• Czytanie relaksuje – .czytając wyciszamy się, odrywamy na chwilę od rzeczywistości, codziennych problemów. To dobry sposób ma stres.
      • Czytanie poprawia zdolności językowe – osoby oczytane zwykle dysponują większym zasobem słownictwa, rzadziej popełniają błędy, potrafią lepiej pisać.
      • Czytanie rozwija wyobraźnię – w przeciwieństwie do telewizji, nie dostajemy gotowych obrazów, sami musimy je tworzyć w swojej głowie. To sprzyja kreatywności, patrzeniu z różnych perspektyw, ćwiczeniu pamięci.
      • Czytanie uczy skupienia – dzisiejszy świat tak jest skonstruowany, że ciągle gdzieś pędzimy, zasypywani jesteśmy całą masą informacji, wyskakujących okienek, powiadomień, reklam… umiejętność koncentracji i poświęcenia czasu na tylko jedną czynność jest na wagę złota.
      • Czytanie uczy wrażliwości – czytając poznajemy myśli i emocje bohaterów, dzięki temu lepiej rozumiemy innych, potrafimy postawić się w ich sytuacji.
      • Czytanie kształtuje charakter – na podstawie przeżyć i postaw książkowych postaci wyrabiamy sobie opinie na różne tematy, zgadzamy się z autorem lub nie. Poza tym książka może poruszyć w nas struny, o których dotąd nawet nie mieliśmy pojęcia…
      • Czytanie rozwija horyzonty – to najlepszy sposób na poszerzanie horyzontów; ktoś kiedyś napisał, że książki to okno na świat. Przyswajamy informacje, czasami nawet nie zdając sobie z tego sprawy, uczymy się, korzystamy z doświadczeń innych.
      • Czytanie otwiera na innych – kiedy spotkają się dwa mole książkowe, zawsze znajdą temat do rozmów.

Tekst ze strony bloga annatabak.pl

• Podwieczorek z książką

• 25.03.2019 12:21
        • 27 listopada 2018 r. uczniowie klasy 5 i 6 zostali zaproszeni na podwieczorek z książką. Z zaproszenia skorzystało osiemnaścioro książkożerców. Każdy miał okazję wybrać jedną z książek współczesnej literatury młodzieżowej zakupionych do biblioteki w ramach NPRCz,spędzić w jej towarzystwie godzinę i podzielić się wrażeniami z lektury.
        • Czytaniu towarzyszyły gry i zabawy towarzyskie, wśród których najwięcej pozytywnych emocji wzbudziła "czekolada":-) Książki były pokarmem dla ducha, natomiast nasze zgłodniałe ciałka wzmocniła pyszna pizza. Dziękujemy mamie Amelki za wyśmienite rogaliki, które zniknęły w okamgnieniu!

Nieplanowaną atrakcją spotkania była nietypowa ewakuacja na koniec naszej imprezy ;-)

Oto lista książek, które oczarowały swoich czytelników i zostały wypożyczone do poduchy na zimowe wieczory:

1. Cudowny chłopak R.J. Palacio

2. Dziewczynka, która wypiła księżyc K. Barnhill

3. Amelia i Kuba.Godzina duchów R.Kosik

4. Nocny ogrodnik J.Auxier

5. Dom tajemnic Ch. Columbus

6. Córka czarownic D.Terakowska

7. Dziewczyna z pomarańczami J.Gaarderv (nauczycielski bestseller).