• Czytanie relaksuje – .czytając wyciszamy się, odrywamy na chwilę od rzeczywistości, codziennych problemów. To dobry sposób ma stres.
      • Czytanie poprawia zdolności językowe – osoby oczytane zwykle dysponują większym zasobem słownictwa, rzadziej popełniają błędy, potrafią lepiej pisać.
      • Czytanie rozwija wyobraźnię – w przeciwieństwie do telewizji, nie dostajemy gotowych obrazów, sami musimy je tworzyć w swojej głowie. To sprzyja kreatywności, patrzeniu z różnych perspektyw, ćwiczeniu pamięci.
      • Czytanie uczy skupienia – dzisiejszy świat tak jest skonstruowany, że ciągle gdzieś pędzimy, zasypywani jesteśmy całą masą informacji, wyskakujących okienek, powiadomień, reklam… umiejętność koncentracji i poświęcenia czasu na tylko jedną czynność jest na wagę złota.
      • Czytanie uczy wrażliwości – czytając poznajemy myśli i emocje bohaterów, dzięki temu lepiej rozumiemy innych, potrafimy postawić się w ich sytuacji.
      • Czytanie kształtuje charakter – na podstawie przeżyć i postaw książkowych postaci wyrabiamy sobie opinie na różne tematy, zgadzamy się z autorem lub nie. Poza tym książka może poruszyć w nas struny, o których dotąd nawet nie mieliśmy pojęcia…
      • Czytanie rozwija horyzonty – to najlepszy sposób na poszerzanie horyzontów; ktoś kiedyś napisał, że książki to okno na świat. Przyswajamy informacje, czasami nawet nie zdając sobie z tego sprawy, uczymy się, korzystamy z doświadczeń innych.
      • Czytanie otwiera na innych – kiedy spotkają się dwa mole książkowe, zawsze znajdą temat do rozmów.

Tekst ze strony bloga annatabak.pl

• Jak powstaje mural?

• 29.08.2018 21:20
        • 10 października 2018 r.uczniowie najstarszych klas spotkali się z sanockim artystą, panem Arkadiuszem Andrejkowem. Pan Andrejkow wykonał już w naszej miejscowości dwa murale na moście kolejowym, ozdabiając go wizerunkami bieszczadzkich zwierząt.
        • My mogliśmy obserwować go przy pracy, podczas powstawania kolejnego ściennego obrazu. Artysta ścianę stodoły należącej do pani Anny Macko upiększył  muralem przedstawiającym portret, dla którego inspiracją była stara rodzinna fotografia właścicielki. Kolejne etapy powstawania obrazu dokumentowała nasza uczniowska ekipa filmowa - Franek Kosiorek, Patrycja Baj i Michał Wyka. Mural powstał w ramach projektu Cichy Memoriał. Spotkanie z artystą zorganizowała pani Joanna Dyląg.Nasi uczniowie wzięli udział w tym artystycznym przedsięwzięciu w ramach wsółpracy biblioteki gminnej z biblioteka szkolną.