• Czytanie relaksuje – .czytając wyciszamy się, odrywamy na chwilę od rzeczywistości, codziennych problemów. To dobry sposób ma stres.
      • Czytanie poprawia zdolności językowe – osoby oczytane zwykle dysponują większym zasobem słownictwa, rzadziej popełniają błędy, potrafią lepiej pisać.
      • Czytanie rozwija wyobraźnię – w przeciwieństwie do telewizji, nie dostajemy gotowych obrazów, sami musimy je tworzyć w swojej głowie. To sprzyja kreatywności, patrzeniu z różnych perspektyw, ćwiczeniu pamięci.
      • Czytanie uczy skupienia – dzisiejszy świat tak jest skonstruowany, że ciągle gdzieś pędzimy, zasypywani jesteśmy całą masą informacji, wyskakujących okienek, powiadomień, reklam… umiejętność koncentracji i poświęcenia czasu na tylko jedną czynność jest na wagę złota.
      • Czytanie uczy wrażliwości – czytając poznajemy myśli i emocje bohaterów, dzięki temu lepiej rozumiemy innych, potrafimy postawić się w ich sytuacji.
      • Czytanie kształtuje charakter – na podstawie przeżyć i postaw książkowych postaci wyrabiamy sobie opinie na różne tematy, zgadzamy się z autorem lub nie. Poza tym książka może poruszyć w nas struny, o których dotąd nawet nie mieliśmy pojęcia…
      • Czytanie rozwija horyzonty – to najlepszy sposób na poszerzanie horyzontów; ktoś kiedyś napisał, że książki to okno na świat. Przyswajamy informacje, czasami nawet nie zdając sobie z tego sprawy, uczymy się, korzystamy z doświadczeń innych.
      • Czytanie otwiera na innych – kiedy spotkają się dwa mole książkowe, zawsze znajdą temat do rozmów.

Tekst ze strony bloga annatabak.pl

• Rajd pieszy nordic walking z książką w plecaku

• 10.01.2019 10:25
        • 19 października 10 molików książkowych ( uczniów klasy II i III gimnazjum) wzięło udziału w Pieszym rajdzie  nordic walking z książką w plecaku, akcji promującej czytelnictwo i zdrowy tryb życia.
        • Po rozgrzewce i krótkim kursie techniki chodzenia z kijkami, którą przeprowadziła pani Dorota Kołodziej, ruszyliśmy do Prełuk. Tam, po krótkim odpoczynku i posiłku na polu biwakowym, był czas na lekturę i zabawy integracyjne - młodym towarzyszyły panie ze Stowarzyszenia Komańcza 50+ oraz  miłośnicy książek i pieszych . Naszą przygodę zakończyliśmy w schronisku Leśna Willa, gdzie posililiśmy nasze nadwątlone wysiłkiem ciałka pysznymi naleśnikami z bananami.

Akcję zorganizowaliśmy  wspólnie  z Biblioteką Publiczną im. J.Harasymowicza w  Komańczy.

Nad uczniami czuwały  panie Jolanta Kudlik i Edwarda Myrdak.