należy przygotować indywidualnie;

            ◊ prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII;

            ◊ komisja konkursowa będzie oceniała przede wszystkim oryginalność i różnorodność zadań, poprawność merytoryczną, a także estetykę i kompozycję całej prezentacji;

            ◊ prezentację można złożyć u pani Edwardy Myrdak do 16 kwietnia 2024 r. (proszę dołączyć także: Oświadczenia rodziców (opiekunów prawnych) uczniów biorących udział w konkursie ortograficzno-informatycznym „Wirtualne Potyczki Ortograficzne”);

            ◊ ogłoszenie wyników konkursu i uroczyste podsumowanie odbędzie się w maju 2024 r. (o dokładnej dacie i miejscu zakończenia konkursu zostaną powiadomieni nauczyciele uczniów biorących udział w konkursie).

            Nagrody:

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy, zaś autorzy najlepszych prezentacji nagrody książkowe oraz puchary.

            Chętni uczniowie mogą liczyć na pomoc pani Edwardy Myrdak

        • Mały miś w świecie wielkiej literatury:-)
          • Mały miś w świecie wielkiej literatury:-)

          • W tym roku szkolnym  w punkcie przedszkolnym nasi najmłodsi uczniowie biorą udział w niezwykłym  projekcie, któremu patronuje Miś Kalinka. 13 października pluszak, wybrany i nazwany przez przedszkolaków, wyruszył w niezwykłą czytelniczą przygodę - podczas weekendu odwiedza domy dzieci i słucha bajek, które czytają im rodzice.

            Do przedszkola w ramach projektu zapraszani są także goście, którzy czytają dzieciom bajki z przedszkolnej biblioteczki, nad którą w tygodniu pieczę sprawuje nasz oczytany Miś:-). Już nas odwiedziły: p. E.Dołżycka  (pedagog), p. M. Onyszkanycz- Kowalska (logopeda) i p. J.Kudlik (bibliotekarka). Ponadto podczas  codziennych zajęć przedszkolakom czytają ich panie: Danuta Czenczek oraz Maria Kąkol.

            W ramach projektu  udało się zrealizować w przedszkolu dwa kolejne moduły:

            • Misowa wyspa talentów
            • Logorytmiczne misiowanki

            W pierwszym dzieci odkrywały swoje zainteresowania i pasje oraz  rozwijały  talenty.W drugim ćwiczyły podczas zabaw logopedycznych buzię i język.

            Projekt reaalizuje ze swoimi podopiecznymi pani Danuta Czenczek.

        • Turniej karate kyokushin - nasi górą!
          • Turniej karate kyokushin - nasi górą!

          •  

            24 lutego odbyły się zawody karate kyokushin -  Turniej Dzieci o Puchar  Burmistrza Miasta i Gminy Lesko. Z sekcji komanieckiej wzięło w nich udział dziewięcioro zawodników, zdobywając 5 złotych i 4 srebrne medale.

             

            Oto medaliści w swoich kategoriach z naszej szkoły:

            Szymon Czekaj - I miejsce

            Marlena Derkacz - I miejsce

            Alicja Być - I miejsce

            Antoni Czenczek - I miejsce

             Olaf Kołodziej - II miejsce

            Lena Kopylec - II miejsce

            Gratulujemy sukcesu!

        • Rekolekcje
          • Rekolekcje

          • 23 lutego chętni uczniowie wzięli udział w rekolekcjach wielkopostnych.W tym roku odwiedził nas ks. Maciej Marszałek, wikariusz z Leska, który poprowadził spotkanie najpierw ze starszymi uczniami, a póżniej z młodszą grupą. Tematem rekolekcji była Przypowieść o synu marnotrawnym - historia o  Bożej miłości i  przebaczeniu.  Ksiądz Maciej podzielił się z nami  nie tylko doświadczeniem wiary, ale też swoją pasją muzyczną jaką jest rap.

        • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Święto, którego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Dla Polaków powinno być to ważne wydarzenie, ponieważ nasz język jest wyjątkowy i piękny, choć niezwykle trudny. Trzeba więc go pielęgnować."  Z tej okazji dla naszych uczniów przygotowaliśmy dwa językowe wyzwania.

            Pierwszym był quiz ze znajomości naszej mowy ojczystej przygotowany w aplikacji Kahoot! Wzięło w nim udział szesnaścioro uczniów z klas 4-8. Nagrodę i tytuł MISTRZYNI MOWY POLSKIEJ zdobyła Wiktoria Wacławska z klasy 8.Gratulujemy!

            Drugie zadanie było związane z łamańcami językowymi. Każdy z uczniów, który  w tym dniu poradził sobie z co najmniej  jednym - bezbłędnie wyrecytował go przed polonistką - otrzymał odznakę MISTRZA ŁAMAŃCÓW JĘZYKOWYCH oraz słodką niespodziankę.

            Łamańce były nie  lada wyzwaniem. Ty bardziej słowa uznania należą się uczniom, którzy je poskromili:-)

            A oto z czym musieli się zmierzyć:

            • I cóż, że cesarz ze Szwecji.
            • Stół z powyłamywanymi nogami.
            • Jam jest poczmistrz z Tczewa.
            • Lojalna Jola, Jola lojalna.
            • Proszę pani, nasza pani prosi panią, żeby pani naszej pani pożyczyła klucz.
            • Ulu, ululaj Eulalię.
            • Na stole leży rozrewolwerowany rewolwer.

            Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w obchody tego wyjątkowego dnia: -)

             

             

        • Dzień dokarmiania zwierzyny leśnej
          • Dzień dokarmiania zwierzyny leśnej

          • 15 lutego uczniowie klasy IV i V spotkali się z pracownikami Nadleśnictwa Komańcza z okazji Dnia dokarmiania zwierzyny leśnej. Dzieci dowiedziały się jak prawidłowo dokarmiać ptaki oraz rozpoznawały tropy zwierząt. Leśną wyprawę zwieńczyło ognisko z pyszną kiełbaską i herbatą.

        • Przedszkolacy w bibliotece
          • Przedszkolacy w bibliotece

          • 15 lutego odwiedziła szkolną bibliotekę grupa przedszkolna. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, czym jest biblioteka i jak należy dbać o wypożyczone książki. Wysłuchały też historii o Marcie i jej wuju Damazym, który skonstruował poszukiwacz skarbów. Nasi mali goście podobnie jak Marta, opowiadali o tym, co jest dla nich największym skarbem. Dzieci rysowały skarby i szczelnie zapięczętowały jej w kopertach origami. Na koniec każdy mógł obejrzeć książki poświęcone życiu zwierząt. Lektura książek dostarczyła przedszkolakom najwięcej emocji:-)

        • Walentynki
          • Walentynki

          • 14 lutego krążyła po szkole poczta walentynkowa, którą przygotowali uczniowie z  samorządu szkolnego:-)

        • Dzień Babci i Dziadka
          • Dzień Babci i Dziadka

          • 26 stycznia szkolne korytarze wypełnili licznie babcie i dziadkowie zaproszeni na uroczystość z okazji Ich święta. Bajeczną akademię ze śpiewem, wierszem i tańcem  przygotowały dzieci z przedszkola i zerówki. Goście mogli podziwiać małych artystów w dwóch układach tanecznych - polonezie i trojaku. Na koniec solenizantom odśpiewano "sto lat" i odznaczono medalami  Kochanej Babci i Kochanemu Dziadkowi.

            Po części artystycznej był czas na wspólne międzypokoleniowe spotkania i rozmowy. Babcie, dziadkowie oraz wnuczęta zostali zaproszeni na mały poczęstunek. Rodzice przygotowali dla nich pyszne ciasto i kawę.

            Uroczyste obchody Dnia Babci i Dzaiadka zorganizowały panie: Leokadia Magierowska i Danuta Czenczek.

             

        • Bezpieczni w sieci - (nie)widzialne ślady online
          • Bezpieczni w sieci - (nie)widzialne ślady online

          • "Pomyśl sobie, że gdzieś tam żyje sobie zupełnie obcy człowiek, który wie całkiem sporo na Twój temat. Wie na przykład: jak się nazywasz, gdzie mieszkasz, jak wyglądasz, jaki jest twój telefon i adres mailowy, jaki jest numer twojego dowodu osobistego, jakie choroby przeszedłeś, ile zarabiasz, w co wierzysz, kogo kochasz, jaki jest adres IP twojego komputera. Skąd to wie? Od ciebie. Część dostał wtedy kiedy zakładałeś konto w jakimś portalu, serwisie społecznościowym albo sklepie. Co więcej dostał to legalnie, bo zaakceptowałeś jego regulamin.

            Resztę zgromadził sam, starannie badając wszystkie posty, artykuły, zdjęcia i filmy, które zostały przez Ciebie opublikowane w wielu miejscach w sieci. Nawet w tych, o których dawno zdążyłeś zapomnieć i w których nie logowałeś się od wielu lat.

            Taki ktoś, jeśli ma złe zamiary, posiada więc praktycznie wszystko, żeby w Internecie stać się ... Tobą. A skoro może być Tobą, to może robić wszystko, bo od tej pory to i tak będzie szło na Twoje konto.

            Koszmar? i to jaki! Zniszczenie Twojego wizerunku to najmniejszy problem, jaki wówczas może cię spotkać. Na szczęście da się to naprawić:-)

            Jak wymazać informacje o sobie z Internetu? Na szczęście istnieje prawo do usunięcia danych. Dzięki niemu każdy może legalnie zażądać usunięcia informacji o sobie u administratora strony.

            Co trzeba zrobić, żeby nie musieć korzystać z tego prawa? Zasad jest prosta - zanim cokolwiek opublikujesz w sieci, zanim wydasz zgodę na przetwarzanie danych, zanim zatwierdzisz jakikolwiek regulamin, zastanów się, czy fakt ten nie zaszkodzi tobie teraz lub w przyszłości".

            Źródło - Publikacja NASK, saferinternet.pl oraz cyberprofilaktyka NASK pt. "(Nie)widzialne ślady online"

            Całość dostępna w linku:

            https://cyberprofilaktyka.pl/publikacje/cyfrowy-slad-PUBLIKACJA_03_281123.pdf

        • Kolędowanie w Szczawnem
          • Kolędowanie w Szczawnem

          • 27 stycznia, tuż po ostatnim dzwonku przed feriami, uczniowie uczęszczający na język ukraiński wystąpili z krótkim świątecznym montażem słowno-muzycznym podczas Kolędowania w Szczawnem - imprezy zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy oraz sołectwo w Szczawnem.

        • XV Festiwal Kolęd i Pastorałek w Rzepedzi
          • XV Festiwal Kolęd i Pastorałek w Rzepedzi

          • 19 stycznia przedstawiciele oddziałów przedszkolnych i szkoły z sukcesem reprezentowali naszą placówkę podczas XV Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzepedzi.

            W kategorii: soliści - oddziały przedszkolne I miejsce zajęła Aneta Guśtak;

            w kategorii: zespoły - oddziały przedszkolne II miejsce zajął duet Nikola Krzesińska i Zosia Pałys;

            w kategorii: soliści - klasy 1-4  I miejsce zajęła Sophia Farnesi;

            w kategorii: zespoły - klasy 1-4  I miejsce zajęły dziewczęta z klasy 3: Sopfia Farnesi, Laura Kopylec, Lena Opalińska, Melania Tabor oraz Zofia Socińska;

            w kategorii: soliści - klasy 5-8  II miejsce zajęła Oliwia Jucha, a III Anastasia Konyk.

            Gratulujemy :)

        • Bezpieczne ferie
          • Bezpieczne ferie

          • 24 stycznia odwiedził nas pan Kamil Trzcianecki z posterunku policji w Komańczy, by przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa podczas ferii. Zwrócił szczególną uwagę na nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowym, podczas przebywania w domu, uczestniczenia w zabawach zimowych  oraz surfowania w Internecie.

            O zasadach bezpiecznych ferii informuje również gazetka korytarzowa wykonana przez p. Elżbietę Dołżycką.

        • Wyjazd do kina
          • Wyjazd do kina

          • 22 stycznia 43 uczniów klas 4-6 w kinie Helios w Krośnie obejrzało Akademię Pana Kleksa -nową ekranizację książki Jan Brzechwy.

        • Laboratoria przyszłości - lekcja otwarta
          • Laboratoria przyszłości - lekcja otwarta

          • Jesienią w naszej szkole odbyła się lekcja otwarta, podczas której uczniowie klasy 3 uczęszczający na zajęcia z programowania zaprezentowali swoje budowle z konstrukcyjnych klocków Lego oraz wprowadzili zastosowane mechanizmy w ruch za pomocą aplikacji w tabletach. Następnie wykonali kilka zadań z kodowania przy użyciu tabletów i robotów Photon. Wszystkie użyte pomoce naukowe pochodzą z programu "Laboratoria przyszłości", a pełną inspiracji lekcję przygotowała p. Edwada Myrdak.