• Czytanie relaksuje – .czytając wyciszamy się, odrywamy na chwilę od rzeczywistości, codziennych problemów. To dobry sposób ma stres.
      • Czytanie poprawia zdolności językowe – osoby oczytane zwykle dysponują większym zasobem słownictwa, rzadziej popełniają błędy, potrafią lepiej pisać.
      • Czytanie rozwija wyobraźnię – w przeciwieństwie do telewizji, nie dostajemy gotowych obrazów, sami musimy je tworzyć w swojej głowie. To sprzyja kreatywności, patrzeniu z różnych perspektyw, ćwiczeniu pamięci.
      • Czytanie uczy skupienia – dzisiejszy świat tak jest skonstruowany, że ciągle gdzieś pędzimy, zasypywani jesteśmy całą masą informacji, wyskakujących okienek, powiadomień, reklam… umiejętność koncentracji i poświęcenia czasu na tylko jedną czynność jest na wagę złota.
      • Czytanie uczy wrażliwości – czytając poznajemy myśli i emocje bohaterów, dzięki temu lepiej rozumiemy innych, potrafimy postawić się w ich sytuacji.
      • Czytanie kształtuje charakter – na podstawie przeżyć i postaw książkowych postaci wyrabiamy sobie opinie na różne tematy, zgadzamy się z autorem lub nie. Poza tym książka może poruszyć w nas struny, o których dotąd nawet nie mieliśmy pojęcia…
      • Czytanie rozwija horyzonty – to najlepszy sposób na poszerzanie horyzontów; ktoś kiedyś napisał, że książki to okno na świat. Przyswajamy informacje, czasami nawet nie zdając sobie z tego sprawy, uczymy się, korzystamy z doświadczeń innych.
      • Czytanie otwiera na innych – kiedy spotkają się dwa mole książkowe, zawsze znajdą temat do rozmów.

Tekst ze strony bloga annatabak.pl

• Noc z książką

• 25.03.2019 12:22
        • Noc z 23 na 24 listopada 2018 r. szesnaścioro uczniów najstarszych klas spędziło w szkole na spotkaniu ze współczesną literatura młodzieżową.

• Czytaniu towarzyszyły rozmowy na temat przeczytanych fragmentów powieści, rywalizacja o skarpety mola książkowego, mecz piłki siatkowej i belgijka dla rozruszania kości.Nie zabrakło również gier i zabaw towarzyskich. Kulinarnym gwoździem programu była pizza.

Każdy z uczniów mógł wybrać książkę ze zbiorów szkolnej biblioteki uzupełnionej o zakupy nowości czytelniczych w ramach NPRCz. Sześć pozycji okazało się na tyle interesujących, że zostały wypożyczane jako lektura do poduchy na kolejne jesienne wieczory:)

Oto lista nocnych bestsellerów:

1. Gwiazd naszych wina J.Green.

2. Urodzona o północy C.C. Hunter.

3.Dziewczyna z pomarańczami J.Gaarderv

4. Osobliwy dom Pani Peregrine R. Riggs